Kasutajainfo

Artur Räpp

  • Eesti

Teosed

· Artur Räpp ·

Välisnõustaja

(jutt aastast 2009)
https://algernon.ee/node/912

ajakirjapublikatsioon: «Algernon» 2009; detsember
♦   ♦   ♦

eesti keeles: ilmunud vaid perioodikas

  • Algernon
Hinne
Hindajaid
0
0
2
0
0
Keskmine hinne
3.0
Arvustused (2)

Otsisin täna hommikul unise peaga, et kas wõrku on juba ilmunud ka midagi selle Pariisis toimunud Eesti ja Soome ulmekonverentsi kohta, aga leidsin hoopis midagi muud...

Avastasin, et ajakirja «Algernon» möödundaastases detsembrinumbris ilmunud Artur Räppi jutt «Välisnõustaja» on tõlgitud prantsuse keelde. Kuna nimi Artur Räpp on hakanud mulle silma vaid Stalkeri nimekirjade koostamisel, siis tekkis loomulikult küsimus, et mis jutt see selline on?

Jutt pajatab miskist poolkerakujulisest tulnukast, kes on Maale saabunud ja edastab tähtsal ametikohal olevale Confried Brownile oma nägemust inimkonna edasisest arengust.

Tegu on üsna lühikese ja dialoogipõhise jutuga ning dialoog on tegelikult rohkem tulnuka monoloog ja see monoloog oli üsna tüütu lugeda. Tõttöelda saabki jutt kolme vaid (mitte eriti ootamatu) puändi tõttu.

Küll aga tõstatub küsimus, et mis ajendas Martin Carayoli üsna keskpärast juttu tõlkima ja ajakirja «Galaxies» seda avaldama. Tegelikult mind täitsa huvitaks tõlkija selleteemaline kommentaar.

Loo tõlke «Le consultant extérieur» avaldas Prantsusmaa üks olulisemaid ulmeajakirju «Galaxies» ning ilmus see ajakirja teise inkarnatsiooni üheksandas numbris ehk siis juulis 2010. Juttu saatis ka tõlkija Martin Carayoli artikkel «La science-fiction en Estonie».

Nii jabur kui see ka pole, on «Välisnõustaja» esimene eesti ulmetekst, mis ilmus välismaises ulmeajakirjas!

Teksti loeti eesti keeles

Ühelt poolt on ju tore, kui noor inimene ikka teeb ja on. Oma jutte tuleb kõigil ise välismaale pakkuda ja kui Artur Räpp viitsis seda teha, mida keegi teine ei viitsinud, siis on ta tubli. Teiselt poolt on tore tõdeda, et pole need "olulisemad ulmeajakirjad" nii väga kõrgel tasemel midagi - meie hiireke on täitsa konkurentsivõimeline, mis sest, et raha ei ole maksta ja ilmub ainult võrgus. Heakene küll, see on igaühel, kes neid "olulisemaid ulmeajakirju" originaalis loeb, niigi selge, aga kõik ju ei loe. Kolmandalt poolt ei tasu aga selle niiöelda saavutuse tõttu pilvedesse tõusta... Jutt ise on ikkagi üsna kehvakene ja "Galaxies`s" ilmumine ei tee seda teps mitte paremaks. Ma usun ja loodan, et Artur Räpp säilitab enesekriitikavõime ja tema järgmised lood on sisukamad. Kõige hullem, mis võiks juhtuda, oleks see, kui autor nüüd arvaks, et nii peabki ja jätkakski näiteks järgmise 20 aasta jooksul samas vaimus.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuni 2023
mai 2023
aprill 2023
märts 2023
veebruar 2023
jaanuar 2023

Autorite sildid: