Kasutajainfo

Siim Veskimees

05.04.1962–

  • Eesti

Teosed

· Siim Veskimees ·

Vaikne deemon

(jutt aastast 2019)
http://algernon.ee/node/1190

ajakirjapublikatsioon:
«Looming» 2019; nr 5
«Algernon» 2020; detsember
  • Algernon
  • Looming
Hinne
Hindajaid
0
3
0
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (3)

Mingis mõttes vägagi veskimehelik lugu. Siin on olemas põhilised ehitusklotsid (Veskimees kasutab justkui Lego komplekti, mille puhul võib ühtedest ja samadest komponentidest tekitada n+1 lõpptulemust): on üliinimesed, on varateismelise kehaga tütarlaps(ed), on isikliku uskumuse jutlus, on üleolev suhtumine teistesse inimestesse, on majanduspoliitiline loeng... Kui otsida seda, mida pole, siis tõsi - puudub detailidesse laskuv sugulise läbikäimise kirjeldus. 
 
Ja vot siit jõuangi selleni, miks see lugu mulle meeldis. See on kuidagi nii väga eba-veskimehelik... Täitsa omamoodi paradoks!
 
Jutt on siis ühe vampiiri (deemoni) heietus sellest, mismoodi tema elu ja naised ja lapsed on olnud altes 19.saj lõpust kuni käesoleva ajani. Arvestades ilmumiskohaks "ulmesugemetega" Loomingu nr 5/2019, siis on see just parasjagu niipalju fantastika, et ilmselt väärikad kirjanduse armastajad nn peavoolust, kes oma ulmeteemalisi arvamusi kipuvad alustama fraasiga: "Ma pole just eriline ulmearmastaja..." seda teksti lugedes päriselt ära ei ehmataks.
 
Miks mulle see lugu päris hästi meeldis? Sest vaatamata sellele eht-veskimehelikkusele (mille üle ta minu meelest isegi püüab siin tekstis veidike hädiselt ironiseerida) on loos olemas selline tõeliselt ehe inimlik emotsioon. See on tegelikult oma olemuselt kurb lugu sellest, kuidas pikaealine vampiir-elukas igatseb taga neid, kes on talle armsad olnud ja kellest tema "seisund" on teda paratamatult lahutanud. See on jutt kaotatud armastustest. Ja niisugusena on see hea jutt. 
Teksti loeti eesti keeles

Bahadurid natuke literatuursemas vormis.
 
Ajalooline osa jäi liiga kuivaks faktijoruks. Iga tagasivaade oleks võinud sisaldada hetke, milles jutustaja pidanuks mingi valiku tegema - sest kogu jutt on ju sellest, kas on võimalik valiku tegemisest hoiduda ja vaikselt kuhugi prakku pugeda. Praegusel kujul ei toeta tagasivaated loo põhimotiivi.
Teksti loeti eesti keeles

Uus Veskimehe lugu "Loomingus". Positiivne üllatus selles mõttes, et kui Veskimees tahab, suudab ta end tagasi hoida ja vältida pikantsete aktide kirjeldusi. Selles mõttes on "Vaikne deemon" teist masti lugu, kui see, mida autor võib-olla tavapäraselt avaldab.
 
Ülal on sisust räägitud. Olen eelneva kaasarvustajaga nõus, et kohati muutusid arvukad eluperioodide episoodid kronoloogiaks või siis autoripoolseks meelsuse kirjelduseks. Samas leidus huvitavaid kilde pea kõigis, mis küll polnud otseselt peategelase arenguga seotud. Pigem soov maailma kirjeldada. Lugu ise selline kurblik mõtisklus möödunud pikast eluteest. Surematu elu surelikus maailmas pole tõesti kergete killast.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023

Autorite sildid: