Kasutajainfo

Roger Zelazny

13.05.1937-14.06.1995

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Roger Zelazny ·

To Die in Italbar

(romaan aastast 1973)

Sarjad:
Hinne
Hindajaid
2
3
0
0
0
Keskmine hinne
4.4
Arvustused (5)

Selle romaani üheks tegelaseks on "Surma saarest" (=Isle of Dead) tuntud Francis Sandow. Ainsa 20. sajandil sündinud inimesena on ta täie tervise juures ka 32. sajandil. Pei`anide (rass galaktikas) pantheonis on ta äikesejumal. Rikkuse ja jumaliku jõu olemasolu võimaldab tal planeete kujundada ja luua. Kuid see teos ei ole temast.

Heidel von Heymeck (kirjapilt kahtlane) on isegi galaktika ulatuses väga iseäralik: ta veres on äretu hulk kõikvõimalike haiguste viirusi ja samaaegselt ka antikehi nende ravimiseks. Teose algul saabub ta planeedile Italbar, kus üks tüdruk on haigestunud surmatoovasse haigusse. Tüdruk jääb tänu Heymeckile ellu, kuid ettevaatamatult liialt kauaks inimeste hulka jäänud Heymeck nakatab planeedi surmatoova haigusega. Epideemia süüdlaseks peetakse õigusega seni pühakuna koheldud Heymeckit. Teda tahetakse lintshida. Miski murdub mehes ja edaspidi levitab ta kõikjal epideemiaid.

Malackar Miles on väejuht, kelle planeet kaotas sõja Planeetide Liiga vastu. Nüüd saadab ta korda diversioone ja atentaate. Ta püüab oma liitlaseks saada Heymeckit. Epideemiatega tahab ta põlvili suruda Planeetide Liiga. Nüüd tuleb mängu ka legendaarne Sandow.

Lugeda oli üsna põnev, kuid "Surma saarega" ei saa võrrelda. Ka ei ole romaan täiesti iseseisev, teda on parem mõista, kui "Surma saar" on enne läbi loetud. Neli.
Teksti loeti vene keeles

Sedapuhku siis Sandow` vastaseks Heidel von Hymacki keha kasutav haiguste ja arstimise jumalanna. Toredaid tegelasi on veelgi: Malacari telepaat-elukas, telekineetikust kunstnik Morwin ja dr Larmon Pels, kes kümme sekundit enne surma oma keha külmutada lasi, ent sellegipoolest usinasti ringi laseb. Arusaadavalt on temagi kõikeravivast Heidelist väga huvitatud. Tekstis ohtrasti sisemonolooge ja telepaatilist sidet. Hea - aga mitte väga hea teos. Mis ei tähenda, et ma seda tulevikus uuesti ei viitsiks lugeda, eriti kui eellugu ka kätte satuks.
Teksti loeti inglise keeles

Mina paneks viie. Sisu on juba eelnevalt ümber jutustatud, aga võrreldes "Valguse Isandaga" on see väga lahe lugemine, kuigi seda raamatut lugesin inglise keeles, aga "Valguse Isandat" eesti keeles.
Teksti loeti inglise keeles

Põhisüzheeks on omalaadne ristkonflikt nelja väga erakordse mehe vahel - Hymack, Pels, Miles ja Sandow. Kuskil nende suhestatuse vahel tiirlevad Morwin ja neiu nimega Jakara...tegelikult viimased kujunevadki lõpulahenduses kõige olulisemaks. Põrkuvad väga jõulised motivatsioonid ja Zelazny igiteemad - surematus, saatus, jumalate viha ning sekkumine, inimese au ja vastutus kordasaadetu eest. Selline üpris tihe tekst, üksteise otse lükitud pingelised situatsioonid, suhteliselt ilma ümbruskirjeldusteta, sest tegevus hargneb nii mitmel planeedil, et viimasesse süvenedes kaoks tempo.

Olulisel kohal on surm haiguse läbi ja selle ületamine. Teatavatel põhjustel väga oluline teema Zelazny jaoks.

Üldiselt meeldis mulle sarja esimene osa veidi rohkem. Ehk seepärast, et siin puudus otsene peategelane ja Sandow oli ikka üsna müstiliselt hea tegelane, kelle seiklusi ümbritses suurem salapära. Siin on nagu tegevus rohkem avatud ja pidevalt vahetuv kaameranurk kipub tiba segama.

Aga kellele Zelazny meeldib, ei peaks (väga) pettuma. Vist ei peeta tänapäeval enam Sandow´ sarja tema kõige kuulsamaks ja ajale vastupidavamaks osutunuks... Aga ehk pole selle aeg veel lihtsalt kätte jõudnud.

Teksti loeti vene keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: september 2020
august 2020
juuli 2020
juuni 2020
mai 2020
aprill 2020

Autorite sildid: