Kasutajainfo

Philip K. Dick

16.12.1928-2.03.1982

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Philip K. Dick ·

The Penultimate Truth

(romaan aastast 1964)

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
1
1
0
0
Keskmine hinne
3.5
Arvustused (2)

XXI sajandi algus. 1980-datel toimunud maailmasõja tulemusena on enamus ellujäänud inimestest maaalustes varjendites, tootes "rinde" jaoks tehnikat. Vaid kangelaslik valtsus on kusagil maapinnal, võideldes vaenlasega. Vähemal niivisi väidab propaganda.

Tegelikult on sõda ammu läbi, radiatsioonitase on langenud, maapind on suuremalt jaolt muutunud suureks pargiks, mida jagavad omavahel üksikud võimu esindajad. Et vältida inimeste tungimist varjenditest maapinnale, valetab valitsev klikk aastakümneid (loomulikult mõlemad sõja osapooled on omavahel selles ammu kokku leppinud), et maapind on saastatud, seal on enneolematud haigused jne. Selline olukord ei saa aga kesta igavesti - mõned inimesed pääsevad siiski pinnale ja saavad tõe teada.

Romaani idee on hea, kuid teostus läheb veidi käest ära. Ajarännud ja tuumaraketi otsetabamust kannatavad tankid on juba liiast (ja see on kõik 1980-datest aastatest!).

Üle kolme ei raatsi panna.

Teksti loeti vene keeles

Enamasti on kõigis Dicki tekstides väga huvitav, kandev originaalne idee, mille ümber sündmustik püsti pannakse. Samas ei maksa Dicki loomingust suuremalt jaolt otsida karaktereid ega story-tellingut, mõnikord tunduvad tema romaanide ülesehitused ja kulgemised lausa jahmatavalt mannetud, milles toimub mingi pseudotegevus, mingid pidevad arutelud ja üha pöörasemaks ja segasemaks muutuvad taustad. Dick uperpallitab oma ideedega ja pööritab tegelasi nende ideede implikatsioonides – nii et kui on tahtmist lugeda ideedest, on Dick tõesti paslik, aga kui tahad sinna kõrvale ka romaani, siis tihtipeale kujuneb Dick pettumuseks.

„The Penultimate Truth” on selles suhtes üsnagi vahepealne ja tüüpiline Dicki romaan, selline keskmik, milles on tõeliselt haarav idee ja olustik, algab ka nende lahtikirjutamine, kuid kusagilt poole pealt kipub sündmustik minema kuidagi liiga palavikuliseks ja sumbuurseks. Lõpuosas põimitakse kõik liinid ju kenasti kokku, kuid lugemiselamust – võrreldes mitme teise Dicki romaaniga – on siit raske saada. Üldiselt eeldab see lugu ka parajat ajuderagistamist, et kirjaniku pööraste ideedekaskaadiga kaasa minna.

2025. aastaks elab enamus inimkonda maa-alustes varjendites ja usub, et pinnal käib jätkuvalt tuumasõda. Varjendites toodetakse roboteid, kes saadetakse pinnale, kuid tegelikult on Maa jaotatud Ida ja Lääne juhtkonna vahel, kes elavad kõige parema tehnikaga varustatud hiigelsuurtes maavaldustes, mõisades ja robotid on nende teenrid. Loodusel pole enam suurt häda midagi, sest sõda on ammu möödas. Inimesi aga maapeale ei lasta, eliit naudib oma staatust ja mugavusi, uskudes, et inimestega asustatud Maal puhkeks vältimatult IV Maailmasõda. Varjenditesse edastatakse president Yancy patriootlikke kõnesid… ainult et Yancy on tehislik nukk, kõned on osavate propagandiste kirjutatud ning tegelikult loeb ja töötleb neid kõnesid Megavaci nimeline arvuti. Ühe varjendi „president” ronib siiski pinnale, et mustalt turult osta inseneri jaoks miski tehiselund. Loo põhitelg on aga seoses ühe erakordselt geniaalse speechwriteri David Lantanoga, kes polegi üldse see, kellena esineb; ning eliidi omavahelise kismaga, et üks suurmaavaldaja auti mängida. Lugu läheb tõeliselt pöördesse, kui selgub, et ka ajas on võimalik tagasi liikuda ning saavad selgeks 20. sajandi lõpu saksa propagandisti Fischeri manipulatsioonid dokumentaalfilmiga II maailmasõjast.

Nagu öeldud, on romaanis põrgulikult häid ideid, kuid romaani ise pole kuigi mugav lugeda. Dicki sõnumid ja hoiakud on muidugi päevakajalised, tema põlgus poliitilise eliidi ja rahvaga manipuleerimise suhtes on ehedad ja jõuliselt esitatud. Aga selle loo lugemine on kaunikestki vaevaline.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: august 2020
juuli 2020
juuni 2020
mai 2020
aprill 2020
märts 2020

Autorite sildid: