Ma nüüd etteruttavalt ütlen ära et lugedes oli hinne pidevalt „kolm“. Seda aga kuni 2/3ni, edasi hakkas lugu mulle järjest rohkem meeldima. Ütleme nii, et esimesed 2/3 loost tundsin ma end nagu veiseliharoogadele spetsialiseerunud restorani sattunud vegan – totaalselt vales kohas. Keskealisele küünikule tundus jutt veidike nagu liiga naistekas, sest sisuks on mingi klanni auväärse naisliikme kiima ja kiindumuse vahel osavalt balansseeriv tõmme mingi välismaise maakuulaja/spiooni poole, kusjuures see, et spioon on spioon on ka laialt teada ja välismaalast ei lööda esiti kohe maha ainult miski välispoliitilise ebamäärasuse tõttu. Ühesõnaga – kaunile välismaalasele heidab silma mingi kohalik neiu, vaatamata isa ja vendade pahameelele. Välismaa mees muidugi ei hakka talle kaela langevale kohalikule kaunitarile „ei“ ütlema. Vahelemärkusena olgu öeldud, et kui jutus oleks see „ei“ öeldud, oleks jutt kohe ka igasuguse usutavuse kaotanud. :)
Fantasys kui žanris on see viga, et lühijutte on pagana raske kirjutada. Fantasys on põhiline ebamaised maailmad, millest siis vastavalt kaunishinged unistavad ja õhkavad ja milledesse eskapeeruvad, või siis nii võikad ilmad, millistest saab ammutada pealtvaatamise ilma osalemiseta perversset naudingut. Jutu puänt kui selline on maailma kirjeldamise kõrval täiesti ebavajalik ja enamjaolt jääb korralikuks fantasynovelliks vajaka just ruumist – selline maailmaloomine võtab ilmatu hulga lehekülgi. Triinu Merese maailm on selline...keskaegne, meeldivalt koduste nimedega. Lugejat on säästetud punnitatud keeltmurdvate nimede eest, millede ainus eesmärk on rõhutada tegevuskoha ebamaisust. Nimed nagu Pajuvalge, Kuus Valda, Kivihavid, Kasevalla jne. mõjuvad loomulikult ja suupäraselt mõnusalt. Loo lühiduse tõttu aimuvad maailmast ainult piirjooned, kuid loo saab nendega täiesti ära rääkida. Võrdluseks ainsa võrdlusmomendiga – tolle jutuvõistluse võitnud tööga – on siin ütlematajätmist oluliselt vähem, ja kõik mis vajalik seletatakse lahti.
Tulles tagasi asjaolu juurde et 2/3 loost arvasin ma end lugevat mingit indlevast emasest kirjutatud naistekat, mis sihtgrupile tundub kahtlemata huvitav ja põnev – eriti kui saab end peategelasega samastada – mis aga mulle tundus umbes sama põnev kui Eesti poliitiliste parteide kogutud programmid, siis tabas mind lõpupoole järjest süngemaks minev tekst ja lisanduv vägivald rõõmsa üllatusena nagu kvaliteetõlle avastamine suvalise tankimiseks tehtud peatuse ajal külastatud benajaama riiulil. Loo lõpp oli vinge ja ehk natuke venitatud, kuid huvitav.
Paljusõnalisus olekski see, mida ette heidaks. Alguspoolt oleks võinud ikka kärpida natuke, kõik said juba ülihästi aru, kui ilus see võõramaa maakuulaja ikka oli ja mis koht sel minajutustajal seepeale sügelema hakkas. Aga, nagu juba enne öeldud, esialgne „kolm“ oli lõpuks muutunud sujuvalt tugevaks „neljaks“. Hea. Eesti fantasy tõusvat tähte tahaks veel lugeda.
P.S. Peategelasest emanda venna nimi Ove äratas huvitavaid assotsiatsioone ja pildikesi peas :)