Kasutajainfo

Kristjan Sander

08.12.1977–

  • Eesti

Teosed

· Kristjan Sander ·

Õpilane Valdek

(jutt aastast 2009)

Hinne
Hindajaid
0
0
3
0
0
Keskmine hinne
3.0
Arvustused (3)

Tartu. Õpilane Valdek läheb "oma" kohvikusse, kus inimesed üksteist teavad - baaridaam, kliendid. Mängitakse malet. Valdek võtab väheke napsu, ajab tuttava mehega juttu. Tuttav saab vahepeal telefonikõne, mille põhjal jääb mulje, et kuskil kummitab. Hiljem jälgib Valter (kergelt hägusel pilgul) kõrvalt kiirmalet ja teda jääb vaevama üks võimatu malendite seis, millest ta aru ei saa. Seda seisu taastada ja mõista püüdes kogeb ta midagi üleloomulikku, aga seda võiks selgitada ka alkoholist tingitud erilise maailmatajuga.

Väheütlev jutt, mille tegelikuks sisuks on kohvikumiljöö ja Tartu vaim. (Ja, kurat, ei tule mulle meelde selle kuulsa kohviku nimi, mis asus Ülikooli peahoone ja raekoja vahel, kus mingil ajal mängiti ka malet.)

Teksti loeti eesti keeles

Kristjan Sander on mu meelest üks olulisemaid eesti ulmekirjanikke ja ma pean teda tähtsuselt ja tähenduselt suisa kolmandaks siinmail. Samas on Kristjan Sander pisut hoolimatu oma lugejate suhtes ning mul on ajuti hirm, et mingil hetkel lööb ta ulmele käega ja hakkab kirjutama tüüpilist n-ö peavoolu soga...

«Õpilane Valdek» on jutt, mille sisust vähegi adekvaatsema ülevaate andmine viib selleni, et ma pean puändi välja lobisema, aga seda ei tahaks ma siiski teha.

Ma ei tea, kas see on nii, aga mulle tundus, et Kristjan Sander on selles jutus raamatusse raiunud Tartus Lutsu-raamatukogus olnud kohviku ja selle värvikad kunded.

Ei saa öelda, et ma oleks selle tekstiga rahul. Olustiku kirjeldamine tuleb Kristjan Sanderil hästi välja, aga mis puutub jutu sügavamasse mõttesse ja eriti ulmelisse komponenti, siis see on enam kui hale. Tõttöelda ei saanudki ma aru, mis sundis autorit asja just niimoodi lahendama – kas oli see antoloogia «Tartu rahutused» (2009) koostaja Berk Vaheri nõue, või ärkas Kristjan Sanderis endas sisemine tsensor. Tulemuseks on aga sihitu sonimine, milletaolist eesti kirjanduses juba niigi küllalt.

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023
november 2023
oktoober 2023

Autorite sildid: