Kasutajainfo

Tiit Tarlap

13.11.1954-24.02.2017

  • Eesti

Teosed

· Tiit Tarlap ·

Koidiku lapsed

(romaan aastast 2005)

ajakirjapublikatsioon: «Pärnu Leht» 1995; 13.juuli – 29. juuli [pealkirjaga «Väga pikk päev»]
«Lääne Elu» 2002; 17. juuni – 24. oktoober
♦   ♦   ♦

eesti keeles: Tiit Tarlap «Kurjuse tund - Koidiku lapsed» 2005

Tekst leidub kogumikes:
  • Ilmunud ajalehes
Hinne
Hindajaid
3
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.75
Arvustused (4)

Silver Sära on kogumiku arvustuses käesoleva lühiromaani sisust juba rääkinud, nii et ülekordamine oleks ilmselt tarbetu. Mainiks siiski, et "Koidiku laste" sisuks on kaasaja inimese sattumine ürgaega ja kohanemine sealses eluvõitluses. Üldiselt oli tegu päris hea tekstiga. Võib-olla veidi nõrgem kui "Kurjuse tund" , ent sugugi mitte kehv. Ürgaja elu kirjeldus läks vahepeal veidi tüütuks, ent lõpuks hakkas asi jälle huvitavaks minema. Võib-olla on see ka minu viga, ei istu see teema mulle vist eriti, Rosny-vanema ega Aueli austajat pole must siiani saanud. Tegelikult ei olnudki peategelane ürgühiskonnas nii eriti saamatu, lõpuks kujunes tast päris visa tüüp. Mingil moel meenutab Tarlapi stiil mulle sajanditagust ulme- ja seikluskirjandust, eriti Edgar Rice Burroughsi loomingut. Darvinistlik olelusvõitlus, tsivilisatsiooni ja metsluse üle arutlemine... Pole just palju kaasaja kirjanikke, kes nende teemade üle arutleksid. Bergi puudutav jäi ka mulle segaseks-oli see tribuut või kokkusattumus? Ja veel-hea, et autor pealkirja ära muutis. Esialgne meenutas rohkem mingi Hollywoodi filmi oma ( "Pikim päev" , "Pikk pärastlõuna" ) ja polnud üldse eriti originaalne, uus aga on kaunis ning poeetiline. Jõudu autorile edaspidiseks ja ilmugu talt veel raamatuid!
Teksti loeti eesti keeles

Ajarännutrikkidega on see jama et Heinlein oma jutus "By His Bootstraps" tegi vist kõik ära mis selles vallas teha annab. Hiljem millegi originaalsega välja tulla on raske. Aga muidugi ei tähenda see seda, et iga teos, mis sisaldab ajas rändamist, on paljalt selle fakti tõttu kuidagi halb.

"Koidiku laste" idee iseenesest on ju lihtne (tagantjärele tarkus...), aga üles on see tähendatud kaasahaaraval moel ja lugemiselamus kuulub kindlasti positiivsete hulka. Eriti meeldis mulle see, kuidas lõppes (või ei lõppenud) loo ürgaja-liin.

Teksti loeti eesti keeles

Taas hea lugemiselamus, kuidas eeldatavasti keegi Skandinaavia heaoluriigi tegelane oma pruudist ilmajäänuna ajaseiklustesse satub, Tarlapi kohta hämmastavalt muheda ja kerge stiiliga. Ja ka lõpp on täiesti positiivne, et siiski nagu oleks võimalus, et inimkond end tulevikus parandab, mida muudest teostest on ilmselt üpriski raske välja lugeda.

Mis näitab, et autor on võimeline kirjutama päris mitmekülgselt ja süngepoolne üksiku kangelase temaatika on lihtsalt ilmselt kõige südamelähedasem.

Ja niisiis, olgu siis 5.

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: september 2024
august 2024
juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024

Autorite sildid: