Kasutajainfo

Vassili Golovatšov

21.06.1948-

Teosed

· Vassili Golovatšov ·

Reguljum

(romaan aastast 2000)

Hinne
Hindajaid
0
0
1
0
0
Keskmine hinne
3.0
Arvustused (1)

Romaani algus meenutab Asimovi hullunud igaviklaste operatsioone süsteemivälise tegelase silme poolt vaadatuna. Klassik on ka nimepidi ära mainitud, kui asjaoludega osaliselt kursis olnud subjekt. Ainult, et "Igaviku lõpp" oleks vaid jäämäe tipp -- antud organisatsioon on jagunenud 2 omavahel võitlevaks rühmituseks, neid kureerib kolmas analoogne kontrollorgan, kes on omakorda allorganisatsioon veel ühele galaktilises mastaabis metastruktuurile ning ega seegi pole veel kõik, nagu hiljem selgub. Ja kõik need struktuurid tegelevad aktiivselt aja korrigeerimisega. Esimene pool raamatust käib pidev aja käigu muutmine koos kõigi sellest tulenevate tagajärgedega (näiteks üks vähetähtis tegelane jõuab 4 korda saatust vahetada). Hiljem paraku, kui peategelane on omandanud immuunsuse oma isiku saatuse muutmise suhtes, asendub see ajastute vahel hüppamisega. Päris tüütuks läks -- vups paarsada miljonit aastat tagasi, paar sõna vahetatud, ilmuvad tagaajajad, vups järgmisse kohta/aega, jälle paar sõna, uued tagaajajad jne...
Nagu nukuteater. :-)

Täiesti silmapaistmatu ametniku auto ette ilmub eikusagilt 2 kuju, kas annavad talle mingi ülisalajase, Teadmiste Süvikust varastatud tarkuse. Kui vend toimub, on maailm muutunud -- pruuti pole kunagi olnudki, ajalugu on kuidagi veider jms. Ja teda jälgitakse. Mida rohkem vend uurib, seda eluohtlikumaks olukord muutub. Lõpuks maandub ta ikkagi kompetentsetes organites, kellele see varastatud teadmine vägagi huvi pakub. Ent teadmine on targem kui organid ning pealegi on vend püha viha täis oma pruudi äranullimise pärast. Pruudi tagasisaamiseks ei pea ta paljukski alternatiivaegugi läbi kammida. Paraku toob kronograafiline isetegevus järjest juurde kõnealuse teadmise(omandamise)st huvitatud asjapulki.

Romaanis on hulk absurdsuseni lahedaid pisikilde
-- eriti macholiku eriüksuslase värbamine (hakkad meie heaks tööle. Kui ei, muudame suudame su saatust veidi -- sünnid tüdrukuna! Ja mälu jätame samaks!);
-- kogu Galaktika kronostabiilsuse suhtes on ääretult ohtlik Maal kehtiv suveaja kasutamine (!)
--Päikesesüsteemi kronogenoom (!?!);
-- kronohauad (äramuudetud kuhtuvad reaalsused); jne jne

Ent kõik meeldejääva muudab sisutühjaks peategelase ebausutav lõputu vedamine (selle jaoks on isegi eraldi termin -- max-factor!), lugematu hulk eesliitega krono- algavaid sõnu ja nende selgitusi ning eriorganite matrjoškadena keerlev hierarhiline ajaväänamine. Üldjuhul tõmbab autor nagu mustkunstnik kübarast üha uusi ja uusi detaile, kui sulejooks hakkab ummikusse minema. Ja nii absurdset Päiksesüsteemi (tsivilisatsioonide) ajalugu annab ka otsida. Hindeks 3. Kuid rasvase plussiga.

Teksti loeti vene keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: september 2020
august 2020
juuli 2020
juuni 2020
mai 2020
aprill 2020

Autorite sildid: