Kasutajainfo

Stanisław Lem

12.09.1921–27.03.2006

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Stanisław Lem ·

Patrol

(jutt aastast 1959)

ajakirjapublikatsioon: «Mlody Technik» 1959; nr 1
Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
1
0
1
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (2)

Lugu, mis just ei sära. Aga pole ka paha. Mingisse kogumikku lükitult sobib suurepäraselt vahelugemiseks.kuid mitte enamaks.

Sisust: Pirx on patrull-lendur. Vaikne elu, tasane tuur... Rutiinsed lennud. Kuni laevad hakavad kaduma... Pirx poleks muidugi Pirx, kui ka teda ei ootaks ees kohtumine Tundmatuga. Aga erinevat teistest Pirx taipab, mis ja kuidas... peaaegu, et liiga hilja...

Teksti loeti vene keeles

Ma lugesin seda juttu üsna pea pärast selle vene keeles ilmumist, ja aeg-ajalt loen (nagu üldse suuremat osa Pirxi-juttudest) üle. Küll kurivaim oskab kirjutada, see Lem. Kusjuures ta ei üritagi füüsikalist maailmapilti nii usutavaks muuta kui vähegi saab. Võib-olla sellepärast, et käesolevas loos, aga ka "Albatrossis" kirjeldatud olukorrad ei saagi päriselt olemas olla. Mistõttu Lem ei hakka detailide lihvimisega ka pingutama nagu Clarke. Lajatab meile "milliparsekiga" ja jätab mulje, et see on üks päris väike vahemaa -- et sel kaugusel on kosmoselaevad peaegu kõrvuti. 
No päriselt ei ole. Üks milliparsek on ligi 31 miljardit kilomeetrit ehk 40 Päikese ja Jupiteri vahekaugust. Isegi valguse kiirusel liikudes kulub milliparseki läbimiseks terve ööpäev ja natuke peale.
Veidi usutavam -- ja sama kõlav -- olnuks mikroparsek, mis on "kõigest" umbes 31 miljonit kilomeetrit ehk viiendik Maa ja Päikese vahekaugusest. Kuid isegi sellise vahemaa ületamiseks kulub valgusel ligi kaks minutit. Pirxi-juttudes kirjeldatud  rakettidega (tüüpiline kiirus suurusjärgus 100 km/s) võtab mikroparseki läbimine kolm ja pool ööpäeva.
Kuid suuremagi apsaka teeb Lem patrullitava sektori kirjeldamisel. Selle maht olla miljon millegagi kuupkilomeetrit... Kui patrullitav ala oleks kuubikujuline, oleks selle kuubi serv kõigest 100 km pikk... misjaoks sellisele raketti raisata. Siin võinuks jällegi vabalt triljonitest kuupkilomeetritest rääkida.
Kuid hoolimata kõigist säärastest ebakõladest kisub jutt ikka kaasa.
Teksti loeti mitmes erinevas keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024

Autorite sildid: