Kasutajainfo

Siim Veskimees

05.04.1962–

  • Eesti

Teosed

· Siim Veskimees ·

Kuldhordi teine tulek

(jutt aastast 2010)
https://veskimees.eu/node/160

eesti keeles: antoloogia «Täheaeg 7: Ingel ja kvantkristall» 2010
autorikogu «Kaugete päevade naeratus» 2014

Tekst leidub kogumikes:
  • Stalker
  • Täheaeg
  • Trükiteavik wõrgus
Hinne
Hindajaid
1
3
1
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (5)

Tahaks öelda "tüüpiline Veskimees", aga see ei peaks paika. Kui tüüpilise all mõelda keskmisest enam pingutust nõudvat kaasamõtlemist, tihedat actionit täis teksti ja kohatist erootikat, siis küll. Samas siin kosmosega ja tähtedega tegemist polnud, nagu pealkirigi ütleb, oli raskuspunkt hoopis idas. Mõnes mõttes oligi väga värskendav lugeda Veskimehe juttu, kus ebainimlikke tegusid tegid mongoli bahadurid mitte mõned tulnukad tähtede tagant.

Tundub tõesti, et Täheaeg 7 parim jutt, kaasa arvatud ka tõlkelood...

Teksti loeti eesti keeles

Ei, see oli väga hea jutt. Need omavahel mõõkadega arveid klaarivad bahadurid meenutasid kohati telesarja "Highlander", aga see selleks. Evolutsiooni järgmine aste inimeste järel on ulmes äärmiselt põnev teema ja siin on sellest hästi kirjutatud. Autor võiks sellest maailmast veel kirjutada.

Põnev ja mõtlemapanev tekst.

Teksti loeti eesti keeles

Erinevalt "Sümfooniast katkenud keelele", mis oli minu eelmine kokkupuude Veskimehe loominguga, jättis käesolev tekst igati sümpaaatse mulje. Huvitav teemavalik ning korralik teostus. Viriseda võiks pisut liiga lihtsate lahenduste ning pealiskaudse kirjutamisstiili üle. Samuti jättis soovida intriig. Pealkiri ütleb olulise ära, kõik ülejäänu on puhas butafooria. Romaanikavandina või sissejuhatava tekstina mingile sarjale täiesti asjakohane, iseseisva jutuna pisut nõrk. Samas hea ladus lugemine. Neli
Teksti loeti eesti keeles

Lugu räägib sellest, kuidas üks miilitsate eest põgenev relvakaubitseja leiab Mongoolia v Hiina kõnnumaalt vanast kraatrist müstilist ainet, mis, nagu selgub, võimaldas mongoli röövvallutajatel muuta endid üliinimesteks ja seda eelist kasutades lühikese aja jooksul enda ülemvõimu alla heita tohutu maalahmaka koos kõigi nende inimestega, kes seal elasid.

Kui mongolid hoidsid ainet ja selle saladust vaid käputäie inimeste ringis ja see läks kaotsi nende värdriigi lagunedes, siis saladuse taasavastaja valib teise tee, pakkudes seda kõigile soovijatele (huvitav, kui palju seda ainet siis on ja miks ta otsa ei saa). Autor ütleb, et aine neelamise elab üle 10% inimestest, selle äraseedimiseks on vaja erilist peakuju. Kes selle üle elab, on üliinimene (bahadur) valmis. Muidugi on selleks vaja ka pealehakkamist, sest kes see ikka pea ees end proovile paneb, kui võiduvõimalus on vaid 10%, va juhul muidugi, kui ta just päris meeleheitlikus olukorras pole.

Võib-olla saame siit võtme järgneva mõistmiseks, sest bahaduride maailm on pesuehtne blatnoide maailm. Midagi kasulikku, peale igal pool võimu võtmise ja laiamise nad ei tee. Küll aga mõttetusi, s.o. teevad mis tahavad, praalivad oma tühisusega, lähevad täiesti endast välja iga pisimagi asja peale ning tapavad kõik, kelle nägu millegipärast ei meeldi.

Bahadurid on niisiis allutanud endale kõik riigid va Austraalia, mis on varasema maailma nö backup, väidavad end olevat lõpetanud sõjad, teinud poliitikud "viisakaks" ning kaotanud maailmast karistamatuse illusiooni. Sealjuures aga on nende tegevus paisutanud olmemõrvade hulga seninägematule tasemele, paisanud maailma ühiskondlikus formatsioonis tagasi feodalismi või orjanduslikku korda ning nad naudivad ja ekspluateerivad kõike karistamatusega kaasaskäivat. Ma ütleks selle peale, et kõik siin maailmas on suhteline ja suppi ühest pajast teise tõstmisega juurde ei teki.

Bahaduride kaugemaks eesmärgiks näib siiski olevat viia maa rahvaarv 150 aastaga tagasi 50 miljonit inimese peale. Ma ei taha isegi mõelda, mis sellega kaasas käib, viimati elas maailmas niipalju inimesi ca 1000 aastat enne Kristuse sündi. Ning ega mingit vähimatki põhjendust sellele eesmärgile me tekstist ka ei leia.

Kui loo alusidee on iseenesest hea, selline, millest annaks kirjutada ükspuha kui ägeda loo, siis see, millisesse ideoloogilisse võtmesse see keeratud on ja kuidas autor oma tegelasi näeb, on parimal juhul küsitav, halvemal juhul masendav. Jutu teostus valmistab mitte võib-olla üllatuslikult pettumuse - teksti kandvad osad on sisuliselt üks lõputu dialoog, kusjuures kõik kõnelejad räägivad praktiliselt ühtemoodi. Ega tegelikult lugu ka ei ole, on eellugu (ülevaade Batõri seiklusest) ja siis paar võrdlemisi suvalist episoodi kahe erineva bahaduri elust.

Igatahes tõi see jutustus autorile Stalkeri.

Teksti loeti eesti keeles

Jutt on kobe, kuigi autorile omaselt kohati veidi raskesti jälgitav.
 
Veskimees pole muidugi George R. Martin. Kui bahaduri pärast tibi päästmist mitmetunnine nõrkusehoog tabaks ja ta tibi selleks ajaks enda tuppa jätaks, siis intriigide ja alatuste peale maiama autori jutus saaks ta surma. "Kuldhordi teine tulek" on kõigest hoolimata siiski üsna lihtsameelne tekst. Stalker oli sel aastal ilmunut vaadates siiski ära teenitud: "Inglist ja kvantkristallist" on jutustus tõesti palju parem.  
 
Evolutsiooniga pole sel kõigel aga vähimatki pistmist.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024

Autorite sildid: