Kasutajainfo

Philip K. Dick

16.12.1928-2.03.1982

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Philip K. Dick ·

The Pre-Persons

(jutt aastast 1974)

ajakirjapublikatsioon: «The Magazine of Fantasy and Science Fiction» 1974; oktoober
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «Eelisikud»
Philip K. Dick «Poodud võõras» 2016

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
2
1
1
0
0
Keskmine hinne
4.25
Arvustused (4)

Tulevikus on sellised lood, et resursinappuses on sööjate suude arvu piiramisega mindud niikaugele, et vastava seadusandluse järgselt on "aborti" võimalik korraldada ka juba sündinud laste arvu reguleerimiseks. Kokkulepitud vanuseks, mil lapse ihusse "siseneb" hing, on 12 eluaastat; sinnamaani on vanematel võimalik tellida aborditeenust, mis lapse selleks ettenähtud asutusse ära viib, kus teda hoitakse 30 päeva ja seejärel, kui keegi teine teda endale pole soovinud, vaikselt magama pannakse.

Eristatavad on kolm tegevusliini, millest esimeses näeme laste mõttevahetust seoses abordiauto ringsõitudega (meenutus sellest kuidas üks poiss karjus kui talle järgi tuldi ja et vanemad olid selleks puhuks mingil ettekäändel kodust lahkunud ning kuulujutt, et kuuldavasti pidid taolised autod olema isegi hulkuvate kasside ja koerte tarbeks). Teises liinis näeme üht kaheteistaastast poega kasvatavat pere oma igapäevases elus, kus naine räägib, et seoses sellega, et ta pole aborti teinud, tunneb ta end seltskondlikus elus valge varesena jmt. Kolmandas kujutatakse ühe isa vastuhakukatset, kelle poeg mingi paberi puudumise tõttu abordiauto poolt üles korjatakse. Isa väidab, et ta hing on kaduma läinud ning et ka teda tuleks ekstermineerida. Võetaksegi asjaolude selgitamiseni. Sünnib ilge jama, kohale lendab parv asjast haisu ninna saanud ajakirjanikke ning asjasse segatud lastakse koju. Lugu kroonibstseen, milles mehed tõdevad, et nende pooltplaanitud pagemine (koos lastega) Kanadasse, kus sellist abordiseadust pole, unistuseks jääbki.

Kahtlemata võib teost käsitleda antifeministliku propagandana. See ei tähenda aga, et teosel üldinimlik sõnum ei puuduks ja Dick mõjuvalt kirjutada ei oskaks. Minu meelest tabavad üsna mitu tähelepanekut ka märki. Ilmselt kolmandat korda ma seda juttu siiski enam ei loe, sest teda on üsna raske taluda.

Teksti loeti inglise keeles

Sünge lugu... Muidugi kirjutatud kõigi ideoloogiliste juttude kirjutamise reeglite järgi, aga kuna Dick on ikkagi väga hea kirjanik, pole siiski tegu mingi puise propagandistliku soperdisega. Lugedes tekib küll paratamatult küsimus, et kas ainult autoroolis halisemiseks ja viskitrimpamiseks suutelised meeskodanikud paremat saatust väärivadki...?
Teksti loeti inglise keeles

Väidetavalt olevat käesolev lugu kirjutatud omalaadse ideoloogilise protestina 1973. aastal USA ülemkohtu langetatud abordimeelse otsuse vastu. Näitamaks abordi ebainimlikkust, loob autor küllaltki absurdse maailma. Ühiskonnal, mis peab oma rahvaarvu karmilt piirama, oleks lihtsam suur osa elanikkonnast sundkorras steriliseerida. Kuni 12-aastaste laste tapmine "abordi" sildi all on jabur ja sellist maailma on vaja ainult autori seisukohtade õigustamiseks. ("Abordi legaliseerimine viib laste tapmiseni" on väärjäreldus, mis on inglise keeles tuntud nime slippery slope argument all, ent kuna käesoleva teksti näol on tegu siiski ilukirjanduse, mitte maailmavaatelise artikliga, siis pole see niiväga oluline).

"Eelisikute" maailmavaateline sõnum ei piirdu küll aborditeemaga, pihta saavad (nagu Andri oma arvustuses maininud) ka feministid, samuti polemiseerib lugu tahes või tahtmata ühe Heinleini inimvihkajaliku matemaatikateemalise tsitaadi vastu-täpsemalt öeldes näitab, mis võib saada maailmast, kus seda tsitaati sõna-sõnalt võetakse ja selle järgi käitutakse.

Üle "3" ma loole panna siiski ei suuda, pigem selline igavapoolne propagandistlik tekst. "Poodud võõras" on ikka märksa paremaid lugusid.

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: september 2020
august 2020
juuli 2020
juuni 2020
mai 2020
aprill 2020

Autorite sildid: