Kasutajainfo

Svjatoslav Loginov

9.10.1951-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Svjatoslav Loginov ·

Kto ubil Džoanu Beker?

(lühiromaan aastast 2014)

Hinne
Hindajaid
1
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.5
Arvustused (2)

!9. sajandi lõpp, London. Rong valmistub väljuma jaamast ja jaamaülem tahab juba rongijuhile lahkumismärguande anda, kui perroonile materialiseerub tüüpilise ameeriklase välimusega mees. Ta palub rongi kinni hoida, sest tema peremees jõudvat kohe-kohe. Jaamaülem ei kavatsegi soovi täita, ent märkab, et ei suuda kätt liigutada - võõras on ta kuidagi mentaalselt halvanud. Meeste vestlusest selgub, et ameeriklane on teleporteerunud ookeani tagant ja mingi probleemi tõttu süsteemis teleporteerub isand hiljem. Jaamaülem toriseb, et ameeriklased on nagu primittivid, kasutavad ajast-arust liiklemisviise, vaat auruvedurid/masinad - need on moodsad ja turvalised. Varsti saabub koos pagasi ja teise teenriga ka oodatav mees Samuael ja rong asub teele. Väljutakse maakohas, kus neil on jaama vastu tulnud kutsar hobusega ja tõllaga. Hobune krõmpsutab süüa kivisütt ja tema sõitma saamisejs tuleb tema sisemuses küdema panna aurukatel. Ühesõnaga - teadlik lugeja peab ära tundma aurupungi alamžanri.

Eks ole aurupungi žanri sisse juba kuidagi eelduslikult üsna tihti kirjutatud väike või üsna suur muhedus ning huumor. Läheb siin ka samamoodi. Ühtegi päris normaalset tegelast ei olegi ja ameeriklaste koomilisest kolmikust on üks kääbuskasvu neeger, teise nimi on aga Kuz Mitš. Eriti teenrid on sellised veidi totakad. Kalessis istudes saab selgeke, et mehed suunduvad uurima mõrva. Basketville´i lähedal asuvas Basket-Hallis on kaduma läinud teenijatüdruk Joanna Baker ja mehed kahtlustavad mõrva. Miks on nad tulnud selleks kohale Ameerikast, jääb esialgu teadmata.

Lisaks Basketville´i nimele on jutustuses veel mitmeid teisi vihjeid "Baskerville´ide koerale". Koera siiski pole, ent Basket-Hallis tegutseb kummitus, Rooside Daam, kellel on sündmustes oluline osa. Võib öelda, et lisaks aurupungile on loo teiseks (ja samuti väga stiilipuhtaks žanriks) gooti õuduslugu ja kolmandaks loomulikult detektiivlugu. Kolmik saabub kohale ja esitleb end lesknaisest mõisaprouale kui ajakirjanikke, kes on tulnud Basket-Hallist reportaaže kirjutama. Reportaažide eesmärk olevat muuta loss turistiatraktsiooniks. Tegelikult aga hakatakse uurima teenijatüdruku kadumist. Samas telegrafeeritakse tõepoolest kuhugi ka reportaaže...

Häärberi teenijaskonna meespoool koosneb neljast koomilisest kujust, kelle kõigi eesnimi on John - aednik, kütja, ülemteener ja kutsar. Lisaks perenaisele ja kummitusele muutuvad need kõik kordamööda kahtlusaluseks ja nagu krimijuttude puhul ikka, ei ole lugejal ainsatki võimalust lahendust ette ära aimata.

Tuleb tunnistada, et autoril õnnestus mind mitu korda muhedalt muigama panna, ehkki on ka totraid nalju. Loo mitte-tõsimeelsus sunnib seda ka hindama mitte väga tõsiste kriteeriumide järgi, kuid kokkuvõttes mingit halba mekki suhu ei jäänud. Temaatiliselt käib rohkem torkeid inglise kõrgklassi konservatiivsete kommete kohta, aga mitte ainult. Mulle näib, et lugu on nii-öelda vabalt paberile jooksnud ja autor on selle kirjutamisest ka ise rõõmu tundnud. Jutustus on ilmunud antoloogias "Fantastitšeski detektiv 2014" ja kuna on pandud selle avalooks, siis võib arvata, et koostajad pole sedas kogumiku kõige sitemaks tekstiks pidanud. Eessõnast saame teada, et autorile endale krimilood eriti ei meeldi ja aurupungi olemasolust kuulis ta esimest korda antoloogia koostajalt, kes seletas talle selle reegleid (ma küll ei saanud aru, kas staažikas ulmeautor kuulis aurupungist vahetult enne loo kirjutamist või juhtus see kaugemas minevikus).

Teksti loeti vene keeles

Tükk aega plaanisin kribada ja näe -- Silver jõudis napilt sõnavõtuga ette. Olgu siis second-hand-arvustus.

Ennekõike on see pila. Kõigepealt seesama, mis Canterville vaimu hulluks ajas -- agarad ameeriklased konservatiivse inglase kallal. Või antud juhul konservatiivselt tuumatehnoloogiahullud ameeriklased eeesrindliku auruajastu inglase kallal. Ja seda rangete detektiiviloo reeglite järgi. Mis juba iseenesest on naljakas. Lausa totakalt naljakas. Ühesõnaga, krimka ja aurupunk nagu Tootsi peenar. Mulle meeldis!

Teksti loeti vene keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: aprill 2021
märts 2021
veebruar 2021
jaanuar 2021
detsember 2020
november 2020

Autorite sildid: