Kasutajainfo

Tiit Tarlap

13.11.1954-24.02.2017

  • Eesti

Teosed

· Tiit Tarlap ·

Skalbikütt

(jutt aastast 1998)

ajakirjapublikatsioon: «Pärnu Postimees» 1998; nr 71 (17. aprill) – nr 107 (10. juuni)
♦   ♦   ♦

eesti keeles: Tiit Tarlap «Viiking, kes armastas haisid» 2001

Tekst leidub kogumikes:
  • Ilmunud ajalehes
Hinne
Hindajaid
0
5
4
1
0
Keskmine hinne
3.4
Arvustused (10)

Ookeanis kaob uurimislaev "Antarktika Roos" ja seltskond läheb seda otsima. Leiab selle ja muudki, mida üldse ei tahtnud leida. Mitte väga kehv jutt paralleelmaailmadest.
Põhjus, miks ma seda juttu 1998. aasta "Stalkeri" valimistel 5 parema sekks ei pannud, on nõrk lõpp. Deus ex machina pole mulle iialgi meeldinud, see pole hea kirjaniku tunnus. Kuigi praegune lõpp on ootamatu: kaalusin endamisi 3 lõppu, autor valis neljanda. Kõige halvema.
Isegi õnnelik lõpp oleks etem olnud: kõik sõidavad tagasi, Ray ja Selena abielluvad ja saavad rikkaks. Kuid Ray polnud sellega vist nõus.
Veel parem võimalus: Ray ja Selena jäävad saarele, teised sõidavad tagasi. Ka sellega poleks Ray vist nõustunud.
Parim lõpp on status quo. Kõik sõidavad tagasi, keegi ei abiellu ega saa rikkaks, Ray jätab Selena maha. Või teine: Selena ja Dorn jäetakse saarele, teised sõidavad tagasi.
Teksti loeti eesti keeles

See jutt annab mu meelest korraliku pildi Tarlapi juttude mehelikust, ent veidi ka romantilisest maailmast. Väike moraliseerimine annab "Skalbikütis" samuti tunda. Väike grupp üksteisele surmani ustavaid võitlejaid, "vabasid mehi" on selle jutu kollektiivne (ja ülipositiivne)peategelane. Rahast või "väiklastest" inimlikest naudingutest sõltuvad tüübid, kellest üks jutu lõpuks enam-vähem ümber kasvab, on aga vastaspoolel.

Sündmustiku intriig keerleb ühe rikka ärimagnaadi poja ümber, kes on aastaid tagasi keeldunud eetilistel põhjustel ennast pärijaks tunnistamast. Nüüd saadab rahatuus ühe tüdruku koos detektiiviga asja pettuse teel ära korraldama, sest ühtegi muud pärijat talle ei jäänud ja ta ei taha oma impeeriumi võõrastele jätta. Kogu see sunniviisiliseks pärijaks tegemine oli nii jabur (ma olen õnnetuseks veel jurist ka ja jään mõttesse selliste kohtade juures), et võib vaid taevast kiita, et 99% jutu mahust lasti lugejat teadmatuses olla.

Aga napisõnaliste machode maailm näis küllalt ehedalt välja kukkunud olevat.

Teksti loeti eesti keeles

Jah, jutu idee on ju iseenesest jabur. Ja see nacholikkus ja ülipositiivsed tegelased olid natuke naiivsed. Kuigi jutt on täitsa keskmisel tasemel, siis lugeda oli seda ladus ja lõbus. Siiski on tegemist nõrgima jutuga kogumikust "Viiking, kes armastas haisid".
Teksti loeti eesti keeles

Et seda lugu nautida, peavad meeldima sellised napisõnalised viskitkummutavad salapärased (tegelikult muidugi rikkad & kuulsad) veidi räsitud välimusega kutid. Ja tibid, kellel on mingi neid puudutav plaan, aga neisse kogemata armuvad. (Tüüpiline naisteka süzhee. See, et lõpus tibi poissi kätte ei saa, on kõrvaline. On, mille üle nutta.)

Otherwise polnud eriti hea.

Teksti loeti eesti keeles

Nacholikkus on tõesti õige sõna. Ilma igasuguse tšillitäidiseta on lugu tõesti kuiv, krõbisev ja tyytult maisimaitseline.
Tarlap nagu Tarlap ikka.
Teksti loeti eesti keeles

Ma vaatan siin eespool on juba päris hästi kokku võetud: Tarlap nagu Tarlap ikka. Mis peaks tähendama siis sõnakehvade machomeeste seiklusi neid imetlevate volüümikate beibede imetlevate pilkude saatel, mis paraku küll on paberile pandud võrdlemisi puiselt, raskepäraselt ja tüütu/huvitava mõttelise joone peal osavalt pendeldavat ning ilma sügavama sisuta. See lugu siin igatahes vastab kõigile neile kriteeriumitele ning ainukeseks üllatuseks oligi mitte väga õnnelik lõpp, õieti lõpu puudumine. Noh jah, Tarlapi kogumik läbi, arusaam kultusautorist olemas ja ühtlasi ka teadmine tema teoseid tulevikus vältida, kuni vähemalt muud ja parematki käeulatuses on.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024

Autorite sildid: