Kasutajainfo

Jorge Luis Borges

24.08.1899–14.07.1986

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Jorge Luis Borges ·

Tlön, Uqbar, Orbis Tertius

(jutt aastast 1940)

ajakirjapublikatsioon: «Sur» nr. 68
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «Tlön, Uqbar, Orbis Tertius»
Jorge Luis Borges «Hargnevate teede aed»

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
6
0
0
0
0
Keskmine hinne
5.0
Arvustused (6)

Ulme suurmeistritest on Borges esimene, kes ammutas oma imelised teemad humanitaarteadustest. Ka väliselt asjalik entsüklopeedia võib sisaldada kõige uskumatumaid asju. Borges kirjutab, et vaevarikas on kokku panna mahukaid raamatuid, parim viis on teha nägu, nagu oleksid need raamatud juba olemas ja esitada neist kokkuvõte või kommentaar.

Selles loos leitakse Anglo- Ameerika entsüklopeedia 1917. aastast, õigemini selle XLVI kõide. Selle teatmeteose leitud eksemplaris oli artikkel Uqbari kohta (väljamõeldud maa kusagil Aasias). Viimase eeposed ja legendid käsitlesid vaid imaginaarseid maid, milledest üks on Tlön. 1937 leidid jutustaja ingliskeelse Tlöni esimese entsüklopeedia 11. köite. Seejärel asub Borges haaravalt kirjeldama Tlöni filosoofiat ja vaimuelu. Loo lõpus on Borgese 1947. aastal kirjutatud järelsõna, mis kirjeldab Tlöni maailma mõju meile. See on aga väga tugev, sest 1944 leiti Memphisest “Esimese Tlöni Ensüklopeedia” kõik 40 köidet. Koolides hakati õpetama Tlöni keelt ja ajalugu ning tulevikus kaovad Maalt ilmselt inglise ja pransuse keel ja muidugi ka kõik muud. Maailmas saab Tlön.

Selles novellis käsitleb Borges huvitavat filosoofilist probleemi: mõtte jõul uue loomist. Analoogset teemat puudutab ta ka üheleheküljelises jutukeses “Dreamtigers” (34). Vaadeldav jutt on “Hargnevate teede aia” avanovell ja ilmus algselt ajakirjas “Sur”(=”Lõuna”) 03/1940.
Teksti loeti eesti keeles

Borgese üks lemmikteemasid on vaieldamatult "sõna lihaks saamine" ja selles loos leiab mainitud nähtus aset eriti suures ulatuses. Samuti osutub, et kaksisoim ongi see kõige õigem oim :-)

Tlönil vähemalt.
Teksti loeti eesti keeles

Üks näide sellest, kuidas zhanriulme võib olla nii võimatuna tunduvalt hästi teostatud, et eelarvamustest lähtuv nii tavakirjanduse kui ulmepublikum seda tavaliselt ulmena ei tajugi. Minu arvates on tegu ühe võimsama ja eripärasema invasiooninovelliga, invasioon on aga teatavasti zhanriulme üks enamkasutatavamaid süzheealuseid... Hindes ei ole kahtlust ning soovitan tingimata lugeda nii käesolevat tykki kui antud autori muud loomingut.
Teksti loeti eesti keeles

Ei hakka eelarvustajatele vastu vaidlema. Tegu on tõepoolest väga hea novelliga, mis paneb kahtlema meile tuntud reaalsuses. Kas kõik on ikka päris nii, nagu me oleme harjunud arvama või elame me kellegi välja mõeldud maailmas. Hirmuäratav või mis?
Teksti loeti eesti keeles

Ma ei hakkaks isegi sellele suurepärasele lühijutule hädapärasematki mõtisklust juurde panema, kui ei tunneks, et me sarnses suunas tõttakskem. No olen mina oma (keskaegse eluea järgi pika, uusaega järgi keskmise, uusima aegse järgi poisikesliku) eluea jooksul ikka asjasi ja antiutoopiaid ja ka utoopiaid näind, ent SELLINE maailmakäsitlua lõi lihtviisiliselst tummaks. Küsimus ei ole võimalikkuses või ilvõimatuses. Pigem on küsimus selles, mida me lubame ja mida mitte. Ja kui me midagi juba luband oleme (jajah, meelega rahvalik "luband" mitte grammatiliselt ja õige "lubanud"), kas me siis süsteemi üle ka mingitki (hall selle ülvaatega) vaadet ehk kotrolli omame? Ausalt öeldud - lugu, mis saavutas minu jaoks mõju 3ndal lugemisel. Aitas kaasa kaasmaalastega määratlemina. (ssa kurat kui tore viimne lause tuli ;) ) Andri, äkki paneks parima lause kah menetlusse, muidu tundub BAAS kuidagi mõttettu reklaamikeskkonnana. Olgu, läheb puha kontektist välja, aga mi ei võiks ta seda olla??? Ja eelviimset käsitle kah reklaamlausna, sr PUHASTA
Teksti loeti mitmes erinevas keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: september 2023
august 2023
juuli 2023
juuni 2023
mai 2023
aprill 2023

Autorite sildid: