Kasutajainfo

Roger Zelazny

13.05.1937-14.06.1995

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Roger Zelazny ·

Knight of Shadows

(romaan aastast 1989)

eesti keeles: «Varjude rüütel»
Tartu «Fantaasia» 2011 (Sündmuste horisont, nr 28)

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
1
2
4
0
0
Keskmine hinne
3.571
Arvustused (7)

Järjekordne "peatükk" kroonikate teises pooles. Nagu eelnenudki teise poole raamatud, vaevalt loetav omaette raamatuna. Tegevus muutub kohati üsna segaseks ja sürrealistlikuks, lugemie nõudis minult juba parajat vaeva. Tsükli esimese poolega on juba üsna vähe sarnast. Peamine liikumapanev jõud juba esimesel lugemisel oli saada teada, mis siiski juhtub peategelastega, praegune ülelugemine oli veelgi vaevalisem. Nagu tsükli teistegi raamatutega, tegevuse mingilgi kirjeldamisel pole mõtet, tsükli teise poole raamatud on pigem peatükid suurest raamatust kui omaette raamatud.
Teksti loeti vene keeles

Valikud, valikud me kõik peame tegema valikuid. Aga mida teha siis kui see on võimatu. Ühesõnaga Merlin peab valima Amberi ja Kaose vahel.

Veel üks tore asi on endiselt raamatus Frakir. Kahekõne geniaalne. Järjekordselt naersin end ribadeks. Eriti kui Luke küsib Merlilt:"kas sa oled mu naisega juba tuttav?"Või Merlin laburündi keskel ...

Teksti loeti vene keeles ja inglise keeles

Tegu on kõige kehvema Amberi raamatuga minu meelest. Pea terve raamat kirjeldab Merlini rändamist Varjudetagusel maal, kus ta peaks otsustama Mustri või Logruse ehk siis korra või kaose poolt. See muutub kohati aga igavaks. Kuigi tal jääb pool valimata, on ta sunnitud parandama ühe varju-Mustri, muutes sellega Mustri palju tugevamaks kui Logrus. Siin raamatus avaldub väga selgelt, et Amberi teise poole kroonikate eesmärgiks ongi korra ja kaose omavaheline vastasseis ja võitlus.
Teksti loeti inglise keeles

See oli siis minu jaoks see Amberi romaan, kus sari läheb käest ära. Zelaznyl on kahjuks mitmeid selliseid romaane, mis nagu vahepeal tunduvad natuke põnevad, aga mingit tervikut või lugemiselamust lihtsalt ei teki; käib mingi pidev ja jätkuv tegevus, millel ei tundu olevat pidet, arusaadavatest taustadest rääkimata. Selle romaani puhul esiteks, et tuleks lugeda kohe vahetult pärast eelmist osa, sest kui ei juhtu olema umbes 200 GB mälumahtu ja kõiki eelneva detaile pole meeles, siis on üpris võimatu otsa peale saada. Sündmustik sündmustikuks, aga mingil moel päästab Zelazny oskus kirjutada kiireid, sarkastilisi ja teravmeelseid dialooge, mille kaudu karaktereid avatakse. Samas aga jääb sellest millalgi ikkagi väheks, sest tahaks ka miskit panoraamsemat romaanilikku mõõtu ja veidi rohkem selgust.

Sisust. Merlin on tegevuses, ehk võitluses igasuguste maagiliste esemete ja olendite vastu, osalt toimub see tegevus, kusagil vahepeal, Varjude vahel, nii Amberi Pattern kui selle analoog-antipood Kaose Logrus näivad olevad omavahel võitluses ning kuna Merlini soontes voolab mõlema verd, siis peab ta valima… Aga päris nii lihtne see ka ei ole, siin on veel hulgaliselt kõrvaltegelasi (Coral, Mandor, Jasra, Julia (Mask), Jurt jne), Logruse loodud viirastused, kes vajavad Merlini verd, eelnevast üles jäänud intriigid ja vastasseisud ja portsuga rohkem maagiat, kui sarja algupoole.

Üldiselt ei meenuta enam miski Amberi sarja esimest viite osa. Et kui on huvi lugeda printside omavahelisest võimuvõitlusest, kavalatest intriigidest, siis kõik see on kadunud. Nagu öeldud on võitluses suuremad jõud… no et nagu mitmeski muus Zelazny romaanis, et kõikvõimsad jumalad omavahel sõdivad ja nende vahele jäänud kangelane peab nende minjoonidega võideldes kuidagi ellu jääma. Ent jällegi – see kõik pole nii lihtne ja väga suurt selgust autor ei kavatsegi tuua. Kes kasutab keda, kes on kelle liitlane ja vaenlane, kus on Corwin jne? Ega oluliselt midagi selgemaks ei saa. Kokkuvõttes liiga igav, sürreaalne, sümbolistlik ja ähmane lugu, et paremat hinnet saada. Zelazny stiilivõtted dialoogide kirjutamisel päästavad “kahest”.

Teksti loeti inglise keeles

Eelarvustajad on kõik juba öelnud-romaan on segasevõitu, tegevus keeruline jälgida, ja kui lugeda pikka aega pärast eelmist osa, pole sellest enam suurt midagi meeles, tegevus aga jätkub täpselt sama koha pealt.
Teksti loeti eesti keeles

Amberi sarja üheksas ja eelviimane osa. Jätkub sealt, kust eelmine pooleli jäi. Sisult eks see üks suur ekslemine ole, kuid millegipärast meeldis see mulle rohkem kui eelmine osa. Oli kuidagi selgem, vähemalt minu arust. Samas jällegi, kui suures plaanis vaadata, siis eks see Amberi saaga teine pool üks kummi venitamine ole. Lugeda sünnib, kuid erilist elamust ei paku. Nelja saab ikkagi kätte! Vanameistri nõrgemad tööd on kindlasti paremad kui mõne meistri tugevamad tööd.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2020
september 2020
august 2020
juuli 2020
juuni 2020
mai 2020

Autorite sildid: