Kasutajainfo

Stanisław Lem

12.09.1921–27.03.2006

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Stanisław Lem ·

Tragedia pralnicza

(jutt aastast 1962)

ajakirjapublikatsioon: «Zycie literackie» 1962; nr. 32 (12. august)
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «Pesumasinate tragöödia»
antoloogia «Poola novell», Tallinn «Eesti Raamat» 1974

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
  • Ilmunud muus ajakirjas
  • Ilmunud muus raamatus
Hinne
Hindajaid
2
2
0
0
0
Keskmine hinne
4.5
Arvustused (4)

Mõnus absurdilugu küll. Siuke kino et anna aga olla. Muidugi, päris selline maksimaalne lugu ei ole, aga ikkagi. Igasugust pulli alates konkurendi ületrumpamisest kuni mingi roboti (või kes ta oli) võimuvõtmiseni kuskil galaktika nurgas. Peaks vist olema isegi pealkirja all "V (Tragedia pralnicza)", st. Ijon Tichy mälestuste viies osa.
Teksti loeti eesti ja vene keeles

Lem käsitleb automatiseerimise ja küberneetika triumfiga seotudprobleeme, ja, mis seal salata, teeb seda meisterlikult.

Miks, võib siis küsida, ikkagi ja ainult "neli"? Minu arvates puudub selles loos veel täiel määral Lemile nii omane jõuline sarkasm. Rõhk on sõnal "jõuline". Mulle isiklikult jättis jutt pisut kobava ja kahtleva mulje.

Pisut sisust. Kaks pesumasinaid tootvat firmat alustavad omavahel konkurentsi. Tuues turule järjest täiuslikumaid ja täiuslikumaid mudeleid ei märka esialgu isegi konstruktorid ise, et need pesumasinad on üha vähem ja vähem pesumasinad... ja isegi masin on nende kohta raske öelda. Ühesõnaga, situatsioonidest, kus saab naeruvääristada inimliku alpust ja aplust, juba puudu ei tule!

Teksti loeti mitmes erinevas keeles

Lem on oluline autor, kuid kindlasti mitte mu lemmik... antud jutuga on täpselt niisamuti. Hea ja oluline ja puha, kuid maksimumhinnet sellele anda on minuarust ilmvõimatu. Ei ole see tore idee siin samaväärset kirjanduslikku teostust saanud.

Algus, kus kirjeldati kahe roboteid tootva korporatsiooni omavahelist vägikaikavedu... see algus oli uljas. Turtsusin üsna mitu korda naerda. Samas annan ka aru, et tegu oli suhteliselt labase Ameerika-vastase paskvilliga. Seda võib võtta kui sotsialistliku ulme poliitilise prostitutsiooni näidet... samas pole Lem kunagi varjanud enda Ameerika-põlgust... kui oligi riiklik tellimus, siis teostas selle isik, kes ei pidanudki eriti omi moraalseid tõekspidamisi vägistama. Paskvill või mitte, aga mõnus lugemine küll.

Tüütumaks läks hiljem, siis kui autor hakkas kirjeldama seda kosmoses laiutavat küberorganismi ja sellega seonduvaid juriidilisi jõnksatusi. Seda oli juba tüütu lugeda. Minul vähemasti küll. Ilmselt on siin tegu maitseküsimusega, aga alguse komejandile oleks võinud järgneda asja pööramine pigem filosoofilisele suunale... nagu see neljas esimeses Ijon Tichy mälestuses on. Kahjuks valis Lem tobeda rämekoomika, mis lõpuks langes üsna jabura prantsuse ulmekomöödia «Sandarm ja tulnukad» tasemele.

Tegelikult kõigub mu hinne kusagil kolme ja nelja vahel, kuid 1962. aasta kohta on tegu ikka suhteliselt karmi tekstiga, sest avaldasid ju anglo-ameerika autorid sedasorti tekste veel ka viis aastat hiljem kui eriti radikaalset new wave`i. Ning mõneti on ju Lemi jutt ka eelparoodia arvukatele hilisematele tekstidele, kus tõsimeeli uuritakse küberorganismide ja religiooni suhteid. Täideläinud prohvetlus on vanema ulme hindamisel alati austamist väärt.

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023
november 2023
oktoober 2023
september 2023

Autorite sildid: