Kasutajainfo

Philip K. Dick

16.12.1928-2.03.1982

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Philip K. Dick ·

The World Jones Made

(romaan aastast 1956)

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
1
3
0
0
0
Keskmine hinne
4.25
Arvustused (4)

1956. aastal ilmunud teos tundub pool sajandit hiljem äärmiselt värske ja jätab mulje nagu oleks see kirjutatud vähemalt 10 aastat hiljem. Sündmused toimuvad aastal 2002, mil Maal on lõppenud suuremat sorti tuumasõjad, ametlikuks usuks või pigem käitumiskoodeksiks on relativism (umbes nii, et ühtset tõde ei ole ja igal ühel on õigus, kui tal on õigus), ja sellest kinnipidamise üle valvab kõikvõimas Fedgov. Inimkond otsib lähiplaneetidelt koloniseerimisvõimalusi. Maa on üsna laastatud, seda nii ökoloogiliselt kui moraalselt. Arenenud maailmas vohab dekadents ja mandumine. Selle taustal tabab Maad imelike tulnukate Uitajate „invasioon” – nood on suured ainuraksed eluvormid, kes plartsatavad kosmosest Maale, miskit kahju küll tegemata.

Romaan jälgib Fedgovi agendi Cossicki ja Jonesi elukäiku. Jonesil on võime näha ette tulevikku täpselt üks aasta. Ta ei suuda tulevikku muuta ja elab sisuliselt oma elu läbi kaks korda. Jones teeb läbi tee laadaennustajast jutlustajani ja siis maailmavalitsejani, kasutades oma ettenägemisvõimet. Jonesi loodud kultus vastandub relativismile, ta kutsub üles Uitajaid hävitama ja lendama tähtedele, kuid ka Jones ei suuda teada ega näha misasjad Uitajad tegelikult on.

Vastandamisi ja konflikte on romaanis veel tegelikult palju rohkem. Dick ei piirdu ju reeglina kunagi ühe probleemiasetusega. Siin on Cossicki ja tema abikaasa Nina mitmetahuline suhe (nad lahutavad ja Ninast saab Jonesi organisatsiooni üks juhtfiguure); on spetsiaalselt Veenuse asustamiseks aretatud inimmutantide tegevusliin; on religioossete teemadega modelleerimist ja veidi müstitsismi (Jones näeb ette enne sündi ja pärast surma). Kindel „viis”.

Teksti loeti inglise keeles

Lugemisnaudingut pakkuv teos. Naudingu põhjuseid on vähemalt kolm. Esiteks kirjeldatud utoopiline ühiskonnakorraldus on hirmuäratavalt realistlik. Teiseks on autori kirjutamisstiil mulle meelepäraselt teravusele kalduv ja napp. Kolmandaks (ja tegelikult üle kõige) on imetlusväärne, kuidas idee tuleviku ettenägemisvõimest on lõpuni realiseeritud.
Teksti loeti eesti keeles

Mõned tegevusliinid selles romaanis on paremini õnnestunud kui teised. Eelkõige Jonesi karjäärile keskenduv osa on korralik SF-thriller, mille veenvust teose ilmumisest tänaseks möödunud ca 60 aastat ei ole sugugi kahandanud. Samuti usun miskipärast et see on üks varasemaid tekste kus nii põhjalikult ja tänapäevasel viisil leiab käsitlemist idee võõrplaneetide asustamise eesmärgil inimese ksenoformimisest. Pisut soovida jätab maad tabavate ainuraksete "tulnukate" liin - ehkki ideena ei saa sellele midagi ette heita, on just nendele keskenduv osa kuskil romaani keskel see koht kus autoril tundub jutulõng veidi käest libisevat ja lugejalgi kipub kontsentratsioon hajuma.

Minu poolt loetud PKD tekstidest kuulub see kokkuvõttes siiski kindlalt positiivsele poolele.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: august 2020
juuli 2020
juuni 2020
mai 2020
aprill 2020
märts 2020

Autorite sildid: