Kasutajainfo

Tiit Tarlap

13.11.1954-24.02.2017

  • Eesti

Teosed

· Tiit Tarlap ·

Hirmul ei ole kodu

(jutt aastast 1994)
http://algernon.ee/node/342

ajakirjapublikatsioon: «Liivimaa Kuller» 1994; nr 44 (10. november) – nr 45 (17. november)
«Algernon» 2001; detsember
♦   ♦   ♦

eesti keeles: Tiit Tarlap «Haldjatants» 2014

Tekst leidub kogumikes:
  • Algernon
  • Ilmunud ajalehes
Hinne
Hindajaid
1
0
5
0
0
Keskmine hinne
3.333
Arvustused (6)

Neli lapsepõlvesõpra on nagu tavaliselt oma kodulinnas kokku saades kalale läinud. Meenutatakse koosveedetud lapsepõlve, heidetakse selle üle nalja ja pruugitakse õlut ja muud kangemat. Igati idülliline õhkkond, aga siis hakkab juhtuma...

Pealkirja järgi arvasin algul, et tegu võib olla sellise stampõudukaga, aga ei ole. Pole ta vist isegi õudukas, võib-olla kisub hoopis sinna SF-i poole. Ei tea. Aga see feeling on hea. Ja lõpp on hea, ja jutt on hea.

Teksti loeti eesti keeles

Ikka veel ei saa aru, miks autorit oluliseks peetakse. OK, kohalikke olusid arvestades on sõna valdamine parem kui näiteks B-tähega algava nimega autoritel. Aga: on kirja pandud miski nägemus. Miks on kirja pandud? Meeldis kirjutada... So what?
Teksti loeti eesti keeles

Puhtalt ulme koha pealt oleks tegu nagu äärmiselt primitiivse looga - neli lapsepõlvesõpra, kes metsavaikuses viina võtavad ja vanu aegu meenutavad - kohtuvad äkki tulnukitega... või kes nad seal olid. Suutmatus lahti rebida end olmest, inimese madalast vaimust ja argipäevast - mille eest nad õieti põgenevadki - peletab aga nägemused minema. Ometi oleks siirama ja vabama suhtumise korral oodanud sõpru teatav ilmutuslik preemia - nii näikse autor mõista andvat.

Jällegi - teemasid ja sõnu on küllaga; kokkuvõttes aga erilist lugemiselamust ei saanud. Oli selline ahastav pildike aga korraliku jutu jaoks ei tahtnud süzhee episoodilisus ning primitiivsus igavikulise temaatikaga väga kokku sobida.

Teksti loeti eesti keeles

4 härrasmeest peavad piknikku kohas, kuhu maandub UFO. Tulnukad räägivad nendega. Mida teevad inimesed, kes oma positsiooni tõttu ei tohiks selliseid asju läbi elada? Näiteks kui poliitik tunnistaks pressile, et UFOga sõitmas käis, kes tema poolt veel hääletaks?

Jutt on pisut märgist mööda ja peaks olema veelgi teravam. Tulnukad (või jumalad) ilmutaksid end neljale inimesele, kelle peamine kapital on usaldusväärsus, ja käsiksid neil midagi teha, näiteks teavitada maailma nende olemasolust või koguni hakata prohvetiks. Asjale tuleks kasuks ka "või muidu" variant. Ühest küljest tekiks konflikt mehed maailma vastu, teisest küljest mehed omavahel. Praegu... Ta ei ole täitsa mööda, aga siit saaks tõeliselt vinge jutu (või soovi korral romaanigi).

Teksti loeti eesti keeles

Autori taset arvestades pean juttu ebaõnnestunuks, mõnele teisele oleks ehk neljagi ära pannud. Kõigepealt see õhkav pateetika, mida meeste seltskonna kirjeldamisel on tunda. No kui arendanuks seda liini edasi psühholoogilise jutustuse suunas, võib olla siis... Ja muidugi see UFO - selle asemel võinuks vabalt kohtuda karu või põgenenud kurjategijaga, hirmuga saanuks pikniku pidajad ikka tuttavaks. Näib, et autor on ulmelise elemendi nagu poolkohustuslikus korras teksti kirjutanud. Vaimukusi ja ladusat ei saanud muidugi ka tähele panemata jätta. Aga veidi jääb ikkagi alla keskmise.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024

Autorite sildid: