Kasutajainfo

Stanisław Lem

12.09.1921–27.03.2006

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Stanisław Lem ·

Profesor A. Donda

(jutt aastast 1974)

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
2
0
0
0
0
Keskmine hinne
5.0
Arvustused (2)

Jälle Ijon Tichy meenutused. Sedapuhku siis seoses professor Dondaga. Lugu kajastab peaaegu kogu Donda olemust sünnist kuni suurte avastusteni. Ilmale tuli mingisuguste kunstlike viljastusmeetoditega. Ja siis sai temast svarneetikaprofessor (svarneetika - inglise keelest tuletatult: Stohastic Verification of Automatized Rules of Negative Enchantment). Juhtus sedasi, et Donda avastas informatsiooni massi. Ja siis ta avastas veel et informatsioonil on ka kriitiline mass ja kui see ületada, juhtub miskit hirmsat... Selline tüüpiline geeniuste tutvustus Ijon Tichy sarjast. Aga need on igal juhul üle prahi. Soovitan.
Teksti loeti vene keeles

Prof. A. Dondal on 2,5 ema. Kahe nö täisema hulka kuuluvad vene valgekaartlane ja mustanahaline radikaal, kolmas kandis tulevast professorit vaid nädalapäevad ja seepärast läheb kirja vaid poole ette. (Ahjaa, tema perekonnanimi tuleneb sellest, et kui vastavat munarakku hakati viljastama, siis jooksis üks assistent ruumi ja karjus: "Don`t do it!"). Üldiselt pidanuks professor olema puhtal kujul naissoost, (kuna kogu geneetiline informatsioon pärises ühel naisterahvalt. Isasuse tunnuste põhjusena on vihjatud kärnkonnadele ja kehvasti steriliseeritud laboriseadmetele. Eks elus tule hullematki ette. :-))

Nüüd tuleb teha pisuke täpsustus: svarneetika ei ole inglise keelest tulnud. Kust ta on tulnud ei tea keegi, kaasa arvatud prof. A. Donda ise. Lauri poolt kirja pandud tähenduse leidis sellele nimetatud geniaalne teadusemees(?) ise, Professorile lihtsalt tehti ettepanek asuda svarneetikateaduse etteotsa. Kuna ta oli selleks ajaks saavutanud juba taolise õpetatuse taseme, et võis enda arvates õpetada ükskõik mida ükskõik kellele, siis võttis ta selle pakkumise vastu.

Kuidas leidis aset nende suurte isiksuste kohtumine? Elementaarselt! Ijonil tekkisid nimelt komplikatsioonid seoses ... eee... arusaamatustega matusekommetes. Kultuurikontekstide erinevus! Oli siis süüdi kes oli, kuid üks varalahkunud prantsuse tegelisnki rändas oma kodumaale ilusti 46-de kenasse konservipurki pakituna. Tekkinud skandaali tulemusena pidigi minategelane lgp. professorile seltsi pakkuma.

Kaunilt on kirjeldatud Aafrika riikide elukorraldust ja õitsengut oma valitsuste ja rahvusvaheliste ekspertide kindlakäelise suunamise all. (Midagi taolist olen luenud vaid "Brisaania alamas")

Nüüd pisut ka A. Donda avastusest. Osutus nimelt, et informatsioonil on mass, veel hullem, tal on ka kriitiline mass. Ja kui informatsiooni saab liiga palju, siis läheb ta üle teise olekusse. Jättes järele vaid tühjenenud arvutimälud. Sihukene lugu.

Pole Lemi absoluutne tipp, kuid kõlbab täilelikult lugeda.

Teksti loeti vene keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024

Autorite sildid: