Kasutajainfo

Philip K. Dick

16.12.1928-2.03.1982

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Philip K. Dick ·

The Cosmic Puppets

(romaan aastast 1957)

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
2
0
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (2)

Teatmeteosed väidavad, et «Kosmilised marionetid» on Philip K. Dicki esimesena kirjutatud romaan, mis ilmus raamatuna küll alles neljandana. Romaan on kirjutatud 1953. aastal ning enne raamatuna ilmumist avaldas ajakiri «Satellite Science Fiction» oma 1956. aasta detsembrinumbris selle romaani algversiooni – pikema jutustuse (või lühiromaani) «A Glass of Darkness». Romaan ise ka kuigi mahukas pole (ilmus algselt ju ühe poolena Ace’i duublist)... minu loetud vene tõlge oli kah normaalformaadis kõvakaanelises kogus koos piltidega mingi 110 lehekülge.

Üks noorem mees otsustab paarkümmend aastat hiljem külastada sünnilinna. Ta on oma naist juba aastaid tüüdanud lõputute juttudega enda armsast ja kenast sünnilinnast. Kohale jõudnuna avastab mees, et peale nime pole linnas miski endine ning isegi vanad elanikud ei näi mäletavat asju, mida tema mäletab. Viinud tõreda ja taipamatu naise (nagu nad Dicki teostes ikka on) naaberlinna, mees naaseb, et asjas selgusele jõuda. Kui alguses on romaan meeleolult üsna Clifford D. Simaki loomelaadi meenutav, siis õige pea kogub lugu tuure ning jõuab kätte ka üks autori põhiteemadest – reaalsus, selle suhtelisus ja muutmine.

Hea romaan, mitte küll tippromaan... kuid minu arvates üsna tasemel tekst! Võimalik, et siin mängib ka rolli minu liialt hea tutvus Philip K. Dicki loominguga, sest mingit «Härjapõlvlaste kaitseala» laadi fantaasiaromaani ma Dickilt küll ei oodanud. Jah, ma tean, et Dick on veelgi fantasyit avaldanud, aga siiski. Ja tegelikult pole see romaan ka ju fantasy... igatahes ei soovita Simaki fännidel seda kohe lugema tõtata, võib seedimise ära rikkuda. Romaan uitab lõpuks ikkagi ära sinna siseukse taha, sedavõrd hämaratele radadele, kus isegi Surm seista ei soovi. Clifford D. Simak poleks säherdusi asju ka kõige hullemas Wisconsioni samakapohmellis näha võinud. Kuid mis teha, eesti (ulme)lugeja jaoks on selline unine ja pisut muinasjutuline ameerika väikelinn ja Clifford D. Simaki looming üsna samatähenduslikud asjad...

Teksti loeti vene keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2020
september 2020
august 2020
juuli 2020
juuni 2020
mai 2020

Autorite sildid: