Kasutajainfo

Ray Bradbury

22.08.1920-6.06.2012

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Ray Bradbury ·

Frost and Fire

(jutt aastast 1946)

ajakirjapublikatsioon: «Planet Stories» 1946; sügis [pealkirjaga «The Creatures That Time Forgot»]
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
1
0
0
0
0
Keskmine hinne
5.0
Arvustused (1)

Pean seda "The Golden Apples..." kogumiku parimaks jutuks! "Frost and fire" on piisavalt pikk, et lugeja jõuaks sündmustikku hästi sisse elada, aga samas pole seal ka mingit üleliigset vahtu (vt. arvustuse lõpp). Hästi tasakaalustatud lugu igas mõttes.

Sisust: Viis tuhat aastat tagasi tegi mingi kosmoselaev Merkuuril (sic!) hädamaandumise. Jutu alguses sündiv poisslaps-peategelane esindab aga kümnetuhandendat põlvkonda. Nimelt on radiatsioon ja temperatuuride meeletu kõikumine lühendanud asukate elu kaheksale päevale, mistõttu lapseeast saadakse välja tundidega, täisealine ollakse päev pärast sündimist ning keskiga jõuab kätte veel paar päeva hiljem. Kõike tuleb teha äärmiselt kiiresti -- otsida süüa, otsida naine, otsida vaenlased... Ning kauguses särab enam-vähem terveks jäänud kosmoselaev, mille kaitsvasse rüppe on loendamatu arv kogukondade elanikke püüdnud tulutult jõuda. Ka peategelasel on samasugused unistused, ehkki ta mõistab, et proov neid täita lõpeks ilmselt ärapõlemise või jääkamakaks tardumisega.

Bradbury kirjeldab elu, mis loetud päevade jooksul sedalaadi primitiivses ühiskonnas toimub. Kirjeldab haaravalt. Peategelasel on oma quest, oma missioon täita ning kas ja mil määral see õnnestub, kui üldse, selgub juba jutust endast. Eelpool mainisin, et "Frost and fire" vahtu ei sisalda -- tegelikult aga tekitas Teadlaste-nimeliste tegelaskujude vajalikkus minus mõningaid kahtlusi. Andmaks peategelasele kõigest pisikest tõuget vajalikus suunas näisid nad olevat liialt ületähtsustatud. Kuid see on juba pisiasjade kallal norimine (sama ka võimalike astronoomia-alaste vigade kohta, mis nii ehk naa ei häirinud). Kokkuvõttes on kahtlemata tegu nauditava lugemisega.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2019
juuni 2019
mai 2019
aprill 2019
märts 2019
veebruar 2019

Autorite sildid: