Kasutajainfo

Roger Zelazny

13.05.1937-14.06.1995

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Roger Zelazny ·

Changeling

(romaan aastast 1980)

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (1)

Algus on nagu episood HoMM-ist: piiratakse kindlust, kaitsjatel on abiks ogred, basiliskid, draakonid jne, piirajateks peamiselt kentaurid ja hangudega külamehed, aga neid on palju ja nende võlur tunneb nagu paremaid loitse. Selgub siis, et kindluses oli paha võlur. Paha vist seepärast, et vajas katsete tegemiseks vereohvreid. Nii, kindluserahvas lüüakse maha, kõik jäledad elukad hiberneeritakse, jääb veel probleem, mida teha lapsevääksuga, ilmselt pärijaga. Kuna need, kes pahadele vastu hakkavad, on ju loomult head, ei luba süümekad neil last maha lüüa. Pakubki siis hea võlur välja, et ta läheb vahetab välja. Ning üks külamees, kelle naine ei saa elusate laste sünnitamisega hakkama, on kohe nõus vahetuslapse oma peresse võtma.

Selgub, et kunagi oli nagu üks maailm, aga see läks miski pahanduse peale lõhki ja nüüd on kaks: ühes usutakse tehnikat ja põlatakse maagiat ja teises on täpselt vastupidi. Seal maagia-maailmas on ka veel miskid varemed kunagisest tehnika-ajastust. Nõndaks, kasvavad siis poisid valedes maailmades. Meile tuttavas maailmas on leiutaja peres imelik nohik - huvitub ajaloost, mängib pilli, tegeleb väikselt telekineesiga, masinavärgid lähevad tema läheduses rikki, leiutamisest ei taha aga kuuldagi. Teisel pool on jälle jõnglane, kes tegeleb asjadega, millega ei peaks tegelema. Hea küll, vesiratta ehitamise eest veel peksa ei saa, sest sellest pole mingit kasu. Aga kui kui ehitab aurumootoriga iseliikuri, siis antakse peksa; kui tahab põldudele miski irrigatsioonisüsteemi ehitada, siis antakse peksa ning ei jäägi muud üle kui külast põgeneda sinna keelatud mägedesse. Asi halb tundub ja vahepeal suht seniilseks muutunud hea võlur läheb toob meie maailma sokutatud poisi tagasi. (Vahetuslapsed on selleks ajaks umbes kahekümnesed.) Too ei saa esialgu aru, mis värk on, otsustab külarahvale laulda ja pilli mängida, aga antakse peksa - sest tal on käe peal sellele kindluse-suguvõsale omane sünnimärk.

See oli sissejuhatus. Draakonid, vargad, questid, tülid, armastuskolmnurgad ja muu siuke, mille käigus maagia ja tehnika võimalusi võrrelda, on samuti olemas. Zelazny tugevus oli selles, et ta suutis jutustades vältida liigset sõnadetegemist. Sel korral on vist siiski ka mõned vajalikud seletused või arendused kaotsi läinud. Kui see oleks mõne ohjeldamatu lobamoka, olgu või George Martini tekst, saaks kõhklemata viie. Zelazny oskas ka paremini, tema loomingu kontekstis on see neljavääriline töö.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2020
september 2020
august 2020
juuli 2020
juuni 2020
mai 2020

Autorite sildid: