Kasutajainfo

Raul Sulbi

08.10.1977–

  • Eesti

Teosed

· Raul Sulbi ·

Täheaeg 12: Musta Roosi vennaskond

(antoloogia aastast 2013)

eesti keeles: Tartu «Fantaasia» 2013

Sisukord:
Hinne
Hindajaid
0
4
0
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (4)

Üle pika aja üks Täheaeg, millele saab päris hea hinde anda. Tõlkeosakond ei pane piinlikkusest punastama ja eesti autorite osakond ei aja vihast keema. Tegelikult mõlemad on üsnagi head. Tõlgitud teksti autor Asaro oli minu jaoks varem tundmatu nimi, ütleme et see tekst ka ei pannud nüüd meeleheitlikult netti kammima ja autori raamatuid otsima, kuid kui kuskil satun edaspidi nägema, siis kahtlemata võtan kätte ja silmitsen lähemalt.

Mis eesti autoritesse puutub, siis Bergi kadunud romaanijupi ilmumine on sündmus omaette, hääl haua tagant, nii öelda. Isegi see, et Veskimees on võtnud kätte ja seda teksti siit-sealt kohendanud vastavalt oma võimetele, ei muuda fakti Bergi teksti ilmumise kohta olematuks.

Kõige vähem istus mulle noorukese debütandi Altroffi tekst, teised olid enam-vähem. Vaimustusest kiljuma ja käsi plaksutama ei ajanud ükski - aga milline tekst seda õieti tegema peakski? - omaette vanduma ja köidet nurka virutama, nagu mõnegi varasema Täheajaga on juhtunud, ka mitte. Lõppkokkuvõttes siiski Täheaegade üsnagi hallis ja ilma eriliste saavutusteta reas siiski märkimisväärne õnnestumine.

Ah jaa, eesti ulme suurimat arusaamatust Marcus Kaasi ka sedapuhku ei olnud, loodame et see trend jätkub.

Teksti loeti eesti keeles

„Neli“ on muidugi (iga raamatu kohta) ebamäärane hinne ja ma ei ole isegi kindel, mida ühe antoloogia puhul õieti hindama peaks. Koostajale tahaks öelda, et ehk oleks saanud mõne teksti välja jätta ja teisi pisut kärpida, et kogu raamat sellises hirmsas kirbukirjas ei oleks olnud. Samuti tegi mind pisut nõutuks see, et mõne autori nime kohta oli kõva häälega kuulutatud, et see on pseudonüüm. Milleks? Kirjaniku nimi on kirjaniku nimi ja seda tuleb sellisena aktsepteerida. Lasta autoritutvustustes nende lemmikuid ja inspireerijaid loetleda näib samuti natuke alatu võte. See häirib veidi teksti vastuvõtmist sellisena nagu see on ja annab kriitikule kohe relva kätte, kui autor juhtub kogemata mõnda kriitikule just mitte kõige sümpaatsemat kirjanikku mainima. No et kui autor nimetab poolkogemata leguini või mangat või tolkiini, siis hakkavad paljud juba enne lugemist urisema ja miski negatiivne eelhäälestus on juba loodud.

Kui traditsiooniliselt lood järjestusse panna, siis oleks see selline:

1. Maniakkide Tänav

2. Siim Veskimees

3. Catherine Asaro

Kalmsten-Altroff-Berg ?

Altroffi ja Bergi tekstidele ei oska ma mingit hinnet panna. Altroff demonstreerib küll korralikku kirjaoskust, mis puutub maailmaloomist ja kirjeldusi, ent novelli jaoks tarvilist pingestatust ja tegelasi justkui jääb väheks ning vägisi kipub tekkima mulje, et see on väljarebitud katkend millestki suuremast... olgu see siis olemas kasvõi ainult autori mõttetes.

Bergile samuti ma mingit hinnet panna ei oska. Ma ei saa iialgi teada, kas autor ka sellisel kujul oma teksti avaldanud oleks. Või oleks ta seda kõvasti kärpinud ja ümber kirjutanud, mis oleks olnud igati hea mõte. Kiita selle üleseletamisest ja ebaolulistest kirjeldusest kubiseva visandi puhul pole nagu midagi ja kritiseerida... keda ja milleks?

Igatahes on siin 3 professionaalset teksti – Asaro stiilinäite avaldamine ei ole ju ka miski kuritegu – ja siis 2 algajamat üritust ilmselt potentsialiga autoritelt, mis kokku vast annavadki sellise tubli „nelja“.

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024

Autorite sildid: