Kasutajainfo

Philip K. Dick

16.12.1928-2.03.1982

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Philip K. Dick ·

Solar Lottery

(romaan aastast 1955)

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
0
1
0
0
Keskmine hinne
3.0
Arvustused (1)

«Päikeseloterii» on Philip K. Dicki esimene ilmunud romaan. Donald A. Wollheim avaldas selle Ace`i duublina ning seega võib mr. DAW`d pidada romaanikirjanik Philip K. Dicki avastajaks. Mingist erilisest avastamistegevusest siin muidugi rääkida ei maksaks – ilmutas ju Philip K. Dick aastail 1952-54 ajakirjades ja antoloogiates 62 juttu ja lühiromaani. Iga vähegi zhanri arengut jälgiv toimetaja pidi nii-või-teisiti Philip K. Dicki tegevust märkama... seda enam, et avaldatud lugude seas oli vähemasti tosinkond tõelist tippteksti. Igatahes sai üliviljakast jutukirjanikust mõne aastaga mittevähemviljakas romaanikirjanik ning kirjastuse Ace duubelromaani formaat muutus üsna mitmeks aastaks Philip K. Dicki avaldamiskohaks. Jõukaks see teda küll ei teinud, kuid sage avaldamine tegi ta siiski mõõdukalt tuntuks... tõsisem menu tuli siiski hiljem ning siin pole kirjanikul küll mingit süüd.

«Solar Lottery» on kirjutamise järjekorras autori kolmas romaan ning tagantjärele targana võib nentida, et kompositsioon on pisut (siiski õige pisut) keerukamaks läinud, et see A. E. van Vogti mõju on siin ka kenasti märgata, jne. Kuid kas on mõtet? Mina ei lugenud seda romaani ei esimesena, ega ka kolmandana... circa kümmekond Dicki romaani oli kindlasti varem loetud ning esimesel lugemisel ei teadnud ma ka midagi sellest Philip K. Dicki ülestunnistusest A. E. van Vogti kohta. Romaan oli huvitav lugemine nii esimesel, kui ka teisel korral... tõenäoline on, et oma elu jooksul loen ma seda romaani veel paar korda. Jah, hinne on kolm... kuid kuidagi tuleb ju autori loomingut lahterdada! On ju Dickil sellised tippromaanid nagu «Do Androids Dream of Electric Sheep?», «The Man in the High Castle» ja «Ubik», kui nimetada vaid esimesed kolm ja kõige kuulsamat ja vaidlustamata tippu. On sellised lihtsalt tugevad romaanid, mida mõni peab samuti tippraamatuks, mõni aga ei pea. «Solar Lottery» jääb tasemelt neile kahe eelpoolmainitud grupi tekstidele alla, kuigi samas ei saa seda ka mingiks nõrgaks romaaniks pidada... ütleks, et Philip K. Dickil on vähemasti kuraditosin kindlalt tugevamat romaani.

Raamat kirjeldab maailma, kus kogu elu määrab ära miski kõikehõlmav loterii. Lähikosmos on mõõdukalt hõlvatud ning määratusuurt mõju omavad viis suurkorporatsiooni (nn. künkad)... kes tegelikult valitsevadki maailma. Üle kõige on siiski nn. mängujuht isik, kelle määrab kohale see kõikehõlmav loterii. Romaani tegevus käivitubki sellest hetkest, mil raamatu peategelane on lahkunud ühelt künkalt ning pakub end mängujuhi teenistusse... talt võetaksegi kibekähku truudusvanne mängujuhi isikule ning siis selgubki, et loterii tulemusena on mängujuht vahetunud. Uueks mängujuhiks on aga saanud mingi pisikese ususekti liider. Romaani sisuks ongi eelmise (pikalt võimul olnud) mängujuhi katsed seda uut tegijat likvideerida ning peategelase koht sellises sündmustekeerises.

Omaette võlu on see maailm, mille autor on loonud... juba seda romaani lugedes on selge, et miks küberpunkautorid Dicki nii kõrgelt hindasid. Ka on Philip K. Dick sellesse romaani kokku kuhjanud üsna metsiku koguse neologisme, mille abil ta seletab selle pentsiku tulevikumaailma reaaliaid... üldiselt tuleks enne romaani lugemist tutvumine PKDictionaryga ilgelt kasuks. Hinne märgib just teatavat tasakaalu erinevatest elamustest: süzhee ja kirjutamistehnika oli üsna pulp, kuid maailma läbimõeldus ja realistlikkus oli pulptasemest mäekõrguselt üle. Lisapluss veel ka tuleketta ja sellega seonduva eest.

Teksti loeti vene keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: august 2020
juuli 2020
juuni 2020
mai 2020
aprill 2020
märts 2020

Autorite sildid: