Kasutajainfo

Philip K. Dick

16.12.1928-2.03.1982

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Philip K. Dick ·

The Three Stigmata of Palmer Eldritch

(romaan aastast 1965)

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
2
3
2
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (7)

Romaani peategelane on Barney Meyerson, kes erineb mõnedest teistest Dicki sangaritest selle poolest, et on lugejale sümpaatne. Kurikuulsast Palmer Eldritch kuuleb lugeja suuremaltjaolt vaid kuulujutte. Enamaltjaolt seotud sellega, et Eldritch olla käinud kaugel Proxima Centauril ja toonud kaasa mõjuvat uut narkootikumi. Ka Barney Meyerson on sunnitud "Chew Z"-ks kutsutud rõõmutolmu neelama ja mis ta näeb? Aine võimaldab tarvitajal viibida päris omas maailmas. Ainult et selles maailmas on jumalaks Palmer Eldritch. Õudne lugu!
Teksti loeti vene keeles

Lugesin seda asja kohe pärast Martian Time-Slip-i ja küllap just sellepärast märkasin, et neis kahes romaanis räägib Dick tegelikult samast asjast - "teisi maailmu" pole vaja otsida kaugelt kosmosest või kummaliste hüperruumi-mullide läbimise teel, pääs nende juurde asub hoopis inimese enda sees. Ideel iseenesest pole üldsegi viga, aga miskipärast Dicki stiil mulle eriti ei istu. Tervikuna oli raske lugeda, kuigi vahel esines päris põnevaid kohti. Kellelegi peale paadunud Dicki-fänni igaks juhuks ei soovitaks.
Teksti loeti inglise keeles

Tahate maailmat, milles jumal on reaalne? Aga palun, mina, Palmer Eldritch, hakkan teile jumalaks, võtke vaid minu narkootikumi. Chew-Z nimeline aine tekitab reaalsuse, mida pole võimalik õigest eristada... Ainult et kummaline mr. Eldritch mängib seal jumalat.

Pärast Dicki surma on enamus tema teoseid klassikaks kuulutet; nii ka see. Ise ei julgeks küll suuremaks õnnestumiseks pidada. Kui vastab tõele, et romaan valmis kahe unetu amfetamiininädala jooksul, siis seletab see ka ehk teise poole täielikku äravajumist. Puuduvad siit ka muud komponendid, miks Dick seni meeldinud on. Dick on täieliselt loobunud sündmustest ja kirjeldustest aga ka kõige geniaalsemaid ideid pole (väga) huvitav lugeda, kui nad kuuldemängu vormis edasi on antud. Puudub sündmuste üllatav ja huvitav areng; näib et loomingueelne mõttetöö on läinud vaid maailma visandamisele; edasi on aga kirjutatud täiesti ilma planeerimiata; proovimatagi peale tegelaste omavaheliste vestluste millegagi raamatut elavdada.

Kirjanikule omaselt on siin kolm-neli tegelast, kelle elu pöördesse pannakse, ja siis hakkavad nende teed kattuma; kaamera võtab paari päeva jooksul üsna lähedalt... siin on õieti mikrofon, mitte kaamera. Hääl on aga pilti pole. Ideed ideedeks - siin mõtiskletakse jumala tajumise üle; võltsreaalsuse vajalikkuse talumatusest jne. Algul on maailma ülesehitus üpris huvitav - kõik need layoutid ja ühiskogemused... aga süzhee areng takerdub lõpuks tardumusse ja dialoogidesse. Ja pole siin midagi nii geniaalseid ja julgeid ideid, et nende pärast korraliku romaanikirjutamise tavad hüljata."Kolm" on miinusega.

Teksti loeti inglise keeles

Tõesti raske lugeda. Pealkirjast saab alles raamatu lõpuks aru, sisu käib nagu hoopis teisel teemal.

Muudele planeetidele sundkoloniseeritute elu on jube troostitu ja ains võimalus seda elavdada on osta oma "lego" jubinaid ja sinna juurde süüda õiget narkootikumi, mis tekitab mulje, nagu oleksid sa tagasi Maal. Ja kui siis ilmub välja P.E. mingi oma uue, konkureeriva narkootikumiga, mis muide legaliseeritakse, on Can-D tootja hädas. Asja uurides läheb see aga segasemas ja teised saavad ka asjasse kistud.

Ma pole küll kindel, et Jumal oli just see teema, mida Dick silmas pidas. Palmeri "kestas" oli ju mingi muu elukas, kelle ainus viis järglase saamiseks oli Maalased allutada Chew-Z kaudu. Pigem ehk narkootikumid või ajarännud - oli ju otseseks tarbimise tagajärjeks see, et su fantoom ajas rändas.

Kohati oleks väga tahtnud, et mõnda asja rohkem seletataks, aga hästi kirjutatud. Kõige parem oleks lugeda nii, et midagi ei tea ja midagi ei oota. Selles mõttes pealkiri segas.

Teksti loeti inglise keeles

Elutingimused Maal järjest halvenevad ja on alustatud meie naaberplaneedi koloniseerimist. Asunikud saadetakse sinna enamasti sunniviisiliselt, kuid on ka vabatahtlikke. Et selles seisvas ja üksluises maailmas rõõmu leida, tarvitavad kolonistid pea iga päev illegaalset narkootilist ainet, mis lühikeseks ajaks viib nad kujutelmas tagasi Maale, kus kogevad pea sama üksluiset, kuid siiski kodust ja päikeselist stsenaariumi.

Ühel päeval tuleb võõrast päikesesüsteemist tagasi magnaat Palmer Eldritch ning laseb turule palju efektiivsema aine, millel võivad olla pöördumatud tagajärjed kogu inimkonna jaoks.


Ometi ei ole raamat narkokogemustest, vaid nagu kipun ka mõnedest teistest Dicki raamatutest välja lugema, otsuste tegemisest, tegemata jätmisest, teiste poolt teha laskmisest, seostest, tagajärgedest, kaotamisest, pöördumatust, mineviku muutmatusest... ükskõik millise illusiooni abil.

Omamoodi ameerikalik Solaris, kus pole intelligentset(?) planeeti, vaid "inimlikumal kujul" Palmer Eldritch.
Teksti loeti inglise keeles

On 21. sajand. Maa on muutunud üsna elamiskõlbmatuks ning UN on koloniseerinud päikesesüteemi. Ometi ei taha inimesed võimalust kasutada ning koduplaneedilt lahkuda, sest elu mujal on veel hullem. UN peab kolonisaatoreid värbama kohustuslikus korras värbama. Üsna sünge tulevikunägemus. Dick loob maailma, mis ei ole sugugi meeldiv. Lohutust pakuvad ainult narkootikumid ja seda ka lühikeseks ajaks. Teos on üsna Dickilik. Psühhotroopsed ained, keerulised inimsuhted, mitmekordsed reaalsused ja ajas edasi tagasi hüppamine. Jälgimist see muidugi kergeks ei tee ning raamatu lõpus tekib tahtmatult küsimus, et kas said asjast ikka nii aru pidi või jäi midagi ikkagi kahe silma vahele. Üldiselt on mul jäänud mulje, et autor kirjutab pidevalt ühte ja sama lugu. Väikeste variatsioonidega, kuid siiski sama. Seni pole see mulle veel vastu hakanud. Kindel viis!
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: august 2020
juuli 2020
juuni 2020
mai 2020
aprill 2020
märts 2020

Autorite sildid: