Kasutajainfo

Jeff Carlson

20.07.1969-17.07.2017

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Jeff Carlson ·

Gunfight at the Sugarloaf Pet Food & Taxidermy

(jutt aastast 2007)

ajakirjapublikatsioon: «Asimov`s Science Fiction» 2007; jaanuar
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «Sugarloafi lemmikloomatoidu- ja topisepoes läks tulevahetuseks»
antoloogia «Täheaeg 7: Ingel ja kvantkristall» 2010

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
4
1
1
0
Keskmine hinne
3.5
Arvustused (6)

Mulle tundub, et ainus põhjus miks see lugu "Täheaeg 7s" ilmus oli see, et lugu on kuskilt võrgust tasuta kättesaadav. Mingi suvaline jutujubin, seos ulmega on - kui üldse on - nii mikroskoopiline, et ma ei suutnud väga tuvastadagi. Tegelikult oli ulmeline osa see THCle sõltuvusetekitamise külge pookimine, mis samas on üks lollakamaid ideid, mida ma üldse kuulnud olen. Kanepit tõmbavate inimeste hulgas julgelt pooled tõmbavad teda just seepärast et ta on suhteliselt kahjutu ja balansseerib osavalt lubatud ja mittelubatud piiri peal. Konkreetselt kriminaalse poole peale minek peletaks paljud tarbijad sealt eemale. Aga mis siin ikka teoretiseerida, kanepi legaliseerimine on hetkel kuum teema aga selle jaoks on teised kohad. Ühesõnaga, tõepoolest, loos oli imetilluke ulmeline element, see aga ei muutnud fakti, et tegu oli suht mõttetu ja mittemidagiütleva Montana maakohta paigutuva seiklusliku jutuga, mille peategelaseks oli mingi 36 aastane metsavahina või millegi taolisena töötav naisneeger.

Täheaeg, indeed. 2.

Teksti loeti eesti keeles

Nii palju on eelkirjutajal õigus, et "Asimov`s" on võrgus ja selle lugemine käib tõesti tasuta. "Asimov`si" toimetajale meeldis lugu niipalju, et autoril paluti samade tegelastega jätkata. Eriti kuna Carlsoni ülejäänud looming kipub olema üsna süngetes toonides. Loo ulmelisuse üle võib muidugi vaielda, aga kontrollisin, taseriga varustatud majavalvureid-aiapäkapikke veel ei turustatud ja iseliikuvad topised on ka suht haruldased. Kanepi nahka on ühe tuttava elu küll läinud, aga kui järele mõelda, siis muud kemikaalid on neid tõesti rohkemgi võtnud. See selleks.

Antoloogia ilmselt peakski tutvustama ulme erinevaid alamžanre ja near-future-thriller on kah umbes nagu üks neist. Selle eripäraga, et kannatab hindamist ka peavoolu kirjanduse kriteeriumitest lähtudes. No et nappide vahenditega on loodud meeleolu, usutav tegelaskuju, konflikt ja taust ja nii edasi. Tuttav maailm on lugeja jaoks suur pluss, samas Täheajas mängib Taivo Rist ju meile siin lähedasema maailmaga.

Aga kõik asjad ei peagi kõigile meeldima. Ulme pakub õnneks igaühele midagi: kellele alt.ajalugusid, kellele cthulhut, kellele armunud vampiire, kellele küberpunki ja nii edasi. mumeelest päris kena lugu, millel veel parem järg.

Teksti loeti inglise keeles

Ausalt ei saa ma aru, mis kanepist ja narkootikumidest üldse esimene arvustaja räägib? Kuidas saab sellest loost mingi selline nüanss meelde jääda ja vere keema panna, ma tõesti ei mõista.

Peaks ju olema selgemast selgem, et "Täheaega" sai see tekst võetud selles leiduva mõnusalt segase, pöörase ja äraspidise maailma ja seal ringi asjatavate lahedate tegelaste ning leidlike detailide tõttu.

Ma ei ole küll kunagi tulnud selle pealegi, et kasutada "Täheaega" miski tribüünina, et alustada võitlust kõigi nende inimeste idiootliku lamisemise vastu, kes kanepiga oma "mõistust ja tajusid avardavad" ning selle ainega oma ajusid sirgeks triigivad, selle juurde pidevalt plärisedes, kui palju ohutum ja tervislikum see kõik tavalisest suitsust ja alkoholist on.

Aga säherdusi mõtteavaldusi lugedes... peaks vist?

Teksti loeti mitmes erinevas keeles

Tegelikult üsna naljakas tekst ja seda nii mitmestki küljest. Esiteks oli väga muhedalt kirjutatud ning mõni koht võttis ikka päris tõsiselt muigama. Teiseks õnnestunud peategelasevalik, mis annab autorile võimaluse Ameerikamaal valitseva topeltmoraali kallal sõna võtta. Kolmandaks kenasti lahendatud intriig. Ulmet oli jutus tõepoolest vähevõitu, kuid sissejuhatava tekstina täiesti arvestatav ja loetav. Neli
Teksti loeti eesti keeles

Kuna ulme ei ole, siis põhimõtteliselt ei kommenteeri... Aga ma saan muidugi aru, miks need kaks juttu "Täheajas" koos avaldati. Rauli arvustuses tõstatatakse asjakohane küsimus.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2020
september 2020
august 2020
juuli 2020
juuni 2020
mai 2020

Autorite sildid: