Kasutajainfo

Philip K. Dick

16.12.1928-2.03.1982

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Philip K. Dick ·

Radio Free Albemuth

(romaan aastast 1985)

Hinne
Hindajaid
2
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.667
Arvustused (3)

Tegemist on osaliselt alternatiivajaloolise teosega.

Raamat räägib suhteliselt populaarsest ulmekirjanikust ja tema sõbrast, kes algselt ülikoolilinas tegeleb plaatide müügiga. Alternatiivajalugu selles osas, et kuskil 60-70date Ameerikas on presidendiks saanud üks karmima liini ajajaid ja seoses sellega valitseb küllaltki autoritaarne ja sama ajastu NSVL meenutav kord. Inimeste juures käivad ringi nn. “Ameerika sõprade” klubi liikmed ja pakuvad võimalust oma sõprade peale kaebekirju kirjutada. Loomulikult pakutakse sama võimalust ka teie sõpradele, eriti juhul kui teil on mingilgi määral vastutav amet. Kui te ei kirjuta on teil endal võimalik “halba” nimekirja sattuda ja sellesse nimekirja sattumisel võivad olla omad tagajärjed. Näiteks võidakse teile tööl ja/või kodus sabotaaži katseid korraldada a’la narkootikumide peitmine teie korterisse ja seejärel politsei väljakutsumine.

Ulmeline komponent seisab selles, et kirjaniku sõber suhtleb unenägudes mingi üleloomuliku jõuga keda VALIS-eks nimetatakse (et täpsemalt aru saada, mida see endast kujutab tuleks ilmselt PKD VALIS-e triloogiat lugeda), kes teda juhatab ja elus edasi aitab et oma mingit eesmärki saavutada.

Selline osaliselt nostalgiline, osaliselt hoiatav romaan. Hoiatav selles suhtes, et kui vähe on vaja inimese õiguste ja ta elu hävitamiseks ja vaikiva ajastu saabumiseks. Midagi väga fantastilist ei olnud, samas ka väga hull ei olnud, võiks isegi öelda et PKD kohta hämmastavalt “mitte-segane” teos.

Teksti loeti vene keeles

Dickilikult distantseeritud ent siiski väga neurootiline, lausa klaustrofoobiline düstoopia, sünge hoiatusromaan, poliitiline satiir ja samas autori esimene katse kirjutada lahti tema endaga 1974. aasta algupoolel toimunud müstilisi sündmusi. Kuna kirjastaja (Bantam) nõudis liiga mahukat ümberkirjutamist, jättis Dick asja üldse sinnapaika, kasutades hiljem “VALISes” ära päris suure osa “Radio Free Albemuthi” materjalist (nagu ka peategelase kahekslõhestamise ja enda tegelasekskirjutamise võtted) — mis aga ei tee “Radiot” kuidagi kehvemaks teoseks. Pealegi olukorras, kus USA liider on veel George W. Bush ja Venemaa oma Putin, mõjub Dicki idee, et USA ja NSVL on ühe roimarliku, inimkonda orjastava vandenõu kaks poolust, üsna päevakajaliselt. Ferris F. Freemont on küll paroodia Nixonist — aga võiks sama hästi olla räige ebasõbralik sarž Bush juunirorist.

Ma ei hakkaks teid sisu ümberjutustamisega tüütama; süžeest olulisemad on selles romaanis ideed ja eesmärk. Dick oli pop-kultuuriline prohvet niikuinii ning tema viimane mõte selles postuumselt üllitatud raamatus — päris lõpus, kus kaks vanaldast poliitvangi, üks neist Dick ise, seisavad sunnitöölaagri okastraataia taga ja kuulavad teisel pool aeda seisvate laste transistorraadiost lärmakat rokki, kuhu on sisse peidetud president Freemonti terrorivalitsust õõnestav sõnum — on üsna lootusrikas. Rokenroll päästab maailma? Minugipoolest.
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: august 2020
juuli 2020
juuni 2020
mai 2020
aprill 2020
märts 2020

Autorite sildid: