Kasutajainfo

Petri Salin

1965-

Teosed

· Petri Salin ·

Täysikuun sirppi

(lühiromaan aastast 2001)

ajakirjapublikatsioon: «Portti» 2001; nr 4
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «Täiskuusirp»
antoloogia «Nekromanteion» 2011

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
1
0
4
2
0
Keskmine hinne
3.0
Arvustused (7)

Kuidagi halli ja igava mulje jättis see lugu. Süžee pole ka just väga põnev-paha suurfirma kiusab vaeseid ahvikesi ja likvideerib halastamatult oma vaenlasi. Igasugustele paranoilistele aktivistidele sellised lood kahtlemata meeldivad, minu meelest aga on pigem tüütud.
Teksti loeti eesti keeles

Tahaks kuuldavale lasta kõigile tuntud okseleajava prääksatuse "kuna pole ulme blaa blaa blaa..." aga ei saa, sest tegu on siiski ulmega. Väga jabura sellisega, aga siiski. Ma ei usu mitte ühte nanosekunditki Kuu asustamist opereeritud ahvide abil, neid ahve oli Salinil vaja ainult selle mõttetu jutu tegelasteks ja ilmselt inimesed poleks nii huvitavad olnud. Usutamatu, pikk ja ilgelt tüütu ja igav lühiromaan. Ei saa mina aru, mis sunnib inimesi taolisi asju kirja panema.
Teksti loeti eesti keeles

Igati ehe ja korralikult teostatud science fiction. Inimesed on terraformimas Kuud ja töölistena kasutatakse shimpanse, keda on geneetiliselt edendatud. Peategelane on soomerootsi nimega naispsühhiaater, kes hakkab kahtlustama, et kõik ahvid põevad skisofreeniat. Autor doseerib kenasti järk-jörguliselt vahepuänte ja kruvib pinget. selgitatakse, kuidas geneetiline surkimine haigust tekitab ja seejärel, et miks tekitab (see on päris geniaalne) ja päris lõpuks siis tuleb veel üks puänt otsa. Tagaplaanil jookseb peategelase sassis intiimelu. Mõte sellest, kas ahvide kasutamine Kuu terraformimisel on jabur või mitte, mulle pähe ei tulnud ja ma ei mõtlegi lugemise ajal selliste asjade peale. Igatahes oli teaduslik taust minu meelest adekvaatne, lugu köitis mind algusest lõpuni ja igav ei hakanud.
Teksti loeti eesti keeles

btw: algkoolis loodusteaduses õpetatakse, et taimed toodavad süsihappegaasist hapniku. tegelikult toodetakse hapnik veest (vee lagundamisega).
Teksti loeti eesti keeles

Jutu idee tundus mulle juba alguses üsna veider, kuid see mind otseselt ei häirinud, sest kõik toimis. Vähemalt teksti enda sisemisest loogikast lähtudes. Tüütu oli pigem see lõputu sahmimine ning melodraama, mis mõjus kuidagi otsitult. Ei saanud ma mitte aru, miks seda vaja oli. Vähemalt loo pointi arvesse võttes. Muus osas aga täiesti loetav jutt, ei midagi erilist, kuid samas ka mitte midagi hullu. Kolm
Teksti loeti eesti keeles

Hakkasin lugema tugeva eelarvamusega, sest varasemad lood, mida sellelt autorilt lugenud olen, pole mind pehmelt öeldes eriti köitnud. Ning peale loo lõpetamist pean nentima, et tunded olid õigustatud. Taaskord tiirleb jutt hullude ja hullumeelsuse ümber nagu eelmisteski loetud lugudes. Miks see teema kirjanikule nii südamelähedane on, ei tea.

Kiitma peab autori autori oskust puänte paika seada: seda, et patsientide näol on tegemist šimpansitega, õnnestus tal kenasti esimese peatüki lõpuni varjata ja mulle tuli see küll täieliku üllatusena. Lugeda oli täitsa põnev, lugu on omapärane kokteil detektiivijutust ja klassikaks saanud "Ahvide planeedist" segatuna loomade õiguste teemaga. Kuid hoopis teine jutt on see, kas autor ka kuhugi välja jõuab... ja minu meelest nagu ei jõudnudki või ei saanud siis mina aru, mida ta lõppude lõpuks kogu selle kirjatükiga öelda tahtis. Kui point oli juhtida tähelepanu loomadega sooritatavatele eksperimentidele, siis oleks seda ka paremini teha saanud ja kui point oli milleski muus, siis jälle selgemini.

Häiris ka kuidagi rabe, nurgeline ja lihtlauseid kasutav vorm. Ning sellest enamgi veel šimpansite otsene kõne. Need kõnesüntesaatorid, mis neile kurku opereeriti, pidid ikka tõesti väga kehvad olema, kui nad pea arusaamatut teksti produtseerida suutsid. Lõpupoole hakkasin isegi aru saama, aga iseenesest suht tobe kirjanduslik võte. Igatahes nii sel kui ka eelnevatel põhjustel hindeks üle kolme välja ei pigista — midagi nagu selles loos oli, aga seda polnud just üleliia palju.

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuni 2023
mai 2023
aprill 2023
märts 2023
veebruar 2023
jaanuar 2023

Autorite sildid: