Kasutajainfo

Philip K. Dick

16.12.1928-2.03.1982

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Philip K. Dick ·

Martian Time-Slip

(romaan aastast 1964)

ajakirjapublikatsioon: «Worlds of Tomorrow» 1963; august - detsember [algversioon, pealkirjaga «All We Marsmen»]
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
4
2
0
0
Keskmine hinne
3.667
Arvustused (6)

Romaan kuulub Dicki nõrgemate teoste hulka. Natuke aga see-eest pidevalt häiris lugemist, et 1)Marsi kanalid on vett täis; 2)Marsi atmosfääris võivad inimesed elada ilma abivahenditeta; 3)Marsil on nii tihe õhk, et peamiseks transpordivahendiks on helikopter; 4)Marsil elavad inimesetaolised(!) aborigeenid; 5)Ka Veenusele on inimesed rajanud kolooniad(!). Jne.jne. Kuigi kirjanik ei ole kohustatud Clarke’i kombel opereerima vaid teaduslikult võimalike detailidega, peab ta austusest oma lugeja vastu ilmselgelt teadaolevatest mõtetustest hoiduma. 1963-64 teadmiste valgusel olid kõik need ülesloetud punktid võimatud. Muid vähemmärgatavaid hoolimattusi oli kümneid ja kümneid. Summa summarum- see häiris lugemist. Isegi kui lugeda romaani fantasy’na või paralleelmaailma loona, kus Mars ja Veenus erinevad oluliselt praegusest, ka siis tundub teos vähemköitev kui kõigile teadaolevad Dicki põhitööd. Meistri ebaõnnestumise hindeks 3.
Teksti loeti soome keeles

Seda romaani ei saa ebaõnnestumiseks nimetada kui tüüpiline Dicki romaan just selline ongi. Tegevus toimub Marsil, mille puhul võib ette kujutada (autor seda muidugi ei maini), et kolonisatsioonilainele on eelnenud planeedi ulatuslik terraformimine.

Punasel planeedil hargneva draama peategelasteks on Norbert Steiner - lukskaupadega hangeldaja, kes üsna alguses liikuva auto rataste alla sammub. Tema autistist poeg Manfred, Marsi mõjuvõimsamaid isikuid Arnie Kott, kuldsete kätega eks-skisofreenik Jack Bohlen ja muidugi suur hulk olulisi kõrvaltegelasi.

Lühidalt kokku võttes on see lugu võimuahne Arnie Kotti üritusest kasutada Manfredi autismi tuleviku ettenägemiseks, et seeläbi oma mõjuvõimu suurendada, kuid see oleks äärmine lihtsustus. Seda isegi suhteliselt koherentse romaani alguse kohta, rääkimata juba hallutsinatsioonilaadsest teisest poolest.

Neli tundub sobiva hindena, kuna väga head romaanid lummavad juba esimesel lugemisel. Samas ma ei kahtle, et teisel katsel raamat parem ei tunduks, ainult ärge jumala eest alustage Dicki lugemist sellest romaanist, eriti kui teie südames on aukohal hard SF ja muud pseudoratsionaalsed väärtused.

Teksti loeti inglise keeles

Et teada saada, mida mul selle raamatu kohta öelda on, võite sama hästi lugeda minu arvamust romaani The Three Stigmata Of Palmer Eldritch kohta. Ei näe mingit mõtet sama juttu siia teist korda ümber kirjutada.
Teksti loeti inglise keeles

Marsi kirjeldused kummalisel kombel ei häirinud, tavaliselt olen tundlik selliste asjade suhtes. Elatakse Marsil nagu mõnes Ameerika äärelinnas: naised istuvad kodus, mehed nädala jagu linnas raha teenimas, aborigeenid nagu Austraalias (no see Ameerikaga kokku ei sobi, aga olgu peale) jne. Järsku hakkab sinna suur firma (ÜRO) sinna sisse trügima, mis tekitab hirmu kohalikes autoriteetides ja pakub neile samas soodsat teenimisvõimalust, kui nad ära arvavad mis teoksil on.

Üldiselt oleks võinud selle raamatu ka ilma ulme butafooriata kirjutada, sest vähemalt minu jaoks on raamatu põhiliseks sisuks autistide ja skisofreenikute probleemid, nende lähedaste mured ja nendega “normaalse” suhtlemise võimalikus.

Hoolimata eespool kirjutanute välja toodud puudustest, mulle meeldis.

Teksti loeti vene keeles

Kulunud, kuid üsna õitsev koloonia.

Jack Bohlen on kuldsete kätega hinnatud töömees.
Arnie Kott on kohalik prominent, kes kontollib veevarustust.
Manfred on autistist poiss, kellel on võime...

Ühel päeval, aidates kõrbes veepuuduses pärismaalasi, satub Jack kokku Arniega. Ja sellest hetkest alates kistakse ta skisofreenilise murdumiseni Arnie skeemidesse, et ära kasutada Manfredi võimet.


Seekord polegi maailm nii masendav ja kole paik, vaid maagiline "väikelinna"(väikeplaneedi?)-idüll. Küll raske töö ja paratamatustega, aga täiesti elatav koht. Atmosfäär on perfektselt tabatud, ehkki see pole järjekordne Dicki "narkoraamat", on maailm ise kerget sõltuvust tekitav.

Pea kõigil tegelastel, Arniest Jackini, on küll omad mured, aga sisuliselt kõik olemas, mida mõõduka rahulolu jaoks tarvis. Leppida õigel ajal sellega, mis on olemas, sest alati ei olegi seda nii vähe kui esmapilgul näib.
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: september 2020
august 2020
juuli 2020
juuni 2020
mai 2020
aprill 2020

Autorite sildid: