Kasutajainfo

Theodore Sturgeon

26.02.1918-8.05.1985

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Theodore Sturgeon ·

More Than Human

(romaan aastast 1953)

Sisukord:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
1
4
0
0
0
Keskmine hinne
4.2
Arvustused (5)

Sturgeon hakkas umet avaldama samal ajal kui Simac, Heinlein, van Vogt, Asimov, Bradbury, Leiber jne. Koos Bradbury ja Leiberiga erines ta tol ajal valitsevast ulme suunast, kus peatähelepanu oli pööratud tuleviku tehnoloogia kujutamisele. Sturgeon on alati püüdnud kirjutada nii, et tegelsed oleksid psühholoogiliselt usutavad, et nad elaksid. 50-ndatel aastatel vabanes ulmekirjandus paljudest tabudest ning Sturgeon sai võimaluse käsitleda oma loomingu peateemat: armastuse eri väljendusvorme. Vaadeldav romaan on kirjaniku tuntuim ja käsitleb tolle aja lemmikteemeks olnud psi-võimeid. See teos on hea inimkujutuse ja psühholoogilise tõepärasuse tõttu ka tänapäeval huviga loetav. Näiteks käsitleb sama teemat ka aasta hiljem Hugo saanud Cliftoni ja Riley “They’d Rather be Right” aga lugemiskõlbmatuse pärast on see täiesti unustatud. Vaadeldava romaani peategelasteks on idioodist telepaat; telekineetikust tüdruk; kaks tumma neegritüdrukut, kes suhtlevad teineteisega telepaatiliselt ning haldavad levitatsiooni; mongoloidne imik, kes kompuutri kombel oskab vastata kõigile küsimustele ning kodutu poiss, kes suudab üheainsa pilguga endasse imeda kaasvestleja kõik teadmised. Külahullust idioot kogub need veidrad olendid kokku ning koos moodustavad nad uue olendi, inimese järgmise arengulüli. Kuus aastat tagasi loetud raamat oli üsna põhjalikult ununenud ning pidin juba panema hindeks nelja kui hakkasin kõhklema: miks ma pärast raamatukoguraamatu läbilugemist selle endale hankisin? Lugesin nädalavahetusel uuesti läbi. Ilmselge 5: ei ajahammas seda pure!
Teksti loeti soome keeles

Oman suuremat osa Sturgeoni romaane juba mitu head aastat, kuid lugemist olen teadlikult edasi lükanud. Nüüd lõpuks võtsin julguse kokku ja võib öelda, et pelg oli põhjendatud.Nimelt harrastab Sturgeon erakordselt segast ja arhailist stiili, ulmest ei ole teda eriti kellegagi võrrelda, mitteulmest meenub kohe Faulkner ja tema kuulsaim teos "Hälin ja raev".

Raamatu sõnum on, et Homo Sapiens on vaid vahe-etapp teel kõrgema eluvormi poole. Nagu selgub, on tolle moodustise jaoks vajalikud ka igat liiki üle- ja vajakarengud (muuseas, täienduseks eelmisele arvustusele - mongoloidne tähendab Downi sündroomi). Nii et keegi pole vähemväärtuslik. Tore. Tavaline kirjanik-käsitööline kirjutaks selle idee põhjal kõige tõenäolisemalt debiilse raamatu, Sturgeon ei ole tavaline ja sama müstiline kui idee, on ka raamat ise.

Romaan jaguneb kolmeks jutuks, millest üks, "Baby Is Three", ilmus esmalt eraldi ajakirjas ja on hiljem jõudnud mitmesse antoloogiasse ja kogusse, teised kaks on ilmunud vaid romaani koosseisus.

Esimene, "The Fabulous Idiot", on idioot Lone`i lugu milles samas saavad tutvustatud kõik teised Homo Gestalt`i liikmed-koostiosad. Sealjuures on pooleleheküljelistel lõikudel korraks mainitud kahe järgneva loo peategelasi Gerry`t ja Hip`i ja peab ütlema, et esmakordsel lugemisel häiris antud hetkel süzheega mitteseotud tegelaste sissetoomine väga. Jutt ise on äärmiselt raskepärane, arhailine tekst, mille tegevus väljenduslaadi ja tegevuskoha järgi võiks aset leida kusagil eelmise sajandi või veel varasemas Ameerikas, kuid see on muidugi petlik mulje.

Teine lugu kujutab endast Gerry seanssi psühholoogiga, mille käigus selgineb nii see, kuidas Gerry friikide kambaga liitus kui see mis teda psühholoogi juurde tõi. Millegipärast tundus see romaani kõige igavama osana.

Kolmandas näeme ühe Gestalt`i liikme Janie üritustmuuta Gerry`t pisutki vastutustundlikumaks ja vahendiks on sõgestunud Hip. Romaani kestus ajaliselt on umbes kümme aastat.

`Enam kui inimene` on raamat, mida on erakordselt raske lugeda, kuid viimane osa seob kuidagi müstiliselt otsad kokku ja isegi sense of wonder eksisteerib. Nii kummaline kui see ka pole, lugemise lõppedes tekib silme ette pilt, mida loo keskel ligad-logadi tükke lugedes küll kuidagi aimata poleks osanud. Teist korda lugedes on usutavasti võimalik teosest palju rohkem leida, kuid järgmise lugemiseni on hindeks siiski nõrk neli, märkimaks neid ebainimlikke ponnistusi, mida romaani lugemine minult nõudis.

Arvatavasti kulub nüüd taas tükk aega enne kui ma mõnd Sturgeoni romaani lugeda julgen.

Teksti loeti inglise keeles

Vastakaid tundeid tekitav raamat. Esimene osa The Fabulous Idiot tekitas lugedes tunde, et tegu on tõsiselt hea asjaga. Äärmiselt sugestiivne (minu meelest üldse mitte raskepärane ega arhailine) stiil, kasvav pinge, ambivalentne kulminatsioon (maailma esimene antigravitatsiooniaparaat poripõllul müttava autoloksu kaalu kergendamiseks ja suurendamiseks!) - mõjub paljulubavalt. Paraku järgneb pettumus: teine osa kujutab endast pigem psühhoteraapia praktikumi kirjeldust, kolmas osa sekundeerib sellele ja katartilisena mõeldud lõpplahendus jätab rohkem sellise naiivse hõiskamise mulje. Kahju...

Nö. ulmekultuuriajaloolisest seisukohast siiski väärt lugemisvara (kriitikute ja fännide nn. kõigi aegade koondedetabelis asub raamat esimese viie hulgas). Ja esimene osa on niivõrd hea, et alla nelja ei raatsi tervikule lihtsalt panna.

Teksti loeti inglise keeles
9.2021

More Than Human on ulmelugu inimevolutsiooni järgmisest sammust. Lugu ise koosneb kolmest üsna erinevast osast, mis vaatavad igaüks omal viisil ühte kummaliste võimetega heidikute gruppi. Nad avastavad, et üheskoos moodustavad nad midagi palju enamat...
 
Esimene osa "The Fabulous Idiot" on ehk kõige lihtsamalt ja traditsioonilisemalt jutustatud. Selle üheks peategelaseks on Lone, tugeva arenguhäirega poolmetsikuna ringi hulkuv noormees, kes avastab, et ta suudab tajuda teisi inimesi, nende mõistustega ühenduda ja veelgi enamat.
 
Teiseks peategelaseks on Janie, tark ja teravmeelne tüdruk, kes hoolimatu ema eest kodust põgeneb, sõpradeks kaasas tummad mustanahalised tüdrukukaksikud. Janie suudab mõttejõul asju liigutada ning kaksikud Bonnie ja Beanie suudavad hetkega kaduda ühes kohas ning ilmuda teises.
 
Lone suudab kuidagi luua sideme enda ja kolme tüdruku vahel. Kui aga grupp võtab enda hoole alla ning ühendab sama sidemega karvase kääbusena sündinud beebi, kelle mõistus on nagu arvutusmasin, on nende grupist saanud peaaegu kõikvõimas ühisolend.
 
Teine osa "Baby is Three" on aga jutustatud pika tagasivaatena, mida lahendab grupi uus liige, hulkurpoiss Gerry, pärast seda, kui on juhtunud midagi halba. Ning kolmas osa "Morality", on müsteerium, mida peab Janie abiga lahendama vaimselt kokku varisenud endine sõjaväeohvitser ja teadlane Hip Barrows...
 
Ma ei ole ammu lugenud midagi sellist, mida sama raske hinnata oleks, kui seda teost. Ühest küljest näitab Sturgeon siin ennast jutustusviisi ja mõttesügavuse poolest vaimustava kirjanikuna. Teisest küljest aga oli siin ka täiesti vihastama panevalt arusaamatuid valikuid.
 
Kõigepealt, Sturgeon on valitseb sõna ikka väga hästi. Ta liigub uskumatu kergusega õrnuse ja õuduse, huumori ja hirmu vahel. Samuti on ta meisterlik 1940ndate "americana" kujutaja, vabalt võrreldav näiteks sellise suurkujuga nagu Saul Bellow.
 
Mõtte poolest on siin sees omaette arutlus moraalist, eetikast ja kõlbelisusest. Mis on see, mis peaks olema seoseks inimeste ja mitte-inimeste vahel? Lahendus on ehk liiga idealistlik aga mulle kindlasti meeldib, et see on positiivne ja ilma vägivallata saavutatud.
 
See lõpp üllatas mind ka seetõttu, et vägivald on muidu siin teoses üheks pigem negatiivseks pooleks. Erinevate tegelaste õnnetu või kole surm on teinekord kujutatud kuidagi nii tühiselt või mõttetult, et see on kõige muu taustal rohkem kui ebameeldiv.
 
Teine osa kriitikat on seotud struktuuriga. Loo kõik kolm osa on väga erinevad - esimene on lisaks väga laialivalguv (selle teatud osad ei saa tähendust enne teist või kolmandat osa), kolmanda osa puhul on aga päris pikalt segane selle seos muude osadega.
 
Tippteos on see kindlasti ning seda veel enam, kui ilmumisaastat vaadata. Seda ma ei oodanud, kuid samuti ei oodanud ma neid hetki, kus kõik ikka väga vastukarva läks. Lihtsalt head asjad jätab see teos igal juhul kindlasti kaugele selja taha.
 
Hinnang: 8/10
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2022
juuni 2022
mai 2022
aprill 2022
märts 2022
veebruar 2022

Autorite sildid: