Kasutajainfo

Roger Zelazny

13.05.1937-14.06.1995

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Roger Zelazny ·

The Dream Master

(romaan aastast 1966)

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
1
1
1
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (3)

Peategelane Render on Looja - teisisõnu midagi psühiaatritaolist, kes aparatuuri abil kontakteerub teise inimese psüühikaga, tekitades seal (ravi eesmärgil) reaalsusena tunduvaid nägemusi. Tagasiside tõttu peab Looja ise olema väga tugeva psüühika ja analüüsivõimega, et mitte alla jääda patsiendile ja Render ongi selline, maailma üks kahesajast juhtivast analüütikust. Renderi poole pöördub sündimisest pime naine, kes on suutnud pimedana saada psühiaatri hariduse ning soovib ka Loojaks hakata. Sellks on aga kõigepealt vaja õppida valitsema teise isiku nägemisaistinguid, mis pimedale on täiesti võõrad. Render nõustub olema õpetaja ja algavad esimesed seansid... Nagu peategelase tegevus, balanseerib ka lugu ise unenäo ja reaalsuse vahel, lugemine nõuab kohati parajat pingutust ja sisseelamist, aga raamat on väärt seda vaeva.
Teksti loeti vene keeles

Charles Renderit elukutset (vt eelmist arvustust) – Shaper - võiks pigem tõlkida Kujundajaks või Vormijaks. Render kujundab unenägusid, vormib neid, ravib inimesi unistuste ja unenägudega. Urgitseb inimeste hinges.br>
Taustaks on robustne ja tehnoloogiline tulevikumaailm (konkreetsemalt USA, kuigi osa tegevustikust on ka Euroopas ja unenägudemaailmas), kõnelevad koerad, blindspinning, avastusretkeile suunduvad kosmoselaevad. Loo põhiiva nagu selles, et psüühiliselt ülivõimas Shaper, jumal oma patsientide unistustes, ei suuda ise oma psüühika tumedama poolega toime tulla ja on tegelikult üsna haige inimene.

Render on inimesena sümpaatne ja huvitav. Zelazny annab tema karakterit meisterlikult edasi läbi suhete oma poja Pete’ga, võimas on jõulupeo-stseen, samuti ka kohtumine Prantsusmaal Barthelmeziga ja Pierre’i lugu.
Kokkuvõtteks: kirjanduslikult hea, kuid pisut liiga pretensioonikas. Taotluslikult ulmaliselt kirjutatud, zelaznilikult katekendlik, kindel jutuliin on keeruliselt jälgitav. Hindeks on "kolm". See on selline eksperimentaalne romaan mõneti - laiendus novellast "He Who Shapes" ja Zelaznyle meeldis lühem variant rohkem. Damon Knight soovitas aga romaaniks kirjutada.
Teksti loeti inglise keeles

Zelazny`le selle raamatu eest "hea", mille eest suurem osa teisi "väga hea" oleks saanud. Kirjaniku teine ilmutatud romaan, millest on tunda väljakujuneva meistri kätt. Mida peab kyll ytlema, et kohati tundus pisut rabe ja kirjutajal kadus justkui järg käest ära. Ehk oli see taotluslik - igavene hulk tegevust ju käis nagunii poolunenäolises maailmas. Tuleviku taust oli väga hästi välja kukkunud. Yle kymne aasta tagasi loetud, kuid on meeles ja hästi meeles.
Teksti loeti vene keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2020
september 2020
august 2020
juuli 2020
juuni 2020
mai 2020

Autorite sildid: