Kasutajainfo

Jerry Pournelle

7.08.1933-8.09.2017

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Jerry Pournelle ·

King David`s Spaceship

(romaan aastast 1981)

Sarjad:
Hinne
Hindajaid
0
2
0
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (2)

Järjekordne CoDominiumi sarja kuuluv yllitis (kõlbab samas vabalt ka asjasse mittepyhendatutele). Tegevus toimub umbkaudu samal ajal kui "Mote in a God''s Eye". CoDominiumi lagunemisest ja sellest kui Falkenberg Spartal Lysander Esimese troonile upitas ("Prince of Sparta") on möödunud ca 760 aastat. Spartalt juhitav Inimese Impeerium tegeleb kunagise CoDominiumi poolt asustatud ja vahepeal kes vähem, kes rohkem metsistunud kolooniate taasavastamise ja enda koosseisu inkorporeerimisega. Nimetatud protsess toimub differentseeritult - iga taasavastatud planeet saab privileege vastavalt sellele kui kõrgel tasemel on nad suutnud säilitada või taasavastada oma tehnoloogilist kultuuri. Kriitiliseks punktiks sealjuures on kosmosetehnoloogia. Planeedid kes on võimelised iseseisvalt kosmoselaevu ehitama saavad automaatselt Impeeriumi täisliikme õigused. Madalamal tasemel planeetidest saavad kolooniad, mille valitsev klass Impeeriumi poolt saadetud uue eliidi vastu välja vahetatakse. Raamatu tegevus algab yhel sellisel taasavastatud planeedil, nimega Prints Samuali Maailm. Asustavad seda kahtlaselt shotlastega sarnanevad seelikutes ringi lippavad ja eriliselt otsusekindlad tyybid. Tehniliselt on nad omadega umbkaudu meie 19. saj. lõpu tasemel. Niisiis ähvardab neid oht jääda Impeeriumi koloonia staatusesse. Kohaliku salateenistuse bossil Dougalil synnib hullumeelne idee - ehitada kiiremas korras Impeeriumi ametnike eest salajas omale kosmoselaev. Asja muudab mõnevõrra lootusrikkamaks purjus Impeeriumi ohvitseri poolt kõrtsis välja lobisetud fakt, et naaberpäikesesysteemis, keskkaega tagasi langenud planeedil Makassar on avastatud iidne CoDominiumi aegne raamatukogu, mis muuhulgas ka igat masti tehnilisi yrikuid sisaldab. Probleem - kuidas sellele ligi pääseda. Kaubanduslikud suhted tehnilises mõttes mahajäänumate maailmadega on Impeeriumi poolt lubatud ning isegi soositud. Nii saadetaksegi raamatukogu järele kaubanduslikuks ekspeditsiooniks maskeeritud grupp sõdureid ja teadlasi kellegi kolonel Nathan McKinney juhtimisel. Nende seiklustest raamat põhiliselt kõnelebki. Raamat on yldiselt igati Pournelli vanal heal mõnusalt loetaval tasemel. Midagi geniaalset just otseselt mitte aga tugeva nelja teenib igati ära. Lisaks sellele veel ka pisut hariv mõnede kurioossete teooriate poolest. Nagu näiteks kysimus - mil moel mõjutas yhiskonna arengut selline tagasihoidlik leiutis nagu hobuserangid? Lugege ja saate teada ;)
Teksti loeti inglise keeles

Ulmeraamat küll, aga minu jaoks tundus ta rohkem seiklusromaanina. Ju sellepärast, et oli aurumasinate maailm, kust tuldi ja oli vibude, noolte ning mõõkade maailm, kus seigeldi... Tehnika ja tehnoloogia mängis tegevuse käigus vähe rolli, kuigi kogu loo liikumapanev jõud oli just nimelt soov kõrgemat tehnoloogiataset saavutada.

Tegu on rahuliku, hästi kirjutatud, parajalt põneva, aga üllatustevaba looga. Nagu mingi vanaaja hõng oli kõigel kirjutatul juures. Raamatule midagi ette heita pole, aga eriti kaasa ta mind ka ei haaranud, neli.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2022
juuni 2022
mai 2022
aprill 2022
märts 2022
veebruar 2022

Autorite sildid: