Kasutajainfo

Jorge Luis Borges

24.08.1899-14.07.1986

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Jorge Luis Borges ·

La biblioteca de Babel

(jutt aastast 1941)

eesti keeles: «Paabeli raamatukogu»
Jorge Luis Borges «Hargnevate teede aed»

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
6
0
0
0
0
Keskmine hinne
5.0
Arvustused (6)

Borgese elu sisuks olid raamatud. Ta kirjutas neile eessõnu, nendest esseesid ja novelle ning ametilt oli ta raamatukoguhoidja. 1955 sai Borgesest Argentiina Rahvusraamatukogu direktor ja kirjandusprofessor ülikoolis. Vaadeldav jutt võiks olla raamatukoguhoidja koshmaar oma töökohast.

Paabeli raamatukogu võib vaadelda ka kui kosmose ja kultuuri metafoori. Universum ja kultuur on võrdväärsed – ammendamatud ja lõpmatud nagu Paabeli raamatukogugi. Erinevate raamatukoguhoidjate käitumine kujutab erinevaid suhtumisi kultuuri: ühed otsivad tuge traditsioonist, teised hülgavad selle nihilistlikult ja kolmandad nõuavad tsensuuri klassikalistele tekstidele. Borges ise, nagu ka loo peategelasest jutustaja, säilitab “kombe kirjutada”.
Teksti loeti eesti keeles

Kuigi kena oleks enne mingi arvustuse kirjutamist tekst veel korra üle lugeda, tunnen et Borges "Paabeli raamatukogu" puhul pole see vajalik: see on jutt, mis meelest niipea ei lähe.

Eelarvustaja ülesleitud filosoofiliste liinidega ei söanda nõustuda ega ka neid ümber lükata, sest oma lihtsakoelises olemuses neid lihtsalt teosest ei leidnud. Küll aga avaldas mulle selle jutu juures sügavat mõju just asja idee -- raamatukogu kõigist võimalikest raamatutest, mis saavad olemas olla. Kuna Borges on lugeja varustanud ka vajalike numbritega, peaks iga huviline saama ise välja arvutada nii raamatute kui kuusnurkade hulga. Tõenäosusteooria alla käib see vist, kui ma väga ei eksi?

Tegu on tekstiga, mis mind Borges juurde tõi. Ning kõigil neil, keda on veel õnnistatud keskkooliõpilase staatusega ja kelle kirjanduseõpetaja samuti armastab "Maailmakirjanduse lugemikku" klassisiseses ja -välises töös kasutada -- lugege see jutt läbi. Kui meeldib, siis on paras asuda oma Loomingu Raamatukogusid läbi tuulama, sest Borges väga vildaka nurga (heas mõttes!) alt leiutatud ideid ja paradokse täis puistatud tekste on eesti keelde rohkemgi tõlgitud. Kindel ja kõigutamatu "viis".

Teksti loeti eesti keeles

Kõige vingema mulje jätnud Borgese lugu. Võibolla selle pärast, et mu enda mõtted olid mõnda aega enne seda umbes samu liine mööda liikunud. Mõtlesin nimelt lihtsalt naljaviluks ja näpuharjutuseks kirjutada pisikese programmijupi, mis näitaks järjest arvutiekraanil kõiki võimalikke pikselikombinatsioone. Mis sellest, et programm pidanuks töötama ilmselt tunduvalt kauem kui see meie universumis võimalik oleks. Tähtis on see, et ta oleks näidanud absolutselt kõike, mis eksisteerb kaasarvatud sinu passipilti, kallis lugeja, aga ka sinu nägu 25 aasta pärast ja ka seda, mis oleks juhtunud kui da Vincil oleks Mona Lisat maalides roosa otsa saanud.

Naasmaks igavikulistest sfääridest tuleb märkida, et seda programmi ma kirjutada ei viitsinud ja Borges saab viie.
Teksti loeti eesti keeles

Nojah, Borgeseni jõuad oma programmijupiga siis, kui tal õnnestuks need pildikesed siiski valmis joonistada ja siis peaks hakkama sorteerima, mis nende hulgast väärtuslik on ja mis mitte :) Antud novelli juures on just oluline veel see väärtushinnangu suhtelisuse aspekt: teosed, mida üks sekt vahepeal mõistmata hävitasid, võisid olla ikkagi kultuurimonumendid, ainult et lugejaile mõistetamatus keeles kirjutatud. Ja kui arvata siit edasi minnes, et kõikvõimalikud tähekombinatsioonide variandid võiks eraldi keele moodustada, mida kuskil mõni kasvõi sajajalgsete rass kuskil räägib, jõuame sinna, et suvaline teos võib mõne kauge rassi keeles tegelikult see Suurim ja Ülim olla.
Teksti loeti eesti keeles

Pole midagi öelda. Väga hea jutt. Raamatukogu kui universum. Ei eksisteeri absoluutset tõde, sest kõik on suhteline. Ja inimese otsingud selles suhtelisuses.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: jaanuar 2021
detsember 2020
november 2020
oktoober 2020
september 2020
august 2020

Autorite sildid: