Kasutajainfo

John Scalzi

10.05.1969–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· John Scalzi ·

Redshirts

(romaan aastast 2012)

Hinne
Hindajaid
0
2
0
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (2)

Lugu, mis on saanud inspiratsiooni elust enesest. Kuidas täpsemalt, ei saa päris ilma (võibolla minimaalset) üllatusmomenti ära rikkumata öelda.

Umbes 300 aasta kaugusel tulevikus on loodud Universal Union, mille tähelaevastiku lipulaev Intrepid "seilab" ühest süsteemist ja kriisist teise, selle meeskond lahendab üht diplomaatilist või sõjalist või muud sorti situatsiooni. Peategelasteks on võrdlemisi värskelt laevastikuga liitunud ja äsja lippulaevale suunatud 5-liikmeline sõpruskond.

Laevast välja viivad missioonid, milles osaleb tavaliselt rühm meeskonnaliikmeid mõne vanemohvitseri eestvedamisel, on sündmustiku käivitavaks jõuks. Andy Dahl, ksenoteoloog ja -bioloog (tõesti-tõesti - just selline kombinatsioon, nimelt selles järjekorras) saab laeva laboris huvitava kogemuse osaliseks, kui talle tehakse ülesandeks päästa kuskilt võõrplaneedilt mingi ilge lihasööja bakteriga nakatunud vanemohvitseri elu. Aega on selleks ainult 6 tundi, mis muudab ülesande täitmise selgelt võimatuks. Kolleegid aga toovad seepeale tagatoast välja musta kasti, millel on kolm nuppu ja mis sarnaneb natuke mikrolaineahjuga. Pistad koeproovi kasti, vajutad nuppu ning napilt viisteist minutit enne kui kukub surmakell on sul vastus, millest sa mõhkugi ei taipa, kuid mis justkui ime läbi päästab päeva.

Andy Dahl hakkab selle veidruse tulemusena uurima, mis laeval toimub ja kummaline muutub üha imelikumaks kuni lõpuks selgub veider tõde (mille olemus oli selline, et tekitas algul tahtmist võtta kõvasti hinnet alla). Koos sõpradega peab Dahl lahendama veidruse ja sellest sõltub muidugi nende elu.

Kokkuvõttes päästis selle raamatu minu jaoks hoopis lõpp. Nii-öelda lisad, mis on juurde kirjutatud. Mis natuke avavad ehk rohkem ka raamatu tausta. Või moodustavad pigem mündi teise külje. Annan kokkuvõttes hindeks nelja. Kogu see veidrus on siiski suht hästi kirja pandud. Nalja saab ka ning pakub natuke mõtlemisainet.

PS. Scalzi võitis selle teosega 2013.a. Hugo auhinna. Seega on päris kõrgelt kiita saanud teos. Kuigi, kui nüüd mõelda, et sellele anti Hugo, siis natuke nagu kripeldab hinges, et kas tõepoolest 2013.a. parim...? [http://www.thehugoawards.org/2013/09/2013-hugo-award-winners/]

Teksti loeti inglise keeles

Ma teadsin enne lugemahakkamist, millest see raamat on, ja tõtt-öelda huvitas teema mind nii vähe, et jätsin pooleli. See oli vist juba aasta tagasi. Nüüd vaatasin, et raamat on saanud Hugo ja otsustasin sellele võimaluse anda.
Mis ma siis kokkuvõtteks ütlen... 1) Ei olnud üldse nii halb, kui ma kartsin; 2) anglo-ameerika ulmega on ikka väga sitasti, kui sellised raamatud Hugosid võidavad. Teiste sõnadega: üldiselt mulle Scalzi meeldib ja ka see raamat on ikkagi hästi ja professionaalselt kirjutatud, suuremat osa sellest oli mõnus lugeda ja ka turtsuma võttis paaril korral -- mõnus kõrgekvaliteediline lugemisvara. Ent väga raske on ehitada tervet raamatut paroodiale (või isegi paksvillile), kui sa ei taha ainult pula ajada, vaid püüad lugejale kordaminevad karakterid panna käituma mõistupärasel viisil. Kuigi need on erineva suurus järgu asjad, tuli mul meelde Ahvid Tarzani "Saladuslik saast" -- "Redshirts" kotib "Star Treki" samamoodi nagu "Saladuslik saast" oma "alusmaterjali". Ehkki mõlemal juhul on too "alusmaterjal" täielik kräpp, mida normaalsel täiskasvanul on raske vastu võtta ajukahjustust saamata, on sellest ometigi vähe, et tuleks kokku kandev lugu ka neile, kes "alusmaterjali" ei tunne.
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: märts 2023
veebruar 2023
jaanuar 2023
detsember 2022
november 2022
oktoober 2022

Autorite sildid: