Kasutajainfo

Stanisław Lem

12.09.1921–27.03.2006

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Stanisław Lem ·

Maska

(jutt aastast 1974)

ajakirjapublikatsioon: «Kultura» 1974; nr 37 (15. september) - nr 38 (22. september)
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
1
0
0
0
0
Keskmine hinne
5.0
Arvustused (1)

Fäntazi a`la Lem.

Pan Stanislawi üheks peamiseks ampluaaks on Automaadi (roboti) ja selle Looja (selle loo kontekstis Inimese) suhe. Seda teemat on Lem näperdanud õige mitmest ja mitmest asendist, hetkel pakub talle huvijärgmine probleem: "Kas saab Loodu, st juba oma olemuselt piiratud subjekt, teadvustada, tunnetada iseennast täielikult?"

Kusagil, ühes riigis, loob Kuningas hävitusvahendi. Sellest lugedes meenusid mulle "Navigaator Pirxi" alguskaadrid. Tekib visioon üliautomatiseeritud, superkõrgtehnoloogilisel tipptasemel montaazhiliinist, mida mööda libiseb Keegi. Ta ei tea veel, kes ta on. Ta ei tea veel, MILLEKS. Veel ei tea.

Ja siis järgneb kirjeldus ... Keskaegsest õukonnast. Keegi leiab ennast imeilusa daami kujul. Ta liigub. Naeratab. Teab ja toimib. Ja on oma sisimas sisemuses ilma igasuguse paanikata teadmatuses. Kuningas vaatab Teda kummalisel pilgul. Vaatab ilma iharuseta ja ilma halastuseta. Huviga ja hoolimatult. Täiuslikud silmad ja õlad, rinnad ja talje... MASK Mask, mis peidab Täiuslikku Tapjat. Tapjat, mis peab tapma nii, et kõik teaksid, ja mitte keegi ei saa öelda... Jälitama ja piinama nii, et mitte keegi ei saaks süüdistada halastamatuses... Täiuslik kättemaks.

Samas, sellel voogaval Ballil kohtab Keegi Teda. Oma olemise põhjust ja eesmärki. Kohtab ja armub Temasse piiritult ja meeletu kire kõikehävitava jõuga. Kuidas saakski see olla teisiti? On ju see Looja tahe. Nõnda hurmubki See, kes peab kaduma, et rõõmustada Tema Majesteedi südant, jäägitult Sellest, Mis peab ta kaotama. Tohutu jõuga tõmbuvad kaks armunut teineteise poole ja siis LANGEB MASK

Mis edasi? Lugege ise!

"... Kolmandal päeval tuli Päike välja."

Teksti loeti vene keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023
november 2023
oktoober 2023
september 2023

Autorite sildid: