Kasutajainfo

Stanislaw Lem

12.09.1921-27.03.2006

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Stanislaw Lem ·

Czlowiek z Marsa

(lühiromaan aastast 1946)

ajakirjapublikatsioon: «Nowy Swiat Przygod» 1946; nr. 1 - nr. 31
Hinne
Hindajaid
0
0
0
1
0
Keskmine hinne
2.0
Arvustused (1)

Tegevus toimub II Maailmasõjajärgses ameerikas. Töötu ja näljane ajakirjanik kooserdab mööda New Yorki ringi, ajaleht näpu vahel. Mehe kõrval peatub auto ja selle juht kysib et ega härra ei tea mis nädalapäev parasjagu on. Ajakirjanik vastab huupi et reede. Seepeale kamandatakse ta autosse, see sõidab kuhugi.. lõpuks jõutakse kusagile salapärasesse maija kus selgub et "reede" oli tegelikult parool ja et autoga tyybid olid vale mehe peale korjanud.

Salapärases majas, nagu selgub, tegutsevad usinasti ameerika teadurid. Uurimise objektiks on dakootas maha sadanud tundmatu lendav objekt. Objektist kangutati välja miski metallist ja kombitsatega tulnukas. Teadlased puurivad tulnuka sisse auke ja torgivad teda. Tulnukas kombib neid oma kombitsatega vastu, kiiritab ja korraldab pyrotehnilisi ebameeldivusi. Aegajalt leiavad aset spontaansed telepaatilised intsidendid. Käiku lastakse granaadiheitjad ja lõhkeaine.

BAASi andmetel Lemi esimene avaldatud lugu ja seda on valusasti tunda. Pole sugugi kindel kas selline asi tänapäeval Algernoni sõelast läbi läheks. Tegevus on absurdne, tegelased kõnelevad sellise haige paatosega mida häbeneks isegi vana Jules Verne. Kogu asjal on tugev vineerimaitse. Ilmumisaastat ja muud arvestades peaks sellele võibolla hinnaalandust tegema aga teisest kyljest on teisi autoreid kes sama ammu oma esimesi lugusid oluliselt paremini kirjutasid.

Teksti loeti vene keeles