Kasutajainfo

Roger Zelazny

13.05.1937-14.06.1995

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Roger Zelazny ·

He Who Shapes

(lühiromaan aastast 1965)

ajakirjapublikatsioon: «Amazing Stories» 1965; jaanuar - veebruar
Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
2
2
0
0
Keskmine hinne
3.5
Arvustused (4)

Kujundatavate unenägude ja unistustega inimesi raviva psühhoanalüütiku Renderi poole pöördub pime neiu, kes soovib saada samuti Shaperiks. Algul Render keeldub - shaper ei saa olla ise pime; unede kujundamine on osalt jumalaks olemine, see nõuab väga palju - kuid lõpuks nõustub. Render armub neiusse (natuke) ja kõlgub kahe naise vahel; täpselt nagu oma psüühikaski kõlgub ta vaimuhaiguse ja unedekujundaja jumalaseisuse vahel.

Noor, varajane Zelazny. Kohe sai esimese Nebula selle looga... Seniajani üks Zelazny kuulsamaid lühipalasid - mulle näiteks ette sattunud kolmes erinevas kogumikus, ehkki ma pole teksti spetsiaalselt otsinud. Ütleme nii, et tegu on sellises stiilis tekstiga, mis tegi Zelaznyst Theodore Sturgeoni, Harlan Ellisoni ja hulgaliste kriitikute lemmiku; massiline lugejate poolne tuntus ja armastus saabus aga pisut teises laadis asjadega.

Teksti loeti inglise keeles

Paraku avastan taas, et pea kõik, mis selle loo kohta öelda saab, on eelarvustaja ära öelnud. Hästi kirjutatud ja tasakaalus, huvitava probleemiasetusega ja seeläbi parajalt ambitsioonikas, kuid kuidagi kumab läbi tollele ajastusel iseloomulik hambutu korrektsus, mis paneb peale tagakaane sulgemist õlgu kehitama. Huvitavaks detailiks on näiteks tolle pimeda tüdruku juhtkoer, tegelikult mõistuslikuks arendatud olevus. Juhtkoerana veel, aga teine samasugune, kes oli treenitud jahikoeraks, on hoopis teist laadi parasjagu kõhe kuju. Samas vaimus võib jätkata - palju kasutamata potentsiaali, samas kui jutt on sumbunud sihukeseks olmeliseks.
Teksti loeti inglise keeles

Eelmised kirjutajad on põhjalikult etteheiteid teinud. Mina nii kriitiline ei oleks. Jah, teoses ei ole relatiivsete lahingustseenide majesteetlikku tulevärki, kuid minu jaoks vähemalt ei ole see kriteerium. Ka ei saa ma aru kaasarvustaja Golikovi väitest, mille kohaselt oleks peategelane ise vaimuhaiguse piiril kõlkunud.

Teose enda juurde minnes, mulle meeldis peategelase kujutus. See et kirjanik võttis ette kujutada kibestunud, autoritaarse ilmavaatega ja igapäevases suhtluses ilmselt kaunis ebameeldivat tüüpi peategelasena ning suutis seda hästi ja ilma pealetükkivuseta edasi anda. Samuti võib hinnata tehnilisi jubinaid ning teksti lõimunud arutlust tehnikasajandist kui üleminekuajast.

Ei meeldinud aga kõrvaltegelased, kes kippusid jääma skemaatiliseks ning samuti oli teos siiski tuhmivõitu, mistõttu maksimumpunkte andma hakata ei ole alust. Aga "hea" on ta küll.

4.11.2013: lugesin üle. Kui lugema hakkasin, polnud midagi meeles ning lugemise käigus ei tulnud ka midagi meelde. Selle eest tasuks punkt maha võtta. Teiselt poolt, 1967. aasta kohta on niisugune libategelikkuse kujutamine ju väga kõva sõna. Sisuliselt on Zelazny shaper ju väga sarnane Lukjanenko diver`ile. Selle eest tasuks punkt juurde anda. Nii et senine hinne jääb kehtima :)

Teksti loeti inglise keeles

Jah, teos on hea, aga küllalti raskesti seeditav. Kindlasti ei meeldi see jutt paljudele juba kibestunud ja vahest isegi natuke hullumeelsena näiva peategelase tõttu. Samas aga on siin palju huvitavaid detaile ja ideid. Kasvõi eelnimetatud intelligentseks aretatud saatjakoerad. Ja peategelase maniakaaled lapse koolivahetused pärast pisimaidki vahejuhtumeid ning lapse reageeringud neile kirjade näol. Samuti paar lõigukest enesetapjatest. Tegu on küllaltki sunge ja säratu teosega, mille ideedest Zelazny oleks hilisemas loomeperioodis võib-olla parema teose kirjutanud. Selline keskmine "4".
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2020
september 2020
august 2020
juuli 2020
juuni 2020
mai 2020

Autorite sildid: