Kasutajainfo

Alison Sinclair

Teosed

· Alison Sinclair ·

Cavalcade

(romaan aastast 1998)

Hinne
Hindajaid
0
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (1)

Algul läks raamatu lugemine üsna raskelt, aga kui stiiliga ära harjusin, siis polnudki asi enam hull ja lõpetades jäin loetuga täitsa rahule.

Kogu raamatu sündmustik esitatakse nelja täiesti erineva inimese pilgu läbi: 18-aastane lapseootel protestimeelne plika, noorepoolne NASA teadlane, kolmekümnendates meedik ja teadlane ning kriminaalse minevikuga eluheidik ja erak.

Sündmustes pole midagi keerulist ja ulmelist tehnikat või eksootilisi maailmu raamatus ka ei kirjeldata. Autori tähelepanu on koondunud uude keskkonda sattunud inimestel, nende tegevusele, käitumisel, reaktsioonidel. Võõrolendid tulevad raamatus mängu vaid paar korda, ja siis ka väga põgusalt ja möödaminnes, taustana toimuvale.

Aga alguse saab kõik sellest, et Maa juurde lendab mingi kosmoselaev, uurib Maad paar päeva ja siis teatab kõigis keeltes ja kõigil sagedustel, et esindab mõistuslike olendite ühendust, kes juba sadu tuhandeid aastat galaktikat uurivad. Kui keegi inimestest tahab nendega liituda, siis palun. Tuleb 23 päeva pärast konkreetsel kellaajal teatud kohtades olla. Ja kogu lugu. Rohkem ei tule laevalt piuksugi.
Maalt lahkuda soovijaid osutub ka selle olematu info najal päris palju olevat, pärast selgub, et nelisada tuhat, ja kõik võetakse laeva pardale. Peale määratud hetke leiavad inimesed end laeva suurtes tühjades saalides, mida omavahel ühendavad tunnelid ja kus saaliseintes on lugematu arv koopaid. On soe, valge, maas on mingi rohtu meenutav kate, seintest voolab vett (hiljem leitakse ka toitu)... ja kõik. Ei mingit vastuvõtukomiteed, ei üldse kedagi, ei mingit infot edaspidise kohta. Ainult tohutu hulk tühje saale ja lõputud käigud ning koopad. Inimesed ootavad ja vaatavad ja kui ikka tõesti midagi ei juhtu, siis hakkavad end tasapisi nii kuidas oskavad ja vähesed reisile kaasavõetud asjad lubavad, uues ümbruses sisse seadma.

Järgnev lugu ongi sellest, mida siis ette võetakse, kuidas oma elu korraldatakse ja tasapisi uuritakse ning aru püütakse saada, mis, miks ja milleks. Ning kuigi kusagil raamatu keskel muutus inimeste olukord ikka juba üsna trööstituks (epideemia, inimeste omavaheline võitlus, laeva keskkond hakkab hävima), siis raamatu lõpus hakkavad inimesed tasapisi mõistma, mida laev endast kujutab, miks nad sinna kutsuti, mida nendelt oodatakse, mis neid ees ootab ja võib aimata asjade edasist arengut õiges suunas.

Kokkuvõttes raamat mulle meeldis. Kanadas elaval Sinclairil on muide mitmeid teaduskraade biokeemia ja meditsiini alal ja seetõttu on neisse valdkondadesse puutuvat raamatus ka põhjalikumalt käsitletud, aga mitte nii, et tavalugeja enam midagi aru ei saa. Ning 1999. a. kandideeris Cavalcade Arthur C. Clarke’i auhinnale romaanide hulgas. Hea raamat, tugev neli.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2022
september 2022
august 2022
juuli 2022
juuni 2022
mai 2022

Autorite sildid: