Kasutajainfo

Stanisław Lem

12.09.1921–27.03.2006

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Stanisław Lem ·

Ijon Tichy kosmoserändude päevikud. Ijon Tichy mälestused

(kogumik aastast 2003)

eesti keeles: Tallinn «Vagabund» 2003

Sarjad:
Sisukord:
Hinne
Hindajaid
3
1
1
0
0
Keskmine hinne
4.4
Arvustused (5)

Natuke absurdihuumorit ja filosoofilisi mõtisklusi teevad kokku päris hea raamatu. Kuigi mulle kõik Tihcy kosmoserännud ei meeldinud, ei saa ma seda öelda tema mälestuste kohta. Oma ajast olid need tublisti ees ja isegi tänapäeval ei suuda enamus tõsiselt võetavaid ulmekirjanikke midagi sellist valmis meisterdada. Kohustuslik kirjandus kõigile ulmefännidele!
Teksti loeti eesti keeles

Raamatu esimene osa pakub mõnusat absurdihuumorit, mida ulmekirjanduses just üleliia palju ei esine. Teises osas on valdavad pigem huvitavad ja kohati suisa õudsed ideed surmast, olemisest jne. Huvitav lugemine igal juhul.
Teksti loeti eesti keeles

Ostsin klassika uues kuues, sest ei mäletanud täpselt, kas mul on vanad ""Loomingu" Raamatukogu" sarjas ilmunud Ijon Tichy lood olemas või mitte. Kuid peale nauditavat lugemiselamust tundsin, et midagi oleks nagu puudu. Et selles veenduda, otsisin 60-ndatel ilmunud broþüürid võrdluseks välja. Ja oh seda õudust, mida ma nüüd avastasin...

Nimelt jõudisin ehmatavale tõdemusele, et 21. sajandi Eesti Vabariigis on klassika kallal käinud indioodist tsensor! Tõenäoliselt spiritlaste survel on välja jäetud Ijon Tichy kahekümne teise reisi kirjeldus. Ja paremlaste mõjutusel, ilmselt selleks, et mitte kõigutada püha usku eraomandisse, kahekümne neljas reisijutt. Ning Merka ustava liitlasena ka viimane, kahekümne kuuenda reisi kirjeldus!

Täie tõe huvides tuleb tunnistada, et ilmselt jäeti nõukogude ajal samadel kaalutlustel välja nüüd ilmunud seitsmenda reisi kirjeldus. Veel erineb uustrükk vanemast selle poolest, et on lisatud lugu Doktor Vliperdiuse sanatooriumist ja välja jäetud Michel Butori soigumine sci-fi kasvukriisi teemadel.

Hinne "kolm" kuulubki eelkõige kirjastusele "Vagabund" poliitilse korrektsuse eest. Eelarvamusteta ulmefännidele soovitan juurde hankida ""Loomingu" Raamatukogu" nr. 22 aastast 1962, siis tuleb "viis" ära.

Teksti loeti eesti keeles

Kosmoserändude päevikud meeldisid mulle rohkem kui mälestused. Eriti jäi meelde esimene (see tähendab seitsmes reis) lugu, kus peategelane on kimpus oma ajateisikutega tänu ajasilmustele. Lugu on niivõrd totter, et on tõeliselt naljakas. See lugu andis tõeliselt uue tähenduse väljendile "iga inimese suurim vaenlane on tema ise". :) Kuigi üldiselt ma loen eraldi ulmet ja huumorit - eraldi võttes on mõlemad suurepärased, kuid kokku miksituna annavad millegipärast enamasti lääge ja piinliku kastme. Ijon Tichy on seevastu meeldiv erand. Mälestuste juures hakkas häirima mingi korduvus. Tabasin ikka ja jälle, et ma olen midagi sellist juba samas kogumikus lugenud. Autor kordas ennast mind häirival moel. Lisaks olid mälestused tunduvalt staatilisemad ja tuimemad ning ei suutnud mind täielikult köita.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024

Autorite sildid: