Kasutajainfo

Gardner Dozois

23.07.1947-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Gardner Dozois ·

The Year`s Best Science Fiction: Twenty-Second Annual Collection

(antoloogia aastast 2005)

Sisukord:
Hinne
Hindajaid
0
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (1)

Ikka kipub üht kogu teisega võrdlema, eriti kui neid suhteliselt väikese vahega loetud. (Ja muide tnx Velbule, kellelt selle laenuks sain.) Et nagu ikka allapoole... Et midagi väga meeldejäävat jääb ikka iga aastaga vähemaks... Noh, võib-olla on see see, et "vanasti oli lumi valgem", kuid söandan siiski väita, et tegu on ka objektiivse mõõnaga. Tasub korrata, mida teistegi selliste kogude kohta öelnud olen -- et kui on tahtmist vastava aasta angloameerika lühiulmest ülevaadet saada, pole vist paremat võimalust. Teisalt aga teeb nukraks tõdemus, mille Kristjan eelmise kogu kohta välja ütles -- et kui see on paremik, on asjad ikka väga kurvad... üle mõeldes -- kurat!, kogus on tekste, mis oleks napilt Algernoni läve ületanud! Võib ju öelda, et need on hulga professionaalsemalt teostatud etc etc, kuid see ei muuda põhilist, ja nimelt seda, et seda natukest ideeräbalat poleks küll tasunud serveerima hakatagi. Või on see kirjanduse saatus? Mõned neist lugudest oleks mainstreamina ehk läbi läinud, seal pole teinekord üldse oluline, et mingi mõte või idee oleks, piisab, kui ilusad laused soravalt jooksevad... Paraku ulmelugeja enamasti ei taha tühja sõnadega kenitlemist, ammu hallitama läinud ideed või sulepeast imetud puänti.

Ja veel -- Jürka heitis mulle ette, et kipun kõike kokku kogu alla kirjutama. Et siis jutu alt ei leia midagi ja kes taipab kusagilt kogumikest otsida. Olgu pealegi, teeme siis minuarust mõistliku kompromissi, nimelt panen arvustused nii siia kui sinna, siis saab see, kes konkreetse loo kohta midagi teada tahaks, selle loo juurest leida, samal ajal kui mulle on kogu teatud tervik, ja loodetavasti ka neile, kes just kogu vastu huvi tunnevad, on lihtsam, kui siit ülevaate saab.

Ning KURAT! See f*#*%*&* baas on jälle pikali [30.12.2006 -- 1.1.2007]!!! Kui miski paneb mind kahtlema, kas siin arvustamist jätkata, siis on see teenuse kvaliteet. Üldiselt on mingid lehed tänapäeval maas nii paar tundi aastas, mitte paar päeva nädalas. Olgu, võib-olla ongi ülikooli tehnika üks läbi häda töötav sodikuhi, kuid kindlasti oleks võimalik selles osas midagi ette võtta?

"Inapropriate behavior" Pat Murphy -- Lähitulevik, inimjuhitav robot ja merehädaline. Kommunikatsiooniprobleem. Kui kogumiku alguses peaks olema lugu, mis kaasa haarab, su kohe konksu otsa haarab ja enam lahti ei lase, siis käesoleval juhul on tegemist sellise ebaõnnestumisega, mille kohta teatud erialadel öeldakse lühidalt "surm". Täpsustan -- eelmise lause kontekstis, sest lugu iseenesest ei ole halb. Üsna keskpärane ja mõttetu küll, aga mitte halb. Või kuidas kellelegi? Aspergeri sündroom on teada asi ja midagi peale mõõdukalt ulmelise tehnika autoril lisada ei ole. "2"
"Start the Clock" Benjamin Rosenbaum -- Arenenud internet on mingil (jutus lahtiseletamata) viisil fikseerinud lapsed selles vanuses, kus sündroom neid tabas. Algab paljulubavalt, ent sumbub siis. Autoril on ideid, aga ta ei oska nendega midagi peale hakata. Kogu päris hea õõvastav feeling, mille ta oskab esimestel lehekülgedel tekitada, vajub sosti kokku kui ämmatoss. "2"
"The Third Party" David Moles -- Inimesed üritavad kunagi kokkukukkunud tähtedevahelist impeeriumi uuesti lappida. Selleks saadetakse (alla-valguse-kiirusel laevaga) agente kunagistesse asustatud maailmadesse. Kusagil on teised inimasundused, kes sedasama üritavad, aga teiste ideedega. Algab nii halvasti kui võimalik, meenutades Ursula LeGuini soperdisi, lõpus läheb paremaks, kuigi väga ebaloogilisel ja kirjanduslikult mannetul viisil (keegi lihtsalt seletab halvastikonstrueeritud situatsioonis). Lõpp päästab siiski natuke. "3"
"The Voluntary State" Christopher Rowe -- Segane andmine tuleviku Ameerikas, kus ühe osariigi inimesed on kuidagi keskse kontrolli all. Keskel nagu lubaks, aga iseenesest on tekst nii jabur, et... nojah, Algernoni parimate katsetuste vaimus... Ei suutnud mina selles loos mingeid väärtusi leida, no ei suutnud, kuigi vahepeal oli päris põnev ja naljakas. "2"
"Shiva in Shadow" Nancy Kress -- Kaks meesteadlast ja naisest laevakapten, kelle ülesandeks on loomulikult ka mehi rahuldada ja vaimselt tasakaalus hoida, uurimas galaktika tuuma. Lugu kadedusest ja armukadedusest, üsna loogiline, teaduslikult talutav ja kohase unhappy lõpuga. "4"
** Vahemärkus: lugesin ja mõtlesin, kas olen mina talumatult halvast tujus, et see kogumik tundub kui näriks roiskunud kummikut... Siinkohal hakkas tasapisi paremaks minema... Ja igaks juhuks mõtlesin oma hindamisskaala üle, just selle koha pealt, et lugu peab ikka tõesti ideaalne olema või loen seda teist korda, muidu "5" ei pane. Eelmisele ja järgmisele loole nagu polegi midagi ette heita peale selle, et ma ei ole kindel, kas ma ikka raatsin oma aega kunagi kulutada ülelugemisele ;-)
"The People of Sand and Slag" Paolo Bacigalupi -- Leiavad tegelased koera. Koeraga on kõik korras, aga "inimesed" ise on kõvasti muutunud. Väga kõvasti... Lahe. "4"
"The Clapping Hand of God" Michael F. Flynn -- Hüperruum on hall tasandik, mille kaudu saab paaritunnise sõiduga teisele planeedile. (Selle kaliibri totruste eest läheb vähemalt punkt maha.) Igatahes tuleb bussitäis maalasi maailma, kus väga veidrad olevused ja asi läheb aina keerulisemaks, sest tundub, et tollelele päikesele lähemalt planeedilt hakkab keegi neid ründama... Korralik ja puändiga, aga nii kuradi haleda mulje jätab. Kahte ei raatsi siiski panna. "3"
"Tourism" M. John Harrison -- Nii kuradi mõttetu lugu, et ei viitsi sisu seletadagi. (Kui keegi siit midagi leidis, palun seletage mulle ära ja ma ehk muudan oma arvamust. Autorist öeldakse, et proovib kätt ka mainstreamiga. Loodame, et ta leiab end seal ja enam ulmet ei kirjuta.) "1"
"Scout`s Honor" Terry Bisson -- Idiootlik ja mõttetu ajarännulugu. Algernoni toimetus oleks autoril palunud oma loo juures veel pisut mõelda. "1"
"Men Are Trouble" James Patrick Kelly -- Maale on tulnud linnumoodi tulnukad, kes kunagi esimeseks asjaks ellimineerisid kõik mehed. Mingi aeg naised lihtsalt rasestusid nagu "Pühast vaimust" ;-) ... Sünge ja painajalik, aga kuidagi mõttetu lugu. Siiski mitte kõige hullem. "3"
"Mother Aegypt" Kage Baker -- Üks klounina tegutsenud läbikukkunud pankur jookseb elu eest ja satub veidra vankri peale... Jällegi pisut selline lugu, et "milleks see kirjutati?" Et "Lost Company" sarja osa ja ehk on sel sarja täiendusena oma koht, kuid üksikuna pani natuke õlgu kehitama. Selle kogu keskmisest siiski parem. "3"
"Synthetic Serendipidy" Vernon Vinge -- Virtuaalreaalsus, noored ja vanad. Lool päris mõnus point, seepärast "4".
"Skin Deep" Mary Rosenblum -- Arst kasvatab õnnetuseohvrile uut nägu. Identiteediprobleem. Jama, "2"
"Delhi" Vandala Singh -- Lugu aegade läbikumamisest. Hästi teostatud, kuid pointless. "3"
"The Tribes of Bela" Albert E. Cowdrey -- Algab nagu tähtedevaheline krimilugu, siis keerab aga hoopis huvitavamaks. Nimelt on ühes kauges kaubanduskoloonias selleks ajak, kui peategelane uurima saabub, toimunud juba 19 mõrva... Mis sel lool viga on -- peamiselt see, et kõike, sealhulgas ka inimlaipade söömist viimases hädas, osatakse serveerida nii, et see tegelikult üldse korda ei lähe. "3"
"Sitka" William Sanders -- Lenini ja Jack Londoni kohtumine alternatiivmaailmas, Venemaale kuuluvas Alaskas, taustaks kolmeks indiaanilitsiks maskeerunud ajaränduritest jälgijad. Miks see küll nii on, et kui ameeriklane üritab midagi pesapallist keerukamat mõista, hakkab valus ja hale? "2"
"Leviathan Wept" Daniel Abraham -- Terroristide vastu võitlemise eriüksust hakkavad kummitama kummalised kokkusattumused. Selgitus on vinge. "4"
"The Defenders" Colin P. Davies -- Lühidus on selle loo peamine voorus. "3"
"Mayflower II" Stephen Baxter -- Päikesesüsteemi äärealade kolooniast põgeneb maalaste viha eest (koloonia on vaenulike tulnukatega koostööd teinud) laevatäis inimesi. Retke sihiks satelliitgalaktika, milleni poole c-ga jõutakse 25000 aasta pärast. SB ideed on enamasti mäesuurused, selles peab talle au andma. Teostus teinekord lonkab, on usutamatu jne, aga ikkagi mõjus... Jah, tõeliselt hea. "4"
"Riding the White Bull" Caitlin R. Kiernan -- Taas üks selline lugu, et esimene kontakt ei osutunud hoopiski selliseks kui oodatud. Paraku meenutab tulemus odava B-filmi stsenaariumi. "2"
"Falling Star" Brendan DuBois -- "Viimsepäeva" järel nii keskaega tagasi langenud ühiskond USA-s. Teatud väärtusi sel lool on, hästi kirjutatud ka, aga jättis külmaks. Siiski "4".
"The Dragons of Summe Gulch" Robert Reed -- Draakonimunade üksteiselt ülelöömine alternatiivmaailmas. Loetav, "3".
"The Ocean of the Blind" James L. Gambias -- On kauge planeet, kus 6 km sügavusel intelligentsed eluvormid, on auahne ja kõigist vihatud reporter, kes kõike reegleid eirates neid uurima läheb. Einoh, see lugu saab küll "5".
"The Garden: A Hwarhath Science Fiction Romance" Eleanor Arnason -- Katse kirjutada ulmet justkui väga kauge ja teistsuguse, inimestega sõdiva tsivilisatsiooni liikme vaatepunktist. Nice try, kuid ei midagi erilist. "3"
"Footvote" Peter F. Hamilton -- Sihuke mõnus... Et üks tüüp on avanud Inglismaal ussiaugu uude maailma ja laseb sinna ainult temale sobivaid inimesi. Need peavad näiteks olema etnilised inglased ja ei tohi kuuluda destruktiivsetesse liikumistesse, mille nimistusse kuuluvad tal ka leiboristid ja konservatiivid... Hea, "4".
"Sisyphos and the Stanger" Paul Di Filippo -- Albert Camus alternatiivmaailmas. Jällegi ei saa ma aru, mida autor õieti öelda tahtis peale selle, et ta teab sihukest meest nagu Camus? Või on see juba üksi lombi taga nii vinge väärtus? "2"
"Ten Sigmas" Paul Melko -- Tuhatline reaalsus ja inimese valikud. Jama, "2".
"Investments" Walter Jon Williams -- Pettused, reetmised ja mõrvad tüüpilises tulevikumaailmas, kus inimesed tähtede vahel ja sõda pahade võõrastega. Kuidagi käsitöö maigu jättis, kuigi tegelikult peaks ikka plusspoolele kandma korralikult teostatud tausta ja tänaste teadmistega kosmosest kokkumineva probleemiasetuse. Kui välja arvata see head-võidavad-alati-sündroom, siis päris hea. "4"

Mida siis kokkuvõtteks öelda? Vaadates üle hindeid, tuleb hirm peale. Niipalju mõttetuid, mittemidagiütlevaid lugusid. Lugusid, milliste puhul Marduse või Täheaja käest küsitaks, et kas tõesti paremat ei leidnud? Oli muidugi häid lugusid, nii et lugemine üldiselt läheb positiivse emotsioonina kirja, kuid mitte üht väga säravat esitust, küll aga koormate viisi halli keskpärasust. Aga muidugi loen ka järgmist kogu, nii et siiski saab arvustust lugemissoovitusena võtta.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: aprill 2019
märts 2019
veebruar 2019
jaanuar 2019
detsember 2018
november 2018

Autorite sildid: