Kasutajainfo

Siim Veskimees

5.04.1962-

  • Eesti

Teosed

· Siim Veskimees ·

Kõiksuse hääl

(jutt aastast 1999)
http://algernon.ee/node/397

ajakirjapublikatsioon: «Algernon» 1999; detsember
♦   ♦   ♦

eesti keeles: antoloogia «Eesti ulme antoloogia» 2002

Tekst leidub kogumikes:
  • Algernon
Hinne
Hindajaid
2
2
3
0
0
Keskmine hinne
3.857
Arvustused (7)

Lugu algas kiirete sündmustega kusagil kosmoselaevas, aga paraku ei saanud ma poole loo peal ikka veel aru, mis sündmused toimuvad ja miks. Paari lõiguga paisati mind nö kosmosesse ropendavate tüüpide keskele, kes ajasid üsna spetsiifilist kosmonaudi-joga. Lugu oli veidi hüppeline. Pidi väga tähelepanelikult lugema, et peategelase suhteliselt vihjelistest lausetest aru saada, mis nüüd toimus ja kuhu kohta tegevustik üle kandus.Loo keskel hakkasin juba asjast aru saama ja jutt muutus isegi natuke nauditavaks. Kes teab, võibolla mulle lihtsalt ei meeldi kosmoseooperid.Aga kui hinnata, siis halb lugu iseenesest see ei olnud. Kes teab, võibolla on Veskimehel lihtsalt hüppeline stiil. Kolm.
Teksti loeti eesti keeles

universumi teatud piirkonnas hakkavad astronaudid kaduma. Keegi midagi teada ei saa; tundub, et igaüks, kes saladusele liiga lähedale jõuab, kaob ka ise.
Peategelane otsib oma kadunud ekspeditsioonikaaslast, kui vajub millestki läbi. Kui ta taipab kella vaadata, on muutunud nii tunnid, päevad kui aastad. See-eest leiab ta varsti kõik kadunud kosmonaudid. Selgub, et selles universumi piirkonnas on tekkimas uus universum, kuhu nad on kõik sunnitud jääma.

Vaimukas idee -- noor universum sünnib vana sees nagu laps ema kõhus -- on vürtsitatud mõnusa huumori rosinatega. Ei, see pole HHGTG, kus nali on eesmärk: võiks öelda, et see on koomiline tõsilugu. Võimalik, et see on Veskimehe parim jutt.

Teksti loeti eesti keeles

Teine jutt Eesti Ulme Antoloogiast, mis mind oma taotluslikult segase kirjutuslaadiga vihale ajas. Kohati suisa näib, et autor oli südamega asja juures vaid neis kohtades kus kildu rebiti ja ülejäänu sündis muu tegevuse kõrvalt. Võimalik et nõndaviisi, ühe jutiga läbi udu, on lihtsalt odavam kirjutada. Kui midagi vaja põhjendada on, siis junõu, tark taipab isegi ja loll... Noh, kasvõi antud loo põhjal on ilmselge, mida Veskimees lollidest arvab.

Siiski näib, et viimistlemisprotsess on ära jäetud ja et autor esitab põhjendamatuid nõudeid keskmise lugeja taipamisvõimele. Nii on et kulutasin loo peale rohkem aega kui see väärib. Praegu aga mõtlen, et kas tuleb kunagi aeg, mil Veskimees hakkab ennast väljendama ka temast arenguastmel allpool olevale lugejale arusaadavas keeles.

Teksti loeti eesti keeles

Esimene pool tundus lugedes nagu üks harilik, ehkki Eesti oludes üle keskmise, lühi-kosmoseooper (operett?) - tulevikumaailma üksikasjadesse eriti ei süveneta, aga suhteliselt korralik action käib. Pani ainult pead murdma, et miks üldse üritasid kõik tsivilisatsioonid nii kangesti seda Teemantmäge vallutada. Õnneks kirjutati mägi jutu edenedes vähemalt mingil määral lahti nii et see ei jäänud lihtsalt üheks Suure Tähega Nimeks.

Kildude pildumisega ei olnud üle pingutatud, enamasti mõjusid need mitte punnitatult vaid loomulikult.

Jutu tegelik väärtus seisnes minu jaoks aga tema lõpus. Palverändurite saabumine oli kui eriliselt õel saatuse iroonia ja autori seisukoht nende suhtes on mulle vägagi sümpaatne.

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: veebruar 2023
jaanuar 2023
detsember 2022
november 2022
oktoober 2022
september 2022

Autorite sildid: