Kasutajainfo

Ray Bradbury

22.08.1920-6.06.2012

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Ray Bradbury ·

The Piper

(jutt aastast 1940)

ajakirjapublikatsioon: «Futuria Fantasia» 1940; suvi [autorinimega Ron Reynolds]
Hinne
Hindajaid
1
0
0
0
0
Keskmine hinne
5.0
Arvustused (1)

Noore Ray Bradbury üks esimesi ilmunud tekste. Avaldas ta selle omaenda toimetatud fanzine’is Futuria Fantasia 1940. aastal Ron Reynoldsi pseudonüümi all. Erinevalt samas numbris ilmunud Heinleini palast on Bradbury tekst täiesti hilisema suurmeistri vääriline. Siin on noorel ja vihasel kujul, robustselt ja võimendatult olemas kõik bradburylik. Ning mu meelest oleks see lugu võinud täpselt sel kujul vabalt ilmuda suvalises professionaalses ulmeajakirjas. Kui selline lugu tulekas tänapäeval Täheaega, siis ilmuks ta nagu naksti ära.

Istuvad vastu õhtut Marsil surnuaia lähedasel künkal vanamees ja poiss. Ja näevad, kuidas Vilepillipuhuja jälle surnuaiale oma kurblik-jubedat viisi mängima tuleb. Poiss uurib vanamehelt vilepillimängija kohta, see räägib, et vilepillimängija on hull, kes niimoodi õhtust hommikuni sel aastaajal pidevalt haudadel mängimas käib... tulid nad Marsile üheskoos 20 aastat tagasi. Vanasti oli tegu Veenuse kuulsaima muusikuga (ajakirjas lugu illustreeriv joonistus kujutab vilepillimängijat kummalise ühesilmse humanoidse olendina), kelle aga planeedi üle võtnud maalased sealt pagendusse saatsid, tema peene ja tundliku kunsti asemele aga oma jämeda, robustse ja meelelise ajaviite asemele tõid.

Samuti on maalased aastatega ka Marsi üle võtnud, oma linnad rajanud ning marsielanikud kaugele mägedesse pagendanud... Villepillipuhuja mängib aga kättemaksust ja kaugel mägedes võib näha tumedat karja kogunemas. Vanamees soovitab poisil majja peitu minna.

Hamelni vilepillipuhuja lugu kosmilises mastaabis, Marsil. Ja samas täiesti ümberpööratult: väike poiss saab vilepillipuhuja nõiduslikust helist säästetud, samas kui kõik ahned ja lodevad täiskasvanud...

Hinde võiks ju ka palli võrra madalama panna, arvestades Bradbury enda kümneid hilisemaid meistriteoseid, aga samas on see üks autori debüüttekste ning omaette võetuna ei ole talle ju midagi ette heita.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2019
juuni 2019
mai 2019
aprill 2019
märts 2019
veebruar 2019

Autorite sildid: