Kasutajainfo

Joe Abercrombie

31.12.1974-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Joe Abercrombie ·

Red Country

(romaan aastast 2012)

Sarjad:
Hinne
Hindajaid
1
1
1
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (3)

Fantasy, mis on teostatud westerni vormis, hmm, pole sellist sattunudki ennem nägema. Siin on kõike - tolmuseid linnakesi, šeriffe, sünge minevikuga positiivseid kangelasi, libusid, kaardimänge ja saloone, kullakaevajaid, kõrilõikajaid ja indiaanlasi. Kogu see kupatus paigutub ainult Abercrombie maailma, millesse mahub veel The First Law-triloogia ja 2 (koos käesolevaga 3) iseseisvat romaani, mida saab suurepäraselt lugeda nii sarja osana kui iseseisvalt. Nagu ikka Abercrombie`l on peategelane uus tegelane, aga ohtralt vilksatab läbi - või tegelikult mängivad üsna suurt osa kõrvaltegelastena, kes on peaaegu peategelased - juba eelmistest raamatutest tuttavaid tegelasi. Alustades kasvõi vanast elult kõvasti mudida saanud Põhjalasest Lamb`ist, kes aga pole tegelikult sootuks mitte see lammas kes ta algul paistab. Piisab kui öelda, et tal on ainult 9 sõrme....Praktiliselt peategelane on maailma kõige ebausaldatavam sõber ja liitlane ning sama kehv väejuht Nicomo Cosca oma kireva palgasõdurite jõugu eesotsas. Läbi vilksab teine Põhja kõvakskeedetud halastamatu tapja Caul Shivers (Best Served Cold`ist tuttav), episoodilisi tuttavaid tegelasi on piisavalt.Westernilt on üle võetud ainult setting ja õhkkond, Abercrombie maailmas tulirelvi (veel?) pole, kahevõitlused on terariistadega ja külmrelvadega.

Matti on võetud loomulikult westernist kui žanrist. Kusjuures, mitte sest klassikalisest - kuigi ka klassikalise westerni elemente on äratuntavalt näha - vaid žanri hoopis ümberdefineerinud nn. revisionistlikust westernist. Algus, kus röövitakse lapsed ja nendega seotud inimesed matavad surnud ja vannuvad kurjategijad leida ja nad tappa ning lapsed tagasi tuua on kui tõmmis klassikalisest John Wayne`i westernist "The Searchers". Crease`i linnakeses toimuv aga oli üsna kõvasti matti võtnud revisionistlikust sarjast "Deadwood". Mis puutub Cosca palgasõdurite retke Draakonirahva juurde, siis vähemalt minule tõi see silme ette võikuseni vägivaldse, kõhedust ja õõva tekitava pahupidi revisionistliku westerni austajate kultusteose, Cormac McCarthy "Blood Meridian`i". Eks neid tsitaate või igaüks leida niipalju kui kulub, Clint Eastwoodi "The Unforgiven`ist" Costneri "Tantsib koos huntidega`ni".

Abercrombie raamatutega on see lugu et nad loevad ennast ise. Leheküljed muudkui pööravad ja 450 lehekülge saab läbida väga kiiresti. Hindeks tuleb siiski "neli", aga see on selline soliidne, tugev, plussiga "neli", praktiliselt "viis miinus".

Tekkis tahtmine "The First Law" triloogia üle lugeda.

Teksti loeti inglise keeles

Paljude ulmeautoritega juhtub nii, et kui nad on ühest maailmast juba kolmeosalise romaanisarja kirjutanud, siis hakkab asi maha käima (mõnel juhul ka varem). Omaenda hiljutistest lugemiskogemustest meenub sellisena näiteks John Scalzi ja tema "Old Man`s War". Fännide hord on saanud "heast asjast" maigu suhu ja loodavad lisa, kirjastajad näevad head võimalust raha teenida ja vaene autor muudkui produtseerib järgesid, olles sealjuures ise võib-olla isegi veendunud oma ürituse õigsuses kuid jättes lugejale siiski kergelt tolmunud lugemiselamuse.

Abercrombiega ei ole midagi niisugust juhtunud.

Kõik tema kolm romaani, mis järgnesid "First Law" triloogiale, tunduvad lugedes piisavalt värsked. Suurelt jaolt kindlasti tänu sellele, et kõigis neis tuuakse sisse uued peategelased. Maailm, kus nad tegutsevad, võib ju sama olla, aga seda näidatakse meile iga kord uuest vaatenurgast. Tänu sellele ei teki lugedes tunnet et tegu on mingi Hollywoodi stiilis järjega, kus üks kord edu toonud skeemi üha uuesti korrates üritatakse publikust veel üks aplaus (või peotäis dollareid) välja väänata. Iga kord algab uus lugu põhimõtteliselt nullist ja lugeja saab koos uute tegelastega asuda seda maailma uuesti avastama. Seosed varasemate romaanidega on muidugi olemas ja nende äratundmine pakub lugemisel kindlasti lisaväärtust aga ei ole kohustuslik.

Teiseks, Abercrombie ei ole eriti keskendunud sellele et mõelda välja mingi eriti lahe ulmemaailm millega lugeja oimetuks lüüa. Kui see õnnestub, siis muidugi romaanisarja esimene osa vaimustab kõvasti lugejaid. Kui aga teises osas on maailma uudsus kadunud ja selgub et autoril midagi peale selle ei olnudki pakkuda? Siis on halvasti. Abercrombie on oma maailmas igasuguse üleloomuliku elemendi suhteliselt miinimumini viinud. See on ka üks neist asjaoludest, tänu millele õnnestub tal oma romaanides tempot üleval hoida - ei ole vaja iga kord uuesti üle seletada mingeid asju mis püsilugejatele on juba varasemast teada, uute lugejate jaoks aga tõmbavad lihtsalt tempot maha. Abercrombie on peamiselt siiski action-kirjanik. Ja iseenda poolt iga romaaniga üha kõrgemale seatava lati on ta seekord jälle suutnud ületada. Kui kaua veel?

Teksti loeti inglise keeles

Vahetult peale lugemist panin teosele hindeks "4". Kuid järgneva päeva jooksul jõudsid mõtted settida ja kogunes piisavalt viha, et hinnet alandada.

Lugu pole üldse viletsalt kirjutatud, kuid põhiline, mida ma antud teose puhul autorile pahaks panen, on see, et tegu on haltuuraga. Mingi westerni ümberjutustamine õrnalt fantaasiasugemetega võtmes, ei ole see, mida mina lugeda tahan. Võibolla sobib see raamat nendele (noortele), kes pole westerni filmide ja lugudega üles kasvanud.

Üks stseen raamatus oli teistest üle: Nimelt tappis kirjanik ühe oma mitmest teosest läbi käinud tegelase. Kuid seda tapmist ei sooritanud kirjanik (Abercrombie) ise, vaid selle sooritas raamatusse sisse toodud kirjanik/bibliograaf. Mulle see meeldis: "Kirjanik tapab tegelaskuju...."
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2021
september 2021
august 2021
juuli 2021
juuni 2021
mai 2021

Autorite sildid: