Kasutajainfo

Veikko Vangonen

1964-

  • Eesti

Teosed

· Veikko Vangonen ·

Kuri Kääpamäel

(jutt aastast 1997)

ajakirjapublikatsioon: «Mardus» 1997; nr 3
«Sõnumileht» 1997; nr ??? (?. oktoober)
♦   ♦   ♦

eesti keeles: Veikko Vangonen «Ülestõusjad» 2002

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
1
0
0
6
0
Keskmine hinne
2.429
Arvustused (7)

Sai siis jälle vanu "Marduseid" vaadatud ja kujuta pilti, seal ka mingid VV toredad lookesed sees. Päris head kusjuures ("Ülestõusjad" ja "Märkmeid viirastuse reisikirjast" ja ka käesolev lugu). Antud pala räägib miskisest surnuaiavahist, kes kogemata oma tööpostil mingi teatud tegelinskiga kokku satub.
Lugu ise oli nende teiste VV lugude taustal suhteliselt nadi olekuga. Ilmselt aitas sellele kaasa ka see imelik stiil, mis tuletas kuigipalju meelde miskiseid N Eesti jutukesi. Ilgelt nüri on selline asi ja sellepärast vist ei saanud ka selle looga kuidagi hoogu sisse. Suht vastik lugemine, ent miskistele kirjanduspedagoogidele võiks ehk isegi meeldida. Ise rohkem vist ei loe. Teistele ka ei soovita. Lugege parem neid ülejäänud VV lugusid. Kaks.
Teksti loeti eesti keeles

Pettumus ta oli ja uuesti ei ole. Polnud sellist lummvat kirjapilti, mis Vangoneni teistes juttudes olemas on. Miks ta selle loo üldse kirjutas, jääb mulle arusaamtuks. Ei olnud sellel just suuremat pinget ega korraliku õudustki, ei suutnud ta olla haarav ning intrigeeriv. Selline tuim, hingetu jutt. Paberile pandud võib-olla selle taotlusega, et lugejad ta nime ikka meeles peaksid. Aga teisest küljest... Ta polegi ju üsna pikka aega midagi avaldanud!!! (Kui me "Loomingus" 3\1999 ilmunud luuletuse kõrvale jätame.) Nii et jah, oli midagi, aga ei midagi head.
Teksti loeti eesti keeles

Igav ja segane. Ja mis värk selle kurjaga seal Kääpamäel oli? No ei saanud aru. Surnuaed, veidike kibestunud kalmistuvaht, kamp joodikutest töömehi ja jalutuskepiga kuri. Mis selle kõige mõte oli jäi mulle igatahes arusaamatuks. Ja kuigi võib väita, et alati pole idee kõige tähtsam, siis sel puhul see küll paika ei pea.
Teksti loeti eesti keeles

Ei jää muud üle kui kõige eelnenuga nõustuda. Seni loetud Vangoneni juttudest kõige nõrgem. Sissejuhatav olustikukirjeldus üle-eelmise (?) sajandi Eesti maakohast oli päris mõnus ja lubas edasisest loota midagi head. Takkajärele aga selgus et sellest sissejuhatavast olukirjeldusest kogu lugu koosneski. Eriti küüniline "tarbija petmine" on loo esimestes lõikudes väljaöeldud lubadus, et järgneb midagi iseäranis jubedat. Järgnebki, aga mitte selles mõttes et tegu oleks hea õudusjutuga vaid selles mõttes et seda on jube lugeda.
Teksti loeti eesti keeles

Vaese mehe Jaik. Igati kobe ja lugemistvääriv lugu, mida võib kõigile üheksakümnendate eesti ulmest huvitatutele soovitada. Dialoogid ning sisemonoloog olid nauditavad, sama käib ka tegevuskohtade kirjelduse kohta. Motiiv sellest, et jobudele tulevad mingid võõrapärased mehed külla ja lihtsalt malka annavad, on autentselt rahvaluules olemas (näiteks Eiseni üleskirjutus mehest, kes armastas enesetapumõtteid haududa ja igal pool viriseda ning kelle lõpuks torbikütsidega mehed puu külge sidusid ja keretäie vitsu välja mõõtsid). Mitte päris nii kõva lugu kui "Mäkmeid viirastuse reisikirjast", aga kiidan ikkagi.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2019
september 2019
august 2019
juuli 2019
juuni 2019
mai 2019

Autorite sildid: