Kasutajainfo

Philip K. Dick

16.12.1928-2.03.1982

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Philip K. Dick ·

We Can Remember It for You Wholesale

(jutt aastast 1966)

ajakirjapublikatsioon: «The Magazine of Fantasy and Science Fiction» 1966; aprill
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «Mälestused kliendi omal valikul»
Philip K. Dick «Poodud võõras» 2016

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
8
2
0
0
0
Keskmine hinne
4.8
Arvustused (10)

Jutu peategelaseks on tähtsusetu arveametnik Douglas Quail, kel on irisev abikaasa ja kinnisidee käia ara Marsil. Kuna rahalisi vahendeid reisiks napib, otsustab ta külastada asutust nimega Rekal, Incorporated, kus ajuga tehtavate operatsioonide tulemusena on võimalik omada muljeid reisist, millest füüsiliselt osa pole võetud. N-ö odavam variant. Paraku juhtub kangelase ajuga midagi mälestuste istutamise protsessi käigus, pisitasa meenub talle ta tegelik identiteet ja ta jalgealune muutub kõrvetavaks.

Tuleb tuttav ette? See novell oli aluseks Paul Verhoeveni filmile "Total Recall". Novellis tegevus muuseas üldse maalt kaugemale ei jõua, kuid nendes piirides on ta palju terviklikum kui see kõikuva tasemega film ning üllatusliku puändiga.

Teksti loeti inglise keeles

Ehheee! Kunagi keskkoolipäevil (80ndate aastate keskpaiku) oli see minu esimene loetud Philip K. Dicki tekst. Jutt ilmus ajakirjas «Vokrug sveta» ning kandis pealkirja «Iz glubin pamjati».

Jutt meeldis kohutavalt!!!

1990ndate alguses käisin ma kinos vaatamas filmi «Total Recall», ka film meeldis... kuigi Dicki jutuga ma seda miskipärast seostada ei osanud!

Hiljem Volgaconil ütles Boriss Zelenski, et see film on tehtud sellesama «Vokrug sveta» jutu järgi... Koju jõudes lugesin üle ning oligi nii!!!

Miks ma siin kõigest sellest nii pikalt jahun? Kuigi ma omal ajal juttu ja filmi ei seostanud, on neid tagantjärele siiski raske lahku lüüa. Üks erinevus on küll – film on lihtsalt hea, jutt aga võrratu! Just selline lugu, millele autori sünniaastapäeval viis anda. Selline superhea ja autorile väga iseloomulik lugu!

Teksti loeti vene ja inglise keeles

PKD oma võrratul paranoilisel tasemel. ka hiired olid toredad - ja millise võlukepi nad ikkagi andsid...
Teksti loeti inglise keeles

Puänt. Tegelikult on ikkagi puänt see, mille nimel ma üldse midagi (ja eriti muidugi lühijutte) loen. Dick näib puändi tähendust teadvat, vähemalt nende kolme jutu põhjal, mida temalt lugenud olen.

Kõnealusele jutule ei näe põhjust küll ühtegi etteheidet teha, kui ta sisaldabki midagi irisemisväärset, olgu peale. Idee lööb võimalikud puudused üle. Jutt paigutub kohe ka mu isiklikku TOP-20-sse. Ja jutu põhjal tehtud filmi ei kavatse ma kunagi vaadata.

Teksti loeti inglise keeles

Jutt muidugi on palju parem kui film (mille algustiitrites muide PKD nimi ka kenasti esines). Film sisaldas uskumatus koguses jaburust... Samas jutus puudub too ainuke asi, mis filmis midagi väärt oli - vaataja jäigi kahtlema, kas kodanik Quail tegutses tegelikult Marsil või ainult virtuaalis. Ma ei tea, kas jutt sellega võitis või kaotas, et lugeja jaoks jutustaja poolt päris alguses see asi paika pandi. Vägev on jutt kindlasti ka praegusel kujul.
Teksti loeti inglise keeles

Nõustun Kristjaniga filmi koha pealt - see absurdne märul mis pihta hakkas pani kahtlema küll. Minu arvates selle kahtluse (ja mõttetu märuli) puudumine ei rikkunud juttu üldse, läheneti ju filmis asjale hoopis teise kandi alt... ning lugu on filmist tunduvalt parem.
Teksti loeti inglise keeles

Taas kord on tekst filmist tõesti igati üle. Väga toreda puändiga iroonilis-muhe lugu, mis erinevalt Dicki tavapärasest loomingust lõppeb (enam-vähem) õnnelikult.
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: november 2020
oktoober 2020
september 2020
august 2020
juuli 2020
juuni 2020

Autorite sildid: