Kasutajainfo

Ray Bradbury

22.08.1920-6.06.2012

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Ray Bradbury ·

Punishment Without Crime

(jutt aastast 1950)

ajakirjapublikatsioon: «Other Worlds Science Stories» 1950; märts
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «Karistus ilma kuritööta»
«Mardus» 1994; nr 3
Ray Bradbury «Kaleidoskoop» 2000

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
3
2
4
3
0
Keskmine hinne
3.417
Arvustused (12)

Kulunud algus - küljeluud teise ilma saata sooviv mees pöördub vastavat teenust pakkuva firma poole - , kuid ärge laske end segadusse ajada. Nimetatud firma on küll huvitatud kliendi mõrvaiha rahuldamisest, ent ühtlasi ka inimelu säilitamisest. Niisiis saadetakse mehe juurde tema naist täielikult imiteeriv robotnukk ja... Vast on loo põhiidee seotud inimest ning masinat lahutava joone hägususega: kui nukk liigutab ja hingab, on ta siis elus? Vist on, kui roboti tulistamine viib võllasse. Mil viisil siis kättemaksuiha ikkagi maandada. Mitte kõik ei ole võimelised andestama-unustama.
Teksti loeti eesti keeles

Vala enda sees peituv tusk ja viha elutute asjade peale välja -- raiu puid, jookse end hingetuks, karju end hääletuks või hoopiski -- tapa üks täiesti reaalne hüpiknukk. Firma võeti vahele, kliendid määrati surma -- suht mõtetu jutt teiste R.B. kirjutistega võrreldes.
Teksti loeti eesti keeles

Liiga "võimatu" jutt. Esiteks ma arvan, et ühegi maailma riigi kriminaalpoliitika ei jõua kunagi sellisesse etappi, et selline tegu kriminaliseeritaks (masina hävitamine). Veel väiksem võimalus on see, et sellise teo eest oleks võimalik väljamõista surmanuhtlus. Teiseks teoses sooritatud tegu ei ole isegi võimalik katseks kvalifitseerida, kuna puudub igasugune kuriteo objekt. Tegemis on väga haleda looga. Tundub, et autoril pole vähimatki ettekujutust õigusest, veel vähem kriminaalõigusest.
Teksti loeti eesti keeles

Heas ja helges tulevikus võivad ka masinatel õigused olla. Või vähemalt tahaksid masinad, et neil õigused oleksid ja kindlasti leidub ka inimesi, kes neile õigusi annaks. Sellele just autor rõhubki, aga see ei tule tal just kõige paremini välja. Kuidagi lohisev ja veniv oli see jutt.
Teksti loeti eesti keeles

Kui ma õigesti mäletan, siis ühes teises Bradbury loos sai keegi endale politsei kaela teleka sisselöömise eest ("The Pedestrian"?). Kangastub vihmamantli krae varjust kibestunud pilgul mööduvaid läikivaid autosid ning poeakendel säravaid kuvareid vahtiv kirjanik... Selline "rusikas taskus" lugu siis, ainult et kuidagi veidra asja pärast tõmbub autori käsi alailma rusikasse.

22.05.2013: Kaasarvustaja Kirsipuul on õigus - hästi kirjutatud jama. Hinne langetatud mitterahuldavaks.

Teksti loeti mitmes erinevas keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: august 2020
juuli 2020
juuni 2020
mai 2020
aprill 2020
märts 2020

Autorite sildid: