Kasutajainfo

Philip K. Dick

16.12.1928-2.03.1982

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Philip K. Dick ·

The Transmigration of Timothy Archer

(romaan aastast 1982)

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
3
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.75
Arvustused (4)

See on Dicki viimane romaan, kõige küpsem romaan. Dicki ulmeteostest on siin vast kõige vähem ulmet. Tegelaskujud on tõelised ja kaasahaaravad. Minajutustajaks on California piiskopi Timothy Archeri minia. See on ainus Dicki naistegelane, kellega kirjanik ka ise rahule jäi. Poolest tosinast loetud Dicki romaanist meeldib see mulle kõige rohkem, kuigi "A Scanner Darkly" läks ka hästi peale.

Romaani tegevustik on lihtne. Angel on abielus piiskopi poja Jeffiga. Piiskop hakkab kokku elama Angeli parima sõbratari Kareniga. Nii Jeff, Angel kui ka muud inimesed on sisse võetud Archerist. Mingil põhjusel Jeff laseb end maha. Teatud aja möödudes teeb endale otsa peale ka piiskopi armuke Karen. Ka piiskop sureb – hukkub Surnumere kõrbetes. Teos oleks nagu mainstream-lugu, kus analüüsitakse tegelaste omavahelisi suhteid ja surmade põhjusi. Oleks nagu...

Mitmetest ulmelistest elementidest toon siinkohal esile ühe. Surnumere äärest leiti (nagu Qumrani käsikirjad enne seda) kakssada aastat enne Kristust eksisteerinud usulahu papüürusrullid, n-ö Ur Quelle. Selgus, et ristiusu õpetus ja dogmad on kaks sajandit vanemad kui Jeesus Kristus! Aga siis ei ole ju Jeesus Jumala poeg! Hävib kogu ristiusu vundament! Väike ulmeline oletus Dicki poolt ja... milline mõju kristlastest tegelastele ning kogu maailmale! Meistriteos ja luigelaul Dickilt. See oleks raske pähkel eestindamiseks, sest teos sisaldab sadu tsitaate erinevatest raamatutest, ka luulet.
Teksti loeti soome keeles

Väike parandus eelmisele arvustusele. Piiskopi armukese nimi oli ikkagi Kirsten ja Jeff lasi end maha, kuna ta armastas Kirstenit. Tekstist nii palju, et see on üpriski raske, teos sisaldab tõesti palju tsitaate ja luuletusi. Ka ulmeline osa on selline imelik. Nimelt selgub, et kristluse põhialused olid olemas juba paar sajandit enne Jeesuse sündi. Kristlased olid lihtsalt üks väike usugrupp, kellele meeldis süüa üht toksilist seenekest. Jeesus oli aga tavaline seenesmuugeldaja, kellest siis pilves peaga ka üks raamat valmis kirjutati. Tegu on siis sellise natuke imeliku ja hea teosega, aga päris viit see ei saa. Neli pluss.
Teksti loeti inglise keeles

Teos, mille pärast Dicki võrreldakse eelmise sajandi suurimate proosameistritega ja mida on kuradi keeruline arvustada, seda peaks tõlgendama ja konteksti(desse) asetama ja rakendama igasugu meetodeid... Põhimõtteliselt on see siis lugu California piiskopist Timothy Archerist, edasi antud tema minia meenutuste läbi. Archer otsis tõde ja kui selgus, et ristiusk on tõenäoliselt miski narkootilise seene kultus, pöördus ta okultismi poole, et teada saada, kas siis igavene elu on olemas või mitte. Lõpuks läks ta Iisraeli kõrbe otsima seda seent ja seal ta ka hukkus. Ja sündis vaimuna uuesti oma armukese skisofreenilisse poega. Või siis ei sündinud. Loo keskmes on neli inimest - Angel Archer, tema mees Jeff, Timothty Archer ja tema armuke Kirsten Lundborg ja tegelikult võib seda lugeda kui tavalist peavoolu proosat - aga väga head proosat. Kõik, kes siin raamatus surevad, tulevad mingil moel tagasi ja see on nüüd terve mõistuse küsimus, kas tegelased usuvad elu pärast surma või mitte. Ulmet just kuigipalju niiviisi ei kirjutata. Dick uurib siin tõe, tõe tajumise, tegelikkuse, vaimuhaiguse ja terve mõistuse vahekordi. Ja need vahekorrad jäävad kõik lugeja enda otsustuste hooleks. Äärmiselt hästi kirjutatud ja põnevusega loetav küps ja tihe tekst.
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: august 2020
juuli 2020
juuni 2020
mai 2020
aprill 2020
märts 2020

Autorite sildid: