Kasutajainfo

Stanisław Lem

12.09.1921–27.03.2006

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Stanisław Lem ·

Podroz dwudziesta pierwsza

(lühiromaan aastast 1971)

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
1
0
0
0
0
Keskmine hinne
5.0
Arvustused (1)

Tichy vingerdab välja XXVII sajandi ajasilmustest ja umbsõlmedest sokutades sinna ajasilmuses kahestunud iseennast, ning asub jällegi oma lemmiktegevuse, Ruumis hulkumise, juurde.

Dr. Gopshtrosser, tihholoogiaga tegeleva dr. G. vend on loonud muude kasulike asjade kõrval, kosmosetsivilisatsioonide perioodilisuse süsteemi. Selle alusel on tuletatud kolm ülimalt lihtsat reeglit kosmosetsivilistasiooni arengutaseme määramiseks. Veed on rämpsu-, müra- ja plekkidereeglid.

Rämpsureegel: iga tsivilisatsiooni peamiseks probleemiks progressi käänulisel teel saab jäätmete eemaldamise mure. Need tsivilisatsioonid, millised ei kõnge omaenese saasta sisse ja suudavad luua odava tehnoloogia jäätmete paiskamiseks kosmosesse, ületavad rämpsubarjääri. Seega on teatava tehnilise arengutaseme kindlaks tunnuseks ümber kohaliku Päikese tiirlev üha laienev prügirõndas.

Sedamööda, kuidas tehniline progress üha hoogustub, kasvab jäätmete hulgas intelltrooniliste heitmete osakaal. Kui kui kosmose saastumine intellektiga ületab teatud piiri, algab nende rikkis kompuutrite, hägustunud tehismõistuste ja vaimuhaigete robotite koondumine ühtseteks bandedeks. Asi jõuab möödakäijate tülitamiseni ning areneb sealt edasi mässlevate jõukude tunglemiseni orbiidil, igasugu proklamatsioonide, deklaratsioonide jms pideva kuulutamise jms-ni! Mitmesuguste aktsioonide ja vastuaktsioonide (asi võib jõuda isegi komputerotsiidini!) käigus genereeritakse selline raadiomüra, et selle müra valjus ongi tsivilisatsiooni progressiastme kõige kindlamaks näitajaks. Tsivilisatsioonid, mis on ületanud nii rämpsu-, kui ka mürabarjääri jõuavad oma arengus plekkide staadiumi, kui kogu aegade jooksul ladestunud rämps sööstab sügava depressiooni ajel otse Tsentraalsesse valgusallikasse! Ah, et millest depression? Eks ikka vastavatest vahenditest. Me ju räägime: TSIVILISATASIOON!

Julm? Kuid ega elamine Kosmoses, seda edan tsivilisatsioonide loomine ei saagi olla puhas idüll!

Nõnda siis relvastub Tichy väärika teadusemehe teooriga ja tõttab ise Hüaadidesse, kust eriti kõva lärmi kostab, asja üle kaema...

Jaa, nagu alati, satub sellisesse plindrisse, et oo jee! Aga kõik ülapool öeldu oli alles PREambluaa. Ambluaa, kui lubate niimoodi väljenduda, on alles ees! Ja peitub see lõppude lõpuks sõnades: NON AGAM, sest ainult mittemidagi tegemises võib ja saab avalduda kõikvõimsate vägevus.

Teksti loeti vene keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023

Autorite sildid: