Kasutajainfo

Lazar Lagin

21.11.1903-1979

Teosed

· Lazar Lagin ·

Major Vell Andju

(lühiromaan aastast 1962)

ajakirjapublikatsioon: «Znamja» 1962; nr. 1
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
1
0
1
0
Keskmine hinne
3.0
Arvustused (2)

Lühiromaani täielik pealkiri on üsna pikk: «Major Well Andyou, ta vaatlused, üleelamised, mõtted, lootused ja kaugeleulatuvad plaanid, mis ta oma elu viieteistkümnel viimasel päeval kirja pani».

Tekst kuulub nende lugude hulka, mille sünni on põhjustanud H. G. Wellsi romaan «War of the Worlds». Lazar Lagin on kirjutanud pamfleti (või paskvilli), kus ta mõistab hukka igasugused anastajatega koostööd tegijad ning ühtlasi ka ühiskonna, mis säherdusi molkusi sünnitab.

Lagini teksti teeb heaks aga see, et ta oskab kirjutada, tunneb Inglismaad ning on võrratult ära tabanud H. G. Wellsi romaani õhustiku. Siinkohal tahakski vaielda Boriss Strugatskiga, kes väitis, et Lagini lühiromaan suurepärane teos, aga tänapäeval kahjuks lootusetult iganenud... Ei tea, ei tea... Lugesin loo hiljaaegu uuesti üle ning pean ütlema, et korraliku tugeva nelja teenib see lühiromaan küll kenasti välja!

Lõpetuseks siis ka pisut sellest, kes see major Well Andyou oli ja mida ta viimased viisteist elupäeva endast kujutasid... Inglismaale saabusid marslased ning loo peategelasest major oli üks nendest kes marslaste kätte vangi langes ning siis seal kolmjala toidukorvis loksus. Aga erinevalt paljudest teistest saatusekaaslastest ei läinud major söögiks, sest ta suutis marslastele selgeks teha oma vajalikkuse ning asus marslastega usinasti koostööd tegema...

Teksti loeti vene keeles

Maitse asi, ilmselt. Minu jaoks oli kollaboratsionismi hukkamõist pisut liiga pikk ja liiga ilmne. Kuigi samas kogumikus ilmunud Illitševski või Dneprovi lugudest on see siiski parem.
Nii et tegelikult 2,5.
Teksti loeti vene keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: november 2020
oktoober 2020
september 2020
august 2020
juuli 2020
juuni 2020

Autorite sildid: