Kasutajainfo

Stanisław Lem

12.09.1921–27.03.2006

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Stanisław Lem ·

III

(jutt aastast 1960)

ajakirjapublikatsioon: «Zdarzenia» 1960; nr. 32 [pealkirjaga «Klopoty wynalazcy»]
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «III»
Stanislaw Lem «Ijon Tichy mälestused»

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
5
2
0
0
0
Keskmine hinne
4.714
Arvustused (7)

Satub Ijon Tichy mingi eriti näruse ilmaga miski maja juurde ja otsustab vihmavarju jääda, aga seal majas... elutseb Zazul (või midagi sellesarnast). Ja seal ta teeb oma katseid. Sedapuhku oli vist mingi koopiate kasvatamisega tegemist. Lugu oli ikka mõnusalt kõhedakstegev küll. Tea kas öelda et õudukas. Vast võib kah. Isegi Ijon hakkas kartma. Paras lugu öötunnil lugemiseks.
Teksti loeti eesti ja vene keeles

Õudukas, kuid vaevalt, et selle klassikalises tähenduses. Pan Stanislaw loob õudukaid peaajuga lugevatele inimestele. Vaadates loo kirjutamise aastat, ei osaka ma öelda kas ta on juba formuleerinud oma teoreemi: "On instrumentaalselt võimalikud lahendused, mis tuleb jätta kõrvale teistel põhjustel"... Lugeda igatahes tasub.
Teksti loeti mitmes erinevas keeles

Kloonimise kirjeldus üle kolmekümne aasta enne, kui asi tegelikult teoks sai. Häirib aga suuremas osas seda teemat käsitlevas nii ilu- kui erialases (ma ei mõtle bioloogiat, vaid näiteks õigusteadust, millele kloonimine samuti väljakutse esitas) korratav viga -- kloon on originaali täpne koopia. Ega ikka ei ole küll. Kloon on originaali koopia sedavõrd, kuivõrd on üks ühemunakaksikutest teise koopia ning nagu hästi teada, on neil rida tunnuseid, mis on individuaalsed (sõrmejäljed, silma vikerkest jne). Üksteise täpsed koopiad on arvatavasti ühemunakaksikute looted väga varases arengustaadiumis, kuid somaatilised mutatsioonid teevad oma töö ning sünnihetkel on tegu kahe lähedase, kuid siiski erineva indiviidiga. Jutud sellest, et kloonimine on lubamatu, kuna hävitab inimese individuaalsuse, on jama. Ja eriti suur jama on see, kui kloonile omistatakse originaali elu jooksul omandatud tunnuseid, sealhulgas maailmavaadet ja haridust, sest need geneetilises materjalis ei kajastu ega saa mitte mingil juhul kajastuda. Seetõttu ei saa seda teost viiega hinnata.

13.04.2003: Antud juhul jään oma väite juurde, kirjeldatud viisil kloonitud organismi ei saa kuidagimoodi "replikaadiks" nimetada sellises tähenduses, nagu minu lugupeetud oponent seda teeb.

Teksti loeti eesti keeles

Viis!!
Ja teine sellesarnane härra Sanderile kloonimiseteema eest!!
Minu lahenduseks on ideaalset koopiat nimetada `replikaadiks` - mulle on mulje jäänud, et `replikaat` tähistab kvanttasandil võetud tõmmist. Nii ideaalset kui vähegi võimalik. Ideaalsus püsib vaid muidugi seni kuni nood kaks hakkavad oma elu elama - sööma & purjutama, kui neid rästikud hammustama hakkavad elik nende koordinaadid ruumis erinevad.
Kuni üks otsustab teise koordinaatidel midagi halba korda saata ... nõnda, et toda enam pole. Lugu siis `replikeerimisest` ... kasutades kloonimise tehnloogiat ... olgu, probleem on olemas, kuid tuleb veidi norida terminoloogia ja meetodite üle tõesti.

7. mai 2003: Ma rääkisin lähtudes üldisest aspektist, mitte antud loost.
Siinjuhul on tõepoolest omistatud kloonile replikaadi omadused - originaali elu jooksul omandatud tunnuseid, sealhulgas maailmavaade ja haridus. Kuna aga kirjeldatud protsessile vastab enam kloonimine, siis oli mul juba enne replikaat jutumärgistatud.
Kuidas on aga lood geneetikaga, minu arusaamise järgi oli see sotsialistlikule plokkile vaid pseudoteadus ja nii on Lem`i viga siiski mõistetavam, kui sama ajajärgu lääne ulmes esinevad sarnased lapsused. Ning millal sai üldse lõplikult selgeks, mis geenides/rakkudes ei salvestu?
Teksti loeti eesti keeles

Ainuke Ijon Tichy mälestus kogumikus, mis mulle nii väga ei meeldinud. See ei tähenda, et lugu nüüd halb oli, sugugi mitte. Lihtsalt kuidagi liiga etteaimatav oli see lõpp.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2024
september 2024
august 2024
juuli 2024
juuni 2024
mai 2024

Autorite sildid: